Nastolatki częściej rodzą wcześniaki
Ciężarne nastolatki cześciej rodzą wcześniaki i dzieci z niską wagą urodzeniową w porównaniu z kobietami po dwudziestym roku życia - informuje serwis BBC News/Health. więcej »
Duży obwód głowy może łagodzić skutki choroby Alzheimera
Duży obwód głowy może chronić przed spustoszeniem, jakie w mózgu wyrządza choroba Alzheimera - wynika z najnowszych badań naukowców z Niemiec, o których informuje pismo "Neurology". więcej »
Wzrost libido w rytmie zegara biologicznego
Kobiety, których płodność obniża się, mają większą ochotę na seks - twierdzą amerykańscy psycholodzy, których badania opublikowane zostały w piśmie "Personality and Individual Differences". więcej »
Niepokój prowadzi do religijnej gorliwości
Badania przeprowadzone przez York University wskazują, że niepokój i niepewność sprawiają, iż ludzie skupiają się na ideach i stają się bardziej radykalni w swoich wierzeniach religijnych - informuje EurekAlert. więcej »
Wyniki meczów wpływają na rezultat wyborów
Jeśli nasza drużyna wygrywa, jesteśmy bardziej skłonni głosować na partię sprawującą władzę - informuje "pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »
Nostalgicznie o pamięci
Prawie każdy z nas ma jakieś szczególnie miłe wspomnienia z dzieciństwa - babcię która piekła ciasteczka, ich zapach i jej głos kiedy nam podawała. W najnowszym specjalnym numerze czasopisma "Scientific American Mind" naukowcy z USA opisują jak powstają nowe i jak przypominamy sobie stare wspomnienia. więcej »
Niedożywienie w dzieciństwie - zwyrodnienie stawów w przyszłości
Niedożywienie w dzieciństwie zwiększa ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów - wynika z badań prowadzonych przez 50 lat na łosiach. Artykuł na ten temat publikuje pismo "Ecology Letters". więcej »
Urozmaicony, ciekawy tryb życia pomaga w walce z rakiem
Ożywione kontakty społeczne i urozmaicony tryb życia pomagają zwalczać chorobę nowotworową, a nawet mogą zapobiec jej rozwojowi - wynika z badań na myszach, o których informuje czasopismo "Cell". więcej »
Geny lokalizują nasze korzenie
Zespół naukowców z University of Edinburgh twierdzi, że analiza DNA może pomóc w określeniu miejsca życia naszych przodków. W przypadku osób pochodzenia wiejskiego można je będzie określić z dokładnością do 5 mil od ich rodzinnego domu - Informuje Telegraph na stronie internetowej. więcej »
MikroRNA kontroluje uzależnienie od kokainy
Małe, niekodujące RNA regulatorowe odgrywa kluczową rolę w uzależnieniu od kokainy - informują naukowcy z USA na łamach najnowszego numeru czasopisma "Nature". Ich zdaniem manipulacja poziomem tego mikroRNA może stać się skutecznym sposobem terapii uzależnienia. więcej »
Wczesny kontakt z marihuaną może zwiększać ryzyko depresji
Nastolatki palące marihuanę mogą być bardziej narażone na depresję - twierdzą naukowcy, których badania opublikowano na łamach "American Journal of Epidemiology". więcej »
Zdrowa dieta w ciąży może zapobiegać wadom wrodzonym u dzieci
Kobiety, które w czasie ciąży spożywają produkty zawierające dużo tłuszczu mogą narazić swoje potomstwo na większe ryzyko wad wrodzonych - informuje pismo "Human Molecular Genetics". więcej »
Komputer i telewizor obniżają koncentrację u dzieci
Długie godziny spędzone przed ekranem komputera lub telewizora mogą powodować problemy z koncentracją podczas lekcji - ostrzegają psychologowie, których badania zostały opublikowane w piśmie "Pediatrics". więcej »
Mleko od krowy chroni noworodki przed alergią
Zapoznanie dziecka ze smakiem mleka od krowy już w pierwszych dwóch tygodniach życia może ochronić je przed alergią na białko krowiego mleka w przyszłości - twierdzą naukowcy z Izraela, których wnioski zostały opublikowane w "Journal of Allergy and Clinical Immunology". więcej »
Limfocyty B winne miażdżycy
Limfocyty B, komórki układu odpornościowego, które produkują przeciwciała, przyczyniają się do rozwoju miażdżycy tętnic - poinformowali naukowcy z Francji i Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Journal of Experimental Medicine". więcej »