PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Kłamstwo wcale nie musi mieć krótkich nóg

Ludzie kłamią średnio raz lub dwa razy dziennie. O tym, czy da się rozpoznać, że ktoś kłamie mówiła w czasie XIV Festiwalu Nauki w Warszawie dr hab. Katarzyna Stemplewska-Żakowicz. "Po czym rozpoznać kłamcę? Po tym, że ma albo krótkie nogi, albo długi nos - zażartowała Katarzyna Stemplewska-Żakowicz. - Ludzie zazwyczaj są przekonani, że potrafią wykrywać, kiedy ktoś kłamie, ale większość z nich nie potrafi przekroczyć poziomu losowego w wykrywaniu kłamstw. Równie dobrze można by było rzucać monetą" - powiedziała psycholog. Jak zaznaczyła dotyczy to również zawodów, które są zaangażowane w wykrywanie kłamstw: agentów służb wywiadowczych a nawet psychologów. więcej »

W czwartek początek astronomicznej jesieni

W najbliższy czwartek - 23 września o godzinie 5: 09 naszego czasu - Słońce znajdzie się w punkcie równonocy jesiennej i wejdzie w znak Wagi, rozpoczynając tym samym astronomiczną jesień. Orbita okołosłoneczna Ziemi wyznacza w przestrzeni płaszczyznę, którą astronomowie nazywają ekliptyką. Ekliptyka zrzutowana na rozgwieżdżone niebo przecina 13 gwiazdozbiorów - 12 dobrze znanych gwiazdozbiorów zodiakalnych i konstelację Wężownika. Właśnie w tych trzynastu gwiazdozbiorach możemy obserwować Słońce na przestrzeni całego roku. więcej »

Miejskie życie nas uodporniło

Dzięki przebywaniu w zatłoczonych miastach nasi przodkowie nabrali odporności na choroby - informuje "New Scientist". więcej »

Włoscy naukowcy znaleźli w mózgu miejsce poczucia winy

Włoscy naukowcy odkryli miejsce w mózgu człowieka, które ich zdaniem kontroluje poczucie winy. Według badaczy, odkrycie to może utorować postęp w leczeniu psychiatrycznym. więcej »

Gry akcji wspomagają proces decyzyjny

Gry akcji wideo uczą w jaki sposób działać szybko i w optymalny sposób, także w życiu codziennym - wynika z nowego studium badawczego, poinformował magazyn Current Biology i portal WebMD Health. więcej »

Tabaka równie niebezpieczna dla zdrowia jak papieros

Tabaka czy tytoń do żucia nie powinny być stosowane jako zdrowsza alternatywa dla papierosów lub pomoc w rzucaniu palenia, gdyż podobnie jak papierosy uzależniają i szkodzą - ostrzegają naukowcy w internetowym wydaniu "Circulation: Journal of the American Heart Association". więcej »

Dzieci sprawne fizycznie mają lepszą pamięć

Dzieci sprawniejsze fizycznie mają lepsze wyniki w testach pamięciowych - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Brain Research". więcej »

Kawa kontra wolne rodniki

Kawa to naturalne źródło związków pomocnych w zwalczaniu nadmiaru wolnych rodników, który szkodzi zdrowiu. Aby najlepiej wykorzystać te właściwości, kawę powinno się parzyć w ekspresie ciśnieniowym - przekonywała dr Katarzyna Zawada z Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas XIV Festiwalu Nauki w Warszawie. więcej »

Naukowcy: mleko pomaga w odchudzaniu

Picie mleka w czasie diety odchudzającej pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów - wynika z badań, o których informuje pismo "American Journal of Clinical Nutrition". więcej »

Świeże warzywa na księżycu, a może w... mieście

Naukowcy pracują na księżycową szklarnią, zaprojektowaną tak, aby na Księżycu można było uprawiać ziemniaki, orzeszki ziemne, pomidory i paprykę - informuje Physorg. więcej »

Brak ojca może przyspieszyć dojrzewanie córki

Córki wychowywane bez biologicznego ojca zaczynają dojrzewać wcześniej. Dotyczy to jednak wyłącznie dziewcząt z bogatszych domów - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Journal of Adolescent Health". więcej »

Koszulka w spray'u

Naukowcy stworzyli nowy materiał, który może być rozpylany bezpośrednio na ciele i po chwili stanowi gotową, świeżą odzież - informuje "New Scientist". więcej »

Zachęta pomaga matkom karmić piersią

Australijscy naukowcy podjęli się przebadania brytyjskich matek w celu odkrycia, czy wzbudzanie w nich poczucia winy może zmotywować ich do karmienia piersią zamiast butelką - informuje EurekAlert. więcej »

Brokuły mogą chronić stawy

Składnik brokułów o nazwie sulforafan hamuje enzym, który przyczynia się do rozwoju zwyrodnienia stawów - wskazują wyniki brytyjskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert. więcej »

Żółć jako eliksir życia

Zawarty w żółci kwas litocholowy (LCA) przedłuża życie - przynajmniej w przypadku drożdży - informuje pismo "Aging". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe