PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Uszkodzenia słuchu w średnim wieku coraz częstsze

Co dziewiąta osoba w wieku od 45 do 54 lat wykazuje objawy uszkodzenia słuchu - wynika z badań opublikowanych przez "Archives of Otolaryngology-Head & Neck Surgery". więcej »

Nasza moralność zależy od stanu napięcia emocjonalnego

Ludzie nie są tacy źli jak się powszechnie uważa. Jeśli chodzi o uczciwość, to postępujemy na ogół bardziej etycznie niż sobie to wyobrażamy - sugerują badania opublikowane w najnowszym wydaniu "Psychological Science". więcej »

Wczesne łysienie związane z ryzykiem raka prostaty

Panowie, którzy zaczynają łysieć około dwudziestki mają podwyższone ryzyko zachorowania na raka prostaty w przyszłości - zaobserwowali naukowcy z Francji. więcej »

Bakteria związana z wrzodami żołądka może szkodzić wątrobie

Bakteria Helicobacter pylori, która przyczynia się do rozwoju wrzodów i raka żołądka, pogarsza stan wątroby u pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C - zaobserwowali naukowcy z Egiptu. więcej »

Telefony komórkowe zwiększają aktywność mózgu

Dłuższe, trwające ponad 50 minut rozmowy przez telefon komórkowy mogą zwiększyć aktywność mózgu w miejscu najbardziej zbliżonym do anteny aparatu - informuje "The Journal of the American Medical Association". więcej »

Palenie mentolowych papierosów szczególnie sprzyja nowotworom

Palenie lubianych, zwłaszcza przez kobiety, cienkich mentolowych papierosów zwiększa zagrożenie nowotworem płuc - przestrzegają lekarze onkolodzy. W ubiegłym roku rak płuc po raz pierwszy wyprzedził w Polsce, jako przyczynę zgonu wśród kobiet, raka piersi. więcej »

Spaliny wywołują więcej zawałów niż kokaina

Zanieczyszczone powietrze jest sprawcą większej liczby zawałów niż kokaina czy alkohol - podkreślają belgijscy eksperci, których wnioski ukazały się na łamach prestiżowego pisma "Lancet". więcej »

Zawały serca i udary mózgu - zmorą nominowanych do Oscara

"Udary i zawały mózgu szczególnie często przytrafiają się gwiazdom Hollywood" - twierdzi autorka badań dr Hannah Smith z UCLA. Z jej oceny wynika, że jedno z tych groźnych schorzeń miało aż 15,9 proc. aktorów i aktorek nominowanych do Nagrody. Na udary chorowały głównie aktorki (60 proc. wszystkich nominowanych). więcej »

Mały drink chroni przed chorobami serca

Codzienne spożywanie niewielkiej ilości alkoholu zmniejsza ryzyko chorób serca o 14 do 25 proc. - informuje "British Medical Journal". więcej »

Poziom cukru w moczu będzie można sprawdzić w domu

Japońska firma Tanita, producent precyzyjnych wag podłogowych, opracowała urządzenie mierzące poziom cukru w moczu, które pozwoli użytkownikom lepiej kontrolować dietę - donosi serwis RIA Novosti. więcej »

Oburęcznymi łatwiej manipulować

Osoby, które równie biegle posługują się obiema rękami są bardziej podatne na sugestię - informuje "New Scientist". Do takich wniosków doszli naukowcy z zespołu Ruth Propper (Montclair University, New Jersey). Jak wykazały eksperymenty, osoby oburęczne łatwiej było przekonać do określonych odczuć niż praworęczne. więcej »

Nowy sposób pomiaru ciśnienia tętniczego

Niewielkie, przypominające tradycyjny ciśnieniomierz elektroniczny urządzenie z czujnikiem noszonym jak zegarek, może w ciągu kilku lat zrewolucjonizować mierzenie ciśnienia tętniczego krwi - informuje serwis "BBC News/Health". więcej »

Tłuszczowe koktajle drogą do kontroli otyłości?

Najnowsze dane wskazują, że popijając odpowiednio spreparowaną emulsję, czyli stosunkowo trwałą mieszaninę wody i zdyspergowanych kropelek tłuszczu, można wpływać na sposób trawienia pokarmów przez ludzki organizm. Zjawisko to może okazać się zbawienne dla wielu osób, które cierpią na nadwagę - donosi "Soft Matter". więcej »

Tajemnica zdrowego jelita

Współpraca komórek odpornościowych jelita z zamieszkującymi tam bakteriami zabezpiecza jelita i chroni przed uszkodzeniami tkanki na skutek procesów zapalnych - informują naukowcy z Francji na łamach pisma "Nature Immunology". więcej »

Odkryto neurony odpowiedzialne za uzależnienie od heroiny

Skłonność do powrotów do używania heroiny jest zależna od aktywności małej grupy neuronów kory przedczołowej mózgu - informują naukowcy z USA na łamach "Nature Neuroscience". Wyniki ich badań, przeprowadzonych na zwierzęcym modelu uzależnienia, mają szansę pomóc w terapii uzależnionych od heroiny ludzi, nieradzących sobie z nawrotami uzależnienia. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe