Badanie rogówki cukrzyków ujawni ryzyko amputacji kończyn
Oglądając oczy chorego na cukrzycę można rozpoznać związane z tą chorobą uszkodzenie nerwów, zwiększające ryzyko amputacji kończyn - informuje "New Scientist". więcej »
Rozstania bolą naprawdę
Trauma fizyczna i silne poczucie odrzucenia społecznego wywołują w mózgu człowieka jednakowe reakcje - donosi magazyn "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »
Sztuczny liść dostarczy energii
Naukowcy amerykańscy opracowali sztuczny liść - urządzenie, które podobnie jak prawdziwy liść, może wytwarzać energię drogą przemiany światła słonecznego i wody - poinformował portal Eurekalert. więcej »
Wykryć pasożyta po kształcie
Powstało pierwsze mikroprzepływowe urządzenie określane mianem laboratorium na chipie, które umożliwia wykrycie pasożytów we krwi dzięki różnicy w ich kształcie w stosunku do krwinek. Nowy układ może zostać użyty do wczesnej diagnozy między innymi śpiączki afrykańskiej - donosi "Lab on a Chip". więcej »
Udało się wyhodować plemniki ssaków w laboratorium
Po raz pierwszy udało się przeprowadzić pełen proces rozwoju plemników w laboratorium - na razie tylko mysich. O sukcesie naukowców z Japonii, który w przyszłości może pomóc chronić płodność chłopców leczonych z powodu nowotworu poinformował tygodnik "Nature". więcej »
Tajemnica leczniczej glinki rozwiązana
Jony żelaza zawarte w glince o właściwościach antybakteryjnych, wraz z generowanymi przez nie silnie reaktywnymi rodnikami hydroksylowymi, są najprawdopodobniej głównym, choć pewnie nie jedynym czynnikiem, który odpowiedzialny jest za biobójcze cechy naturalnej glinki - informuje "Environmental Science & Technology". więcej »
Orzechy włoskie są najzdrowsze
Orzechy włoskie zawierają więcej przeciwutleniaczy i o lepszych właściwościach zdrowotnych niż jakiekolwiek inne orzechy - poinformowano podczas 241. zjazdu American Chemical Society. więcej »
Pajęcze drzewa zmniejszają ryzyko malarii
Całkowicie pokryte pajęczyną drzewa w pakistańskim Sindh sprawiły, że zmniejszyło się tam zagrożenie malarią, przenoszoną przez komary - informuje "New Scientist". więcej »
Nostalgia może ochronić przed depresją
Nostalgia - zwykle uważana za emocję związaną z cierpieniem i niepożądaną - może przynosić wiele korzyści. Badania prowadzone w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej wykazały, że jej przeżywanie chroni m.in. przed wystąpieniem objawów depresyjnych i lękowych. więcej »
Kaszel to nie powód, by brać antybiotyki
Wbrew często spotykanym opiniom, antybiotyki niewiele pomagają na kaszel połączony z odkrztuszaniem zabarwionej wydzieliny - informuje "European Respiratory Journal". więcej »
Żel z testosteronem może pomagać diabetykom
Stosowanie żelu z testosteronem może redukować oporność na insulinę u mężczyzn cierpiących na cukrzycę typu 2 - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Diabetes Care". więcej »
Ofiary brutalnej przemocy domowej
Samice pawianów płaszczowych (Papio hamadryas) bywają ofiarami brutalnej przemocy domowej. Nie przerywają jej jednak nawet wtedy, gdy mają sposobność. Pod tym względem przypominają niektórych zastraszonych ludzi - czytamy w "New scientist". więcej »
Olej kartamusowy redukuje ryzyko chorób serca
Spożywanie codziennie łyżeczki oleju kartamusowego może wpływać na zmniejszenie ryzyka chorób serca u otyłych kobiet po menopauzie, które cierpią na cukrzycę typu 2 - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Clinical Nutrition". więcej »
Aktywność mózgu pozwala przewidzieć, czy uda się rzucić palenie
Mózg obserwowany podczas rezonansu magnetycznego znacznie lepiej niż my sami wie, czy plany dotyczące rzucenia palenia mają szansę się ziścić - czytamy w piśmie "Health Psychology". więcej »
Infekcje ucha wpływają na odczuwanie smaku i wagę
Dzieci cierpiące na przewlekłe zapalenie ucha mają mniej wrażliwe kubki smakowe i mogą mieć problemy z otyłością - donoszą koreańscy naukowcy, których badania ukazały się w piśmie "Archives of Otolaryngology - Head & Neck Surgery". więcej »