Najstarszy znany przypadek choroby wieńcowej u mumii egipskiej
Ponad 3,5 tys. lat liczy mumia egipskiej księżniczki, u której badacze z University of California w Irvine wykryli arteriosklerozę, chorobę kojarzoną głównie ze współczesną cywilizacją - poinformowano na konferencji kardiologów w Nowym Orleanie. więcej »
Naukowcy poznali przyczynę swędzenia
Kanał jonowy o nazwie TRPA1 obecny w błonie komórkowej neuronów jest odpowiedzialny za to, że odczuwamy swędzenie skóry - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience". więcej »
Chemia Krwawej Mary
Krwawa Mary jest zasadniczo mieszaniną wódki, soku pomidorowego i przypraw - sosów Worcesteshire i Tabasco, cytryny lub soku z limonki, chrzanu, czarnego pieprzu, soli selerowej. Podaje się ją schłodzoną lub z lodem, często z kawałkiem selera naciowego i cytryny. Po raz pierwszy została prawdopodobnie przyrządzona w latach 30-tych XX wieku w paryskim barze, a swoją nazwę zawdzięcza zarówno krwistemu wyglądowi, jak i nawiązaniu do Marii, królowej Anglii, znanej z religijnych represji. więcej »
Aspiryna może chronić przed rakiem trzustki
Międzynarodowa ekipa naukowców wykryła 5 kolejnych genów mających związek z Alzheimerem. Lista genów, zwiększających ryzyko zachorowania na tę chorobę wieku starczego, powiększyła się przez to do 10 - publikują naukowcy na łamach "Nature Genetics". więcej »
Słodycze i kawa po tłustym posiłku to zła kombinacja
Tłuste jedzenie, jakie serwują fast-foody nigdy nie jest zdrowe, ale wypijanie po nim kawy i spożywanie słodyczy szkodzi jeszcze bardziej, zwłaszcza chorym na cukrzycę - wynika z kanadyjskich badań, które publikuje pismo "Journal of Nutrition". więcej »
Śpiew obniża ciśnienie
Odśpiewanie kilku pieśni religijnych przed operacją kolan obniżyło ciśnienie u pacjentki, której nie pomagały tradycyjne leki - informuje pismo "Arthritis Care & Research". więcej »
Głód wyostrza węch
Kiedy muszki owocowe robią się głodne ich węch wyostrza się w poszukiwaniu następnego posiłku - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Cell". Autorzy badań mają nadzieje, że wyniki ich badań na muchach będzie można wykorzystać przy próbach opracowania nowych skutecznych metod kontrolowania apetytu u ludzi. więcej »
Syrop klonowy zamiast cukru lub słodzika
Syrop klonowy może być zdrowszy niż dotychczas przypuszczano - poinformowali naukowcy na dorocznym zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w kalifornijskim mieście Anaheim. Okazuje się, że słodki kanadyjski specjał zawiera wiele związków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym. więcej »
Spadku nastroju po seksie doświadcza jedna trzecia kobiet
Jedna trzecia kobiet ma zaburzenia nastroju tuż po odbyciu stosunku płciowego, nawet gdy był on satysfakcjonujący - wynika z australijskich badań, o których informuje pismo "International Journak of Sexual Health". więcej »
Możliwość wybru pozbawia nas empatii i zainteresowania wspólnym dobrem
Konieczność dokonywania zbyt wielu wyborów może się okazać nie przywilejem, a problemem. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy wyborów dokonuje nie jednostka, a społeczeństwo. Myślenie nawet o nieistotnych, codziennych wyborach sprawia, że stajemy się mniej życzliwi dla innych i niechętni wspieraniu politycznych rozwiązań korzystnych dla całego społeczeństwa - wynika z badania publikowanego w "Psychological Science". więcej »
Lęk przed śmiercią skłania do wiary?
Zdaniem psychologów z Kanady i Stanów Zjednoczonych, lęk przed śmiercią sprawia, że ludzie odrzucają teorię ewolucji, a skłaniają się do koncepcji "inteligentnego projektu". Wyniki badań naukowcy prezentują na łamach pisma "PLoS ONE". więcej »
Zbyt długi lub za krótki sen oraz stres utrudniają chudnięcie
Wysoki poziom stresu i nieprawidłowa ilość snu mogą negatywnie wpływać na utratę wagi podczas diety - informują naukowcy z USA na łamach pisma "International Journal of Obesity". więcej »
Osoby sumienne zarabiają więcej
Osobowość może mieć duży wpływ na zasobność kieszeni. Tak wynika z raportu naukowców z USA, których badania wykazały, że sumienność ma wpływ na zarobki, a także oszczędności, którymi można dysponować po przejściu na emeryturę. więcej »
Wpływ tarczycy na widzenie kolorów
Tarczyca wytwarza trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4) o ogromnym znaczeniu dla rozwoju organizmu, w tym również układu nerwowego. Dzieci urodzone z niedoborem hormonów tarczycy mają poważne problemy z rozwojem fizycznym i umysłowym. Jak wykazały badania na myszach, hormony tarczycy wpływają również na kształtowanie się i działanie oczu. więcej »
Barwnik leczy i przedłuża życie
Powszechnie stosowany barwnik histologiczny tzw. tioflawina T może spowolnić proces starzenia się nicieni - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". więcej »