Dym tytoniowy „z trzeciej ręki” też może szkodzić zdrowiu
Dym tytoniowy z "trzeciej ręki", czyli jego niewidoczne pozostałości osadzone na dywanach, ubraniach, meblach i innych powierzchniach, może być bardziej szkodliwy dla zdrowia niż się powszechnie wydaje - wynika z izraelskich badań. więcej »
Naukowcy tłumaczą, dlaczego kawa może chronić przed cukrzycą
Kawa obniża ryzyko cukrzycy typu 2 poprzez wpływ na poziom białka neutralizującego aktywność hormonów płciowych - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Diabetes". więcej »
Więcej samobójców na obszarach wyżej położonych
Mieszkańcy obszarów położonych wyżej nad poziomem morza częściej giną śmiercią samobójczą niż osoby mieszkające niżej - wynika z pracy, którą publikuje pismo "High Altitude Medicine & Biology". więcej »
Przerwy w pracy są dobre dla serca
Częste przerywanie siedzenia przy biurku zapobiega otyłości i chorobom serca - wynika z badań australijskich naukowców, o których informuje "European Heart Journal". więcej »
Naukowcy coraz bliżej stworzenia syntetycznej krwi
Udało się stworzyć cząsteczki, które mają część głównych cech czerwonych krwinek - poinformowali naukowcy z USA. Badacze mają nadzieję, że ich odkrycie otworzy drogę do opracowania syntetycznej krwi, która pomoże skutecznie leczyć wiele chorób. więcej »
Składnik pomidorów może chronić przed miażdżycą
Składnik pomidorów może zmniejszać ryzyko rozwoju miażdżycy naczyń, gdyż obniża poziom tłuszczów we krwi - wynika z pracy japońskich naukowców, którą publikuje pismo "Molecular Nutrition & Food Research". więcej »
Gra w bingo pomaga pacjentom
Pacjenci, którym w szpitalach zapewnia się rozrywki takie jak gra w bingo czy scrabble szybciej wracają do zdrowia, co pozwala zmniejszyć koszty leczenia - informuje serwis "BBC News/Health". więcej »
Naukowcy stworzyli dłoń robota wzorowaną na karaluchu
Podniesienie kubka z kawą lub piłki nie jest skomplikowanym zadaniem, jednak od lat było utrapieniem dla twórców robotów. Naukowcy z Harvardu i Yale opracowali nową dłoń inspirowaną nogami karalucha. Ma ona lepiej radzić sobie z chwytaniem przedmiotów. więcej »
Romantyczne uczucie może mieszkać w mózgu przez bardzo długi czas
Choć wydawać by się mogło, że miłość romantyczna niewiele ma wspólnego z naukowymi rozważaniami, psycholodzy postanowili znaleźć naukowe potwierdzenie na to, że stan zakochania partnerów może utrzymać się dopóki śmierć ich nie rozłączy. Wnioski naukowców zostały opublikowane na łamach pisma "Cognitive and Affective Neuroscience". więcej »
Bierne palenie podnosi dzieciom ciśnienie
Bierne palenie, na które narażone są dzieci we wczesnym wieku 4-5 lat może podnieść im ciśnienie. Skutkiem w dojrzałym wieku mogą być dolegliwości serca - twierdzą niemieccy naukowcy, których badania omawia publikacja "Circulation". więcej »
Dorosłe komórki skóry można przekształcić w chrząstkę
Fibroblasty czyli komórki tkanki łącznej otrzymane ze skóry dorosłych myszy można przeprogramować tak, żeby przekształciły się w chondrocyty, czyli komórki tworzące chrząstkę - informują naukowcy z Osaki na łamach pisma "Journal of Clinical Investigation". więcej »
Neurony też mają swojego Facebooka
Naukowcy wykryli w części kory mózgowej sieć bardzo aktywnych neuronów, które zachowują się, według nich, jak członkowie portali społecznościowych - czytamy w materiale opublikowanym na stronie internetowej Uniwersytetu Carnegie Mellon w USA. więcej »
Lingwistyczni geniusze rasy border collie
Psy należące do rasy border collie rozumieją nazwy ponad tysiąca przedmiotów, rozróżniając nazwy i komendy - dowiedli naukowcy z USA, cytowani przez serwis ScienceDaily. więcej »
Wiosenne dokarmianie nie służy sikorom
Dokarmianie sikor na wiosnę sprawia, że samce, zamiast uderzać w konkury, poświęcają się strzeżeniu cennej spiżarni i odganianiu głodnej konkurencji - podaje serwis "New Scientist". więcej »
Dlaczego temperatura ciała wynosi 36,8 stopni Celsjusza
Ciało człowieka, jak i wielu innych ssaków, utrzymuje się przy temperaturze 36,8 stopni Celsjusza nie bez powodu. Taka temperatura ułatwia naszemu organizmowi walkę z zarazkami. więcej »