PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Światło wpływa na funkcjonowanie mózgu

Belgijscy, szwajcarscy i brytyjscy naukowcy zbadali wpływ światła i jego kolorowych wariacji, na przetwarzanie emocji przez mózg. Wyniki badań wskazują, że barwy światła wpływają na sposób, w jaki mózg przetwarza bodźce emocjonalne - informuje University of Liege. więcej »

Latarka diodowa pod skórą

Naukowcom udało się wytworzyć zespół biokompatybilnych, miniaturowych diod świecących (tzw. LED-ów) o wielkości mniejszej niż łepek szpilki. Tego typu układy mogą być między innymi wszczepiane pod skórę niczym świecący tatuaż, stanowiąc element fotodynamicznej terapii - donosi "Nature materials". więcej »

Chwiejny fundament terapii fototermicznej

Najnowsze wyniki badań sugerują, że dotychczas powszechnie uznawane fizykochemiczne podstawy fototermicznej terapii są błędne lub niekompletne. Analizy dowiodły, że zabijane światłem komórki, giną przeważnie nie z przegrzania, a z zupełnie innej przyczyny - informuje "Nano Letters". więcej »

Słodzone napoje sprzyjają rozwojowi cukrzycy

Regularne spożywanie napojów gazowanych i słodzonych jest bezpośrednio związane z większym ryzykiem wystąpienia zespołu metabolicznego i cukrzycy typu 2 - ostrzegają naukowcy na łamach pisma "Diabetes Care". więcej »

Receptory gorzkiego smaku w płucach

Receptory gorzkiego smaku są obecne nie tylko w jamie ustnej, ale też w płucach, a gorzkie substancje rozszerzają drogi oddechowe lepiej niż obecnie znane leki - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". więcej »

Krótka pamięć mężczyzn kłopotliwa dla kobiet

Młodzi mężczyźnie różnie zapamiętują sygnały wysyłane im przez kobiety. Według naukowców z University of Iowa nawet, jeśli kobieta wyraźnie daje znać osobnikowi płci przeciwnej o swoim zainteresowaniu bądź jego braku, on i tak może zapomnieć treści przekazu. więcej »

Miłość to również proces intelektualny

W mózgach zakochanych uaktywniają się nie tylko struktury związane z odczuwaniem przyjemności i euforii, ale też obszary odpowiedzialne za procesy intelektualne - wynika z analizy amerykańskiej psycholog i neurolog prof. Stephanie Ortigue. więcej »

W Poznaniu konferencja naukowa poświęcona arteterapii

O arteterapii - czyli leczeniu przez sztukę - rozwoju jej teorii i praktyki będzie mowa podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej "PODMIOT. SZTUKA - TERAPIA - EDUKACJA", która odbędzie się w dniach 4-5 listopada w Poznaniu. W spotkaniu wezmą udział polscy i zagraniczni naukowcy oraz praktycy. więcej »

Odkryto największy wirus oceaniczny

Odkryto wirus oceaniczny, posiadający więcej DNA niż niejedna bakteria. Odgrywa on istotną rolę w tworzeniu własnych białek. Jest to drugi, co do wielkości wirus na świecie i jeden z największych wśród wirusów wód otwartych - informuje Science. więcej »

Zaburzenia snu mogą powodować niezdolność do pracy

Kłopoty z zasypianiem mogą powodować zaburzenia umysłowe i mięśniowo-szkieletowe, przez co zwiększają ryzyko niezdolności do pracy i mogą spowolnić do niej powrót - informuje Academy of Finland. więcej »

Inteligencja emocjonalna określa wydajność pracownika

Dzięki określeniu inteligencji emocjonalnej można przewidzieć wydajność w pracy - donoszą naukowcy. więcej »

Siostry wpływają na męską seksualność

Dorastanie wśród sióstr może wpłynąć na seksualność mężczyzny, twierdzą naukowcy. więcej »

Wyczerpanie fizyczne groźne dla zdrowia

Wyczerpanie fizyczne dla wielu jest elementem codziennej rzeczywistości. Dla niektórych jednak może się ono okazać na tyle groźnym stanem, że wymaga hospitalizacji. więcej »

„Niewidzialny” kask dla rowerzystów

Nadmuchiwana poduszka powietrzna będzie teraz chronić także rowerzystów. Terese Alstin i Anna Haupt ze Sztokholmu wynalazły "niewidzialny" kask dla rowerzystów, który nie tylko chroni głowę, ale i nie niszczy fryzury. więcej »

Naukowcy wyjaśniają dlaczego próbujemy czekolady z rybkami i śpimy w lodowych łożach

Niektórzy ludzie nie umieją się oprzeć okazji, by gromadzić nowe doświadczenia. Potrzeba ta pozwala wytłumaczyć duże wzięcie różnych dziwnych ofert i produktów, np. hoteli z lodowymi łożami czy lodów o smaku boczku - czytamy w "Journal of Consumer Research". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe