Eurytmia pomaga seniorom uniknąć upadków
Zajęcia z eurytmii, czyli rytmicznego poruszania przy dźwiękach muzyki, pomagają zredukować liczbę upadków wśród osób starszych - przekonują szwajcarscy naukowcy w piśmie "Archives of Internal Medicine". więcej »
Dotyk wzbogaca
Nowe bodźce dotykowe stymulują komórki macierzyste w rdzeniu kręgowym dorosłych ssaków do podziałów i różnicowania w neuron - informują naukowcy z Izraela i USA na łamach pisma "Molecular Psychiatry". więcej »
Bakterie pomagają dzieciom trawić mleko
Dzięki specyficznym bakteriom w przewodzie pokarmowym trawienie mleka przychodzi dzieciom łatwiej niż dorosłym - informuje pismo "Applied and Environmental Microbiology". więcej »
Cukier obniża poziom agresji
Słodkie napoje mogą niszczyć zęby, ale obniżają poziom agresji - donoszą naukowcy. Picie słodkich napojów może sprawić, że osoby o agresywnym usposobieniu reagują mniej impulsywnie, gdy zostaną sprowokowani. więcej »
Data pierwszej miesiączki uwarunkowana genetycznie
Wiek, w którym dziewczynki po raz pierwszy miesiączkują jest uwarunkowany genetycznie - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA. więcej »
Czy sok pomidorowy wzmocni nasze kości?
Być może niebawem sok pomidorowy będziemy stosowali do wzmocnienia kości i walki z osteoporozą - informuje The Daily Telegraph. więcej »
Złożone ojcostwo w kulturach amazońskich
Ludzie Zachodu oficjalnie nie uznają pozamałżeńskich związków seksualnych. Tymczasem w niektórych kulturach amazońskich takie układy były dawniej popularne. Ludzie wierzyli, że gdy kobieta zajdzie w ciążę, każdy z jej partnerów jest "po części" biologicznym ojcem dziecka. więcej »
Sok z granatu wskazany przy niewydolności nerek
Kilka szklanek soku z granatu tygodniowo może zapobiegać infekcjom wśród osób dializowanych - poinformowali naukowcy podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Denver. więcej »
Czosnek lekiem na nadciśnienie
Czosnek może być użytecznym środkiem pomocniczym w leczeniu nadciśnienia tętniczego - wynika z badań, o których informuje pismo "Maturitas". więcej »
Bakterie rozwiązują sudoku
Z niewielką pomocą japońskich studentów bakterie nauczyły się rozwiązywać popularną łamigłówkę. Dalsze prace mogą doprowadzić do stworzenia biochemicznego komputera - informuje "New Scientist". więcej »
Brak kontaktu wzrokowego matek z dziećmi powoduje u nich agresję
Dzieci, które nie dostrzegają miłości w oczach swojej matki, stają się agresywne i oziębłe - donoszą ostatnie badania nad znaczeniem kontaktu wzrokowego w dzieciństwie. więcej »
Ewolucja zapisana w jelitach
Najnowsze badania zespołu uczonych z Yale University w USA stwierdzają, że skład bakterii jelitowych u ludzi i innych naczelnych determinuje ewolucja, nie zaś składniki diety - informuje pismo Science. więcej »
Pół łyżeczki soli mniej i młodzież będzie zdrowsza
Zredukowanie dziennej porcji soli o pół łyżeczki (ok. trzech gramów) w diecie nastolatka zmniejszy ryzyko nadciśnienia w młodym wieku. Po takiej redukcji, liczba młodych ludzi z nadciśnieniem mogłaby spaść o 44-63 proc. - twierdzą naukowcy z University of California w San Francisco (UCSF). więcej »
Komórki tkanki tłuszczowej mogą leczyć zawał
Pobrane z okolic talii pacjenta komórki macierzyste tkanki tłuszczowej mogą posłużyć do leczenia zawału serca - informuje serwis "BBC News-Health". więcej »
Fale radiowe w leczeniu nadciśnienia
Działając na nerki krótkim impulsem fal radiowych można lepiej kontrolować nadciśnienie tętnicze u chorych, którym nie pomagają konwencjonalne leki - informuje pismo "The Lancet". więcej »