PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Czerwone mięso zwiększa ryzyko udaru

Spożywanie około 102 gramów czerwonego przetworzonego mięsa dziennie zwiększa ryzyko udaru o 42 proc. - wykazali naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, których badania opublikowane zostały w piśmie "Stroke". więcej »

Kuchnia okiem chemika

Podczas gotowania zachodzi wiele zjawisk chemicznych, dlatego uświadomienie sobie, jakie właściwości posiadają niektóre produkty, pomoże niewprawionemu kucharzowi uniknąć kulinarnych wpadek. więcej »

Kiełbasa z łubinu

Z ziaren łubinu można wytwarzać niskotłuszczową, zdrową kiełbasę - informuje serwis "EurekAlert". więcej »

Osoby predysponowane do alkoholizmu narażone na otyłość

Osoby obciążone dziedzicznym ryzykiem alkoholizmu są też bardziej narażone na otyłość - wynika z amerykańskich badań. Naukowcy podkreślają, że związek ten stał się znacznie bardziej widoczny w ostatniej dekadzie. więcej »

Problem niewyspanych lekarzy

Godziny pracy lekarzy podczas stażu są dokładnie określone i przestrzegane. Niestety nie przestrzega się tego rodzaju ograniczeń dla lekarzy, którzy ukończyli proces nauki. Zdaniem autorów pracy opublikowanej na łamach pisma "New England Journal of Medicine" niewyspani lekarze nie powinni przeprowadzać planowych operacji bez pisemnej zgody pacjenta. więcej »

Regularne ćwiczenia obniżają ryzyko zgonu z powodu raka okrężnicy

Osoby ćwiczące regularnie przez wiele lat są mniej narażone na zgon z powodu raka jelita grubego - wynika z badań, które publikuje grudniowe wydanie pisma "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention". więcej »

Żegnaj igło

Powstała nanotechnologiczna alternatywa dla medycznych igieł i strzykawek. Metoda pozwalająca na bezinwazyjne (bezigłowe) wprowadzanie leków oraz szczepionek przez skórę wykorzystuje odpowiedniego kształtu drobinki złota oraz promieniowanie z zakresu bliskiej podczerwieni - informuje "Small". więcej »

Warto czekać do ślubu - przekonują naukowcy

Większość par sprawdza swoje "dopasowanie w łóżku" zanim zacznie snuć wspólne, życiowe plany. Naukowcy z USA odkryli, że to podejście nie gwarantuje lepszego małżeństwa. O korzyściach, wynikających ze wstrzemięźliwości - piszą w "Journal of Family Psychology". więcej »

Magnetyczna ciecz do badania wzroku

Kropelka magnetycznej cieczy zamknięta wraz z odrobiną materiału, z którego robi się ciekłe soczewki pozwala na bardzo precyzyjną kontrolę krzywizny ciekłej soczewki za pomocą zwykłego magnesu. Proces ten może być przydatny w wielu dziedzinach życia, od aparatów do badania wzroku, do zdalnych układów sterujących dawkami zażywanych leków czy też mikroskopijnych pomp nieposiadających ruchomych elementów - donosi "Lab on a Chip". więcej »

Kiedy sportowcy przestaną bić rekordy?

Rekordy w lekkiej atletyce czy pływaniu są nieustannie poprawiane na kolejnych międzynarodowych zawodach sportowych. Czy człowiek jednak może poprawiać swoje wyniki w nieskończoność? Naukowcy twierdzą, że zbliża się koniec sportowych rekordów. więcej »

Niemowlęta potrafią odczytywać intencje innych

Małe dzieci, a nawet niemowlęta, potrafią odczytywać intencje otaczających je osób. więcej »

Szanse na przetrwanie noworodków ważących poniżej 400 gramów są coraz większe

Choć dzieci, które rodzą się ważąc niecałe 400 gramów, mają znikome szanse na przeżycie, naukowcy twierdzą, że prawdopodobieństwo ich przetrwania poza łonem matki w ciągu ostatnich dwóch dekad zaczęło rosnąć. Nie zmienia to jednak faktu, że dzieci te narażone są na szereg problemów zdrowotnych - informuje pismo "Pediatrics". więcej »

Buenos Aires najgłośniejsze w Ameryce Łacińskiej

Stolica Argentyny Buenos Aires jest najgłośniejszym miastem Ameryki Łacińskiej - informuje w środę BBC, powołując się na przeprowadzone badania. Potwierdzają one ustalenia Światowej Organizacji Zdrowia, że miasto to jest też czwartym najgłośniejszym na świecie. więcej »

Rozmiary struktury mózgu decydują o bogatym życiu towarzyskim

Ludzie, którzy mają większe jądro migdałowate - część mózgu sterującą emocjami - wiodą bogatsze i bardziej urozmaicone życie towarzyskie niż osoby z mniejszymi rozmiarami tej struktury - wynika z pracy, którą publikuje czasopismo "Nature Neuroscience". więcej »

Leczenie depresji sprzyja utracie zbędnych kilogramów

Depresja i otyłość często idą w parze, choć trudno określić, co pojawia się pierwsze - twierdzą naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie "General Hospital Psychiatry". Badania wykazują, że u osób otyłych (wskaźnik masy ciała powyżej 30) ryzyko depresji wzrasta o od 50 do nawet 150 proc. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe