Zidentyfikowano gen altruizmu
Wariant jednego genu ma związek z większą chęcią do pomagania i dzielenia się z innymi ludźmi - informuje pismo "Social Cognitive and Affective Neuroscience". więcej »
Wegetarianie i mięsożercy inaczej oceniają emocje zwierząt
Wegetarianie przypisują zwierzętom więcej ludzkich cech i emocji, niż osoby jedzące mięso - wynika z badań polskich i niemieckich naukowców, opublikowanych w "European Journal of Social Psychology". Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Instytutu Psychologii PAN oraz Uniwersytetu w Bonn postanowili sprawdzić, jakie emocje ludzie przypisują zwierzętom oraz jak różnią się ich postawy w tym zakresie w zależności od tego, czy jedzą mięso czy nie - poinformowała PAP rzeczniczka SWPS Natalia Osica. więcej »
Co czyni głos atrakcyjnym?
Dlaczego głos niektórych osób wydaje się idealny do radia, a inne głosy drażnią? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z University of California. więcej »
Starszy wygląd nie oznacza słabego zdrowia
Większość dorosłych osób nie chciałaby wyglądać na starszych niż są. Starszy wygląd często kojarzy się z kiepskim stanem zdrowia. Naukowcy z St. Michael's Hospital kwestionują jednak ten pogląd. Przeprowadzone przez nich badanie odkryło, że osoba musiałaby wyglądać na starszą o co najmniej 10 lat, żeby takie przypuszczenia mogły zostać wysunięte. więcej »
Długość palca świadectwem zachowań przodków człowieka
Proporcje w długości palców świadczą o poziomie męskich hormonów płciowych, a przez to o stopniu agresji w zachowaniu. Dotyczy to także w przodków człowieka - piszą naukowcy na łamach "Proceedings of the Royal Society B". więcej »
Stresujący poród może być przyczyną agresji dziecka
Dzieci, które przyszły na świat poprzez poród kleszczowy lub przy użyciu próżnociągu częściej sprawiają problemy wychowawcze i przejawiają zachowania agresywne - informują chińscy naukowcy na łamach "International Journal of Obstetrics and Gynaecology". więcej »
Witamina E ma związek z ryzykiem udaru
Witamina E o 22 proc. zwiększa ryzyko udaru krwotocznego i o 10 proc. zmniejsza ryzyko udaru niedokrwiennego - ocenili naukowcy szkoły medycznej uniwersytetu Harvarda z Bostonu w USA. Wyniki ich badań publikuje "British Journal of Medicine" w internetowym wydaniu. więcej »
Ciężka praca poprawia smak potraw
Powszechnie wiadomo, że bardziej doceniamy rzeczy, na które ciężko zapracowaliśmy. Naukowcy odkryli, że prawda ta dotyczy również jedzenia. Okazuje się bowiem, że duży wysiłek fizyczny może nie tylko zwiększyć apetyt, ale również poprawić doznania smakowe. więcej »
Morfina ma długotrwały wpływ na poziom testosteronu u mężczyzn
Już pojedyncza dawka morfiny, środka podawanego w zwalczaniu dokuczliwego bólu, ma długotrwały wpływ na poziom testosteronu u mężczyzn - informuje Science Daily. więcej »
Naukowcy stworzyli komórkowy przełącznik świetlny
Badacze z Duke University w USA stworzyli roślinny świetlny przełącznik komórkowy. Można go stosować w komórkach zwierzęcych m.in. do kontroli czy lek dostał się do uszkodzonych tkanek - poinformował portal EurekAlert. więcej »
W mózgu zlokalizowano ośrodek niepokoju
Naukowcy po raz pierwszy zlokalizowali w ludzkim mózgu "ośrodek niepokoju". Odkrycie może przyczynić się do skuteczniejszego leczenia stanów lękowych i depresji - donosi Sky TV, powołując się na badania londyńskiego Instytutu Psychiatrii pod kierunkiem prof. Stephena Williamsa. więcej »
Oliwa z oliwek chroni wątrobę
Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia chroni wątrobę przed szkodliwym wpływem nadmiaru wolnych rodników - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Nutrition and Metabolism". więcej »
Sok z buraków chroni mózg przed demencją
Wypijanie pół litra soku z buraków co dnia poprawia krążenie krwi w mózgu, przez co może hamować rozwój demencji w starszym wieku - informuje specjalistyczne pismo "Nitric Oxide: Biology and Chemistry". więcej »
Wodoodporna bawełna na zawsze
Najnowsze badania nad tkaninami wodoodpornymi i "oddychającymi" mogą zrewolucjonizować bawełniany rynek. Indukowana promieniowaniem polimeryzacja na powierzchni bawełny, skutkuje powstaniem całkowicie wodoodpornej i zawsze czystej tkaniny. więcej »
Wiek ojca może mieć związek z ryzykiem schizofrenii u dziecka
Dzieci mężczyzn, którzy po raz pierwszy zostają ojcami w stosunkowo późnym wieku, mogą być bardziej narażone na schizofrenię niż dzieci, których ojcowie byli młodsi - sugerują wyniki badań duńskich naukowców, które ukazały się na łamach "American Journal of Psychiatry". więcej »