Naukowcy przestrzegają przed napojami energetycznymi
Amerykańscy naukowcy ostrzegają: napoje energetyczne mogą być niebezpieczne dla dzieci i młodzieży. Potencjalnie groźne skutki ich picia to głównie spowodowane nadmiarem kofeiny lub podobnych substancji palpitacje serca i udary, mogące nawet spowodować zgon. więcej »
Rzeżączka się „uczłowieczyła”
Dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae) włączyła do swojego genomu fragment genomu człowieka - informuje pismo mBio. więcej »
Downing Street zatrudni kota
Na Downing Street 10 w Londynie zamieszka nowy pracownik. W rezydencji brytyjskiego premiera zdecydowano się zatrudnić kota, który będzie odpowiedzialny za wyłapywanie szczurów - informują brytyjskie media. więcej »
Płukanie ust zapobiega wcześniactwu
Stosowanie przez ciężarną kobietę bezalkoholowego płynu antybakteryjnego do płukania ust zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu - wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznej konferencji położników w San Francisco. więcej »
Dzieci narażone na przemoc fizyczną częściej mają wrzody żołądka
Osoby, które w dzieciństwie były maltretowane fizycznie są ponad dwukrotnie bardziej narażone na wrzody żołądka niż ludzie, którzy nie mieli takich przykrych doświadczeń - wynika z kanadyjskich badań, o których informuje pismo "Journal of Interpersonal Violence". więcej »
Odkryto powód przedwczesnych porodów
Powstawanie dużej liczby kryształów wapnia w wodach płodowych przyczynia się do zbyt wczesnego pęknięcia błon płodowych i przedwczesnego porodu - poinformowali naukowcy z Yale School of Medicine (USA). więcej »
Mało tańczymy, niechętnie śpiewamy
OBOP zbadał, jak Polacy zamierzają uczestniczyć w trwającym właśnie - wyjątkowo długim - karnawale. Tylko 15 proc. ankietowanych deklaruje, że weźmie udział w karnawałowych szaleństwach tanecznych, 23 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak". Tyle samo - 23 proc. - "raczej nie" weźmie udziału w zabawie z tańcami, a 34 proc. badanych zdecydowanie wyklucza swój udział w tańcach. więcej »
Owce nie są głupie
Owca radzi sobie z testami psychologicznymi, które sprawiają problemy małpom - informuje "New Scientist". więcej »
Internet pomaga uczonym w zrozumieniu wyników badań
Prezentacje internetowe, w których konieczna jest zwięzłość, jasność i prostota ułatwiają naukowcom zrozumienie wyników ich własnych badań - poinformował portal Rensselaer Polytechnic Institute. więcej »
Plastikowy „makaron” pomoże po urazach rdzenia kręgowego
Urazy rdzenia kręgowego przerywają połączenia nerwowe - sygnały z mózgu nie docierają do mięśni, a informacje z receptorów czuciowych nie trafiają do mózgu. Uszkodzenia nie zostają z czasem naprawione - m.in. dlatego, że w rdzeniu tworzą się blizny oraz cysty wypełnione cieczą. Te przeszkody można by przezwyciężyć za pomocą biodegradowalnych "szablonów" dla rosnących włókien nerwowych. więcej »
Lek z kurkumy może pomóc osobom po udarze
Lek pozyskany z orientalnej przyprawy, kurkumy, może wspomóc procesy naprawy tkanki nerwowej po udarze mózgu - wynika z badań, które zaprezentowano w Los Angeles na międzynarodowej konferencji American Heart Association dotyczącej udaru. więcej »
Niezdrowa dieta źle wpływa na inteligencję dzieci
Dzieci, które jedzą dużo przetworzonej żywności, np. chipsów i słodyczy, mają nieco niższy iloraz inteligencji niż rówieśnicy na zdrowszej diecie - wynika z pracy opublikowanej w piśmie "Journal of Epidemiology and Community Health". więcej »
Naukowcy: kobietom podobają się panowie, których nie są pewne
Dla kobiet bardziej atrakcyjni są ci panowie, których uczuć nie są pewne - informuje pismo "Psychological Science". Może to oznaczać, że aby zauroczyć kobietę wystarczy po prostu udawać niedostępnego. więcej »
Im więcej się kłamie, tym łatwiej to przychodzi
Choć nasze mózgi są przystosowane do mówienia prawdy, dzięki częstemu kłamaniu można przezwyciężyć to ograniczenie i kłamać z łatwością w sposób trudny do wykrycia - informuje "New Scientist". więcej »
Badania potwierdzają związek między wirusami a cukrzycą typu 1
U dzieci z cukrzycą typu 1 dziesięć razy częściej stwierdza się obecność powszechnie występujących enterowirusów, które mogą wywołać infekcję układu oddechowego, pokarmowego czy nerwowego - wynika z analizy, którą publikuje pismo "British Medical Journal". więcej »