Ćwiczenie czyni mistrza... i poprawia pamięć
Ćwiczenia umysłowe poprawiają pamięć, donoszą najnowsze badania... więcej »
Dzieci wierzą w to, co im mówimy
Istnieje powszechne przekonanie, że małe dzieci wierzą we wszystko, co widzą, na przykład w istnienie grubego mężczyzny w czerwonym kostiumie, który jeździ w saniach ciągniętych przez renifery. więcej »
„Gen altruizmu” - atrakcyjny u partnerów
Zachowania egoistyczne albo altruistyczne miały szansę ewoluować, gdyż były jednymi z cech, jakich nasi przodkowie pożądali u potencjalnych partnerów - twierdzą naukowcy brytyjscy na łamach "British Journal of Psychology" i przedstawiają na to genetyczne dowody. więcej »
Satysfakcjonująca praca zapewnia lepsze zdrowie psychiczne
Posiadanie pracy nie wystarczy, aby zachować zdrowie psychiczne. Do pełni szczęścia potrzebna jest również satysfakcja z wykonywanego zawodu - informują naukowcy z Australian National University. więcej »
Siła woli jest nieograniczona
Naukowcy ze Stanford University twierdzą, że nieodparte pragnienie zrobienia przerwy podczas pracy lub nauki nie wynika tak naprawdę ze zmęczenia naszego ciała, ale z naszej psychiki, a właściwie sposobu w jaki pojmujemy siłę woli. więcej »
Pamięć robocza działa nawet po uszkodzeniu kluczowych struktur mózgu
Pamięć robocza, umożliwiająca przechowywanie niewielkiej ilości informacji przez krótki okres, działa nawet po uszkodzeniu hipokampa i innych ważnych dla pamięci struktur mózgu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "The Journal of Neuroscience". więcej »
Nawigacja satelitarna pomaga pilnować dzieci
Przedszkolaki w kilku gminach regionu Dalarna w środkowej Szwecji jako pierwsze w kraju otrzymały odblaskowe kamizelki z nadajnikami nawigacji satelitarnej GPS. Dzięki temu opiekunowie mogą lepiej kontrolować dzieci podczas spacerów lub wycieczek do lasu. więcej »
Woda ma dwa stany molekularne
Woda ma jednocześnie dwa stany molekularne, wykazują badania wykonane przez naukowców z Uniwersytetu we Freiburgu w Niemczech i szwajcarskiego Uniwersytetu w Zurichu - pisze Science. więcej »
Ziemniak nie tuczy
Ziemniaki w diecie wcale nie muszą hamować procesu utraty uwagi, jak sądzono uprzednio - donoszą amerykańscy naukowcy. więcej »
Geny decydują, kto ma sylwetkę gruszki
Udało się określić 13 genów, które decydują, czy kształt naszego ciała przypomina okrągłe jabłko, czy jest raczej gruszkowaty - informuje "Nature Genetics". więcej »
Mężczyźni pocą się lepiej
Jeśli chodzi o skuteczność pocenia się podczas wysiłku, kobiety nie dorównują mężczyznom - informuje pismo "Experimental Physiology". więcej »
Naturalny hamulec dla zapalenia
Cząsteczka sygnałowa układu odpornościowego o nazwie interleukina 37 (IL-37) może hamować rozwój stanu zapalnego - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Immunology". więcej »
Mózg niesłyszących jest plastyczny
Głuchonieme koty mają wyostrzony zmysł wzroku i wyczucie ruchu ponieważ funkcje te przejmuje region mózgu zwykle odpowiedzialny za słuch - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Neuroscience". Najprawdopodobniej takie same mechanizmy plastyczności mózgu funkcjonują u niesłyszących ludzi. więcej »
Wymaz z policzka może wykryć raka płuc
Nowa metoda wczesnego wykrywania raka płuc opiera się na oświetlaniu rozproszonym światłem komórek pobranych z policzka pacjenta - informuje pismo "Cancer Research". więcej »
Telefon - spektrofotometrem
Amerykański uczony skonstruował spektrofotometr przy użyciu telefonu komórkowego i kilku dodatkowych, niedrogich części. Urządzenie znakomicie sprawdza się w szkole średniej - informuje strona internetowa University of Illinois. więcej »