PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Gen alergii na orzeszki ziemne

Uczulenie na orzeszki ziemne dotyczy w Wielkiej Brytanii około 1-2 proc. dzieci. Liczba dotkniętych alergią osób w krajach Zachodu wzrosła dramatycznie w ciągu ostatnich 20-30 lat, co może mieć związek z coraz powszechniejsza obecnością zawierających orzeszki produktów w otoczeniu. Często alergia występuje rodzinnie, co wskazuje na podłoże genetyczne. więcej »

Miniaturowy skaner pozwoli badać zachowania szczurów

Miniaturowy skaner, pozwalający badać zmiany fal mózgowych u szczurów skonstruowali naukowcy z USA. Pozwoli on na powiązanie działania mózgu z zachowaniem tych gryzoni - poinformował portal New Scientist. więcej »

Trzeci rok wspólnego pożycia najbardziej krytyczny dla związku

Do kryzysu w związku częściej dochodzi po trzech, a nie jak dotąd sądzono po siedmiu latach wspólnego pożycia – wykazał sondaż przeprowadzony w Wielkiej Brytanii wśród 2 tys. osób będących w związkach formalnych i konkubinacie. więcej »

Wszystkie naczelne starzeją się podobnie

Wszystkie ssaki naczelne starzeją się bardzo podobnie. Człowiek nie jest pod tym względem wyjątkowy - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Science". więcej »

Śmiech to zdrowie - potwierdzają naukowcy

Gromki śmiech stymuluje przeponę, która z kolei pobudza obieg krwi. Przy niektórych chorobach przynosi lepsze efekty niż terapia high-tech - przekonują badacze z Wielkiej Brytanii. więcej »

Elektroniczna pigułka pomoże w walce z chorobliwą otyłością

Elektroniczna pigułka wytwarzająca uczucie sytości została wprowadzona na europejski i amerykański rynek. Ma zastąpić skomplikowane operacje opaskowania żołądka w stanach chorobliwej otyłości - poinformował magazyn Technology Review. więcej »

Amatorki kawy rzadziej przechodzą udar mózgu

Naukowcy od lat badają wpływ kawy na zdrowie. Dotychczasowe badania nie dały jednoznacznej odpowiedzi na to, czy napój ten zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia. "W rzeczywistości, żadne z badań nie dostarczyło jednak przekonujących dowodów na to, że kawa szkodzi sercu" - komentuje w rozmowie z Associated Press kardiolog dr Sharonne N. Hayes z Kliniki Mayo w Rochester (stan Minnesota), która nie jest współautorką najnowszej pracy. więcej »

Skórki od bananów oczyszczają wodę

Mielone skórki od bananów mogą posłużyć do oczyszczania wody z metali ciężkich - informuje pismo "Industrial& Engineering Chemistry Research". więcej »

Dzięki utracie fragmentu DNA ludzkie penisy nie mają kolców

Ludzki penis jest pozbawiony kolców dzięki utracie w toku ewolucji fragmentu niekodującego DNA - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". W swojej pracy opisują jak usunięcie z genomu różnych fragmentów regulatorowego DNA wpłynęło na ewolucję typowo ludzkich cech. więcej »

Witamina B2 ważna dla procesu widzenia

Choć przez ostatnich 100 lat ze wzrokiem kojarzyła się tylko witamina A, także witamina B2 ma w tej dziedzinie poważne zasługi - informuje "New Scientist". więcej »

Słońce może wpływać na losy leków w naszym organizmie

Zdolność ludzkiego organizmu do rozkładania leków może mieć ścisły związek z ekspozycją na światło słoneczne, a co za tym idzie - porami roku - wynika z badań przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców z Karolinska Institutet. więcej »

Nie możesz spać - wyłącz komputer

Około 43 proc. badanych ma poważne problemy zasypianiem lub śpi płytko, budząc się na każdy nowy dźwięk z otoczenia. Przyczyną tych problemów, według NSF, jest zbyt wielkie zaangażowanie w pracę, w przypadku kobiet - opieka nad małymi dziećmi oraz - coraz częściej - niekontrolowane używanie elektroniki. więcej »

Lecząc serce można zmniejszyć ryzyko demencji

Dzięki podawaniu leków przeciwdziałających migotaniu przedsionków można zmniejszyć ryzyko demencji u osób po udarze mózgu - wynika z brytyjskich badań, opublikowanych na łamach pisma "Neurology". więcej »

Neurony z laboratorium mogą naprawić mózg chorego na Alzheimera

Powstałe z komórek macierzystych neurony mogą w przyszłości zastąpić komórki mózgu zniszczone przez chorobę Alzheimera - informuje "New Scientist". więcej »

„Happy hours” a przemoc w pubach

Badania nad tym zagadnieniem przeprowadził zespół doktora Simona Moore'a z Cardiff University. Naukowcy studiowali puby i kluby nocne w pięciu różnych miastach Wielkiej Brytanii. Były to lokale o podejrzanej reputacji; w przeszłości zdarzały się tam już akty przemocy. Nieustraszeni badacze poddawali badaniu alkomatem klientów wchodzących i wychodzących z lokali. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe