Żucie gumy poprawia koncentrację
Niemieckie szkoły pozwalają swoim uczniom żuć gumę na zajęciach, aby poprawić wyniki ich nauczania - informuje agencja AFP. więcej »
Czy atrakcyjność może zwiększyć szanse na pracę?
Uroda tylko czasami stanowi pozytywny czynnik podczas starania się o pracę, donoszą naukowcy. Nowe badania przeprowadzone przez dwóch ekonomistów z Ben-Gurion University w Negew, w Izraelu, udowadniają, że istnieją podwójne standardy, dla kobiet i mężczyzn. więcej »
Cynamon przydatny w nanotechnologii
Cynamon może zastąpić szkodliwe chemikalia, używane przy wytwarzaniu złotych nanocząsteczek - informuje serwis "EurekAlert". więcej »
Bezpieczniejsze kremy z filtrem UV?
Być może w przyszłości powstaną rzeczywiście bezpieczne kremy z filtrami UV na bazie nanocząstek dwutlenku tytanu - informuje "Chemical Communications". więcej »
Spacer na poprawę pamięci
Spacerowanie może zahamować lub spowolnić utratę pamięci u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, u chorych na alzheimera oraz zdrowych dorosłych ludzi - uważają naukowcy z Pensylwanii. więcej »
Akustyk o nieznośnych dźwiękach miasta
Dlaczego bardziej dokuczliwy jest hałas samolotów niż pociągów i dlaczego coraz większą uwagę Polacy zwracają na hałas sąsiedzki? O tym, jakie dźwięki są dokuczliwe i jaki mają wpływ na człowieka mówi PAP dr hab. Anna Preis z Zakładu Akustyki Środowiska na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. więcej »
Lekkie ćwiczenia chronią stawy
W przeciwieństwie do forsownych ćwiczeń, mniej intensywna aktywność fizyczna może zapobiegać zwyrodnieniu stawów (osteoartrozie) - informuje serwis "EurekAlert". więcej »
Nadmiar higieny może zaszkodzić
Młodzi ludzie często korzystający z mydeł antybakteryjnych, zawierających środek o nazwie triklosan, częściej chorują na alergie - ostrzegają naukowcy z USA. Informacje publikuje internetowy serwis naukowy Eurekalert. więcej »
Diagnostyczny tatuaż
Reagujące na zmiany stężenia sodu fluorescencyjne nanocząstki można, niczym tatuaż, wprowadzić w górne warstwy skóry. Drobinki polimerów zmianą swych właściwości fizykochemicznych pozwalają na ciągłą obserwację wahań stężenia sodu, a tym samym stanowią wrażliwy sensor, informujący o różnych stanach chorobowych - donosi "Integrative Biology". więcej »
Psy mają większe mózgi niż koty, bo są społeczne
Psy wyewoluowały jako zwierzęta społeczne, dlatego mają większe mózgi niż koty - informują naukowcy na łamach tygodnika naukowego "PNAS". więcej »
Częste loty samolotem upośledzają pamięć?
Latanie samolotem i częste zmiany stref czasowych wywołuje nie tylko zaburzenia pamięci, ale i zmiany anatomiczne w mózgu - informuje na swojej stronie internetowej University of California, Berkeley. Takie wnioski wysunęli tamtejsi naukowcy z badań przeprowadzonych na samiczkach chomików syryjskich. więcej »
Dieta bogata w cholesterol uszkadza mózg
U szczurów karmionych pokarmem bogatym w cholesterol rozwija się odpowiednik ludzkiej choroby Alzheimera - informuje pismo "Molecular Cellular Neuroscience". więcej »
Ślad krwi zdradza nasz wiek
Badanie krwi pozostawionej na miejscu przestępstwa może ujawnić przybliżony wiek podejrzanego - informuje serwis "BBC News Science&Environment." więcej »
Problem otyłości dotyczy także zwierząt
Choć dużo słyszy się o rosnącej epidemii otyłości i walce z nią, naukowcy podkreślają, że problem ten dotyczy nie tylko ludzi. Badania wykazały bowiem, że odsetek osobników z nadwagą rośnie także wśród zwierząt - od dzikich szczurów po naszych domowych ulubieńców - informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B". więcej »
Wczesna emerytura korzystna dla zdrowia
Przechodzenie na emeryturę od 55 roku życia korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne i nie zwiększa ryzyka poważnych schorzeń przewlekłych - wynika z badań, o których informuje pismo "British Medical Journal". więcej »