Naukowcy odkryli, jak dłużej zachować smak piwa
Nowe odkrycie stworzyło podstawy dla produkcji piwa, które można przechowywać dłużej bez obawy o utratę smaku - informuje fachowy "Journal of Agricultural and Food Chemistry". więcej »
Miód manuka na trudne rany
Nowozelandzki miód manuka może pomóc skuteczniej leczyć zakażenia ran przewlekłych, a nawet zmniejszać oporność bakterii na antybiotyki - poinformowali naukowcy na konferencji Towarzystwa Mikrobiologii Ogólnej w brytyjskim mieście Harrogate. więcej »
Wyhodowano neurony chore na schizofrenię
Udało się przekształcić fibroblasty - komórki tkanki łącznej pacjentów chorych na schizofrenię w komórki macierzyste a następnie w neurony. Dzięki temu naukowcy z USA stworzyli idealny model komórkowy do badania schizofrenii; metodę oraz wyniki swojej pracy opisali na łamach pisma "Nature". więcej »
Nieprawidłowe kostnienie można powstrzymać
Aktywacja jądrowego receptora kwasu retinowego zapobiega nieprawidłowemu pozaszkieletowemu kostnieniu w obrębie tkanek miękkich, takich jak skóra i okolice stawów, co zdarza się czasem po zabiegach chirurgicznych lub urazach - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". więcej »
Flora bakteryjna jelit ma wpływ na choroby serca
Zdolność naszej flory jelitowej do metabolizowania fosfolipidu fosfatydylocholiny z pożywienia wpływa na podatność różnych osób na zachorowanie na chorobę sercowo-naczyniową - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". więcej »
Widzieć trzeba się nauczyć
Dzieci, które urodziły się niewidome, po odzyskaniu wzroku nie potrafią rozpoznać obrazu przedmiotu, którego wcześniej dotykały. Naukowcy z USA odkryli, że nasz mózg musi podczas rozwoju "nauczyć się widzieć" - połączyć w jedną całość bodźce wzrokowe i dotykowe, ponieważ ta zdolność nie jest wrodzona. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze pisma "Nature Neuroscience". więcej »
Sól łagodzi stres i sprzyja miłości
Dietetycy od lat ostrzegają, że nadmiar sól powoduje nadciśnienie tętnicze, ale okazuje się, że ma też pozytywne działanie - obniża hormon stresu i podwyższa oksytocynę, substancję nazywaną hormonem miłości - pisze "Journal of Neuroscience". więcej »
Bioróżnorodność poprawia czystość wody
Środowiska zamieszkane przez większą liczbę gatunków mogą wykorzystać większą liczbę składników biologicznie czynnych, np. azot, niż mniej różnorodne ekosystemy - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". więcej »
Siatkówka z komórek macierzystych
W warunkach laboratoryjnych udało się odtworzyć siatkówkę - część oka, dzięki której widzimy - informuje "Nature". więcej »
Nadmiar pracy szkodzi sercu
Praca przez ponad 11 godzin dziennie zamiast typowych ośmiu znacznie podnosi ryzyko chorób serca - informuje pismo "Annals of Internal Medicine". więcej »
Kwas rumenowy pomaga walczyć z nadwagą
Kwas rumenowy, czyli sprzężony kwas linolowy, pomaga skutecznie odchudzać się. W ciągu trzech miesięcy można stracić ponad sześć kilogramów bez diety i treningów - informuje miesięcznik "Pharma Magazine", powołując się na badanie portugalskich uczonych. więcej »
Rozmowy na temat wagi zaniżają samoocenę
Wraz z początkiem wiosny kobiety zaczynają intensywniej narzekać na swoją sylwetkę. Wbrew przekonaniu, że rozmowa z koleżankami na temat zbędnych kilogramów poprawia samopoczucie, badania wykazują, że jest wręcz przeciwnie - częste rozmowy na temat niechcianego tłuszczyku negatywnie wpływają na samoocenę - informuje magazyn "Psychology of Women Quarterly". więcej »
Bakterie nie lubią miedzi
Groźne, oporne na antybiotyki "superbakterie" (MRSA) nie mają szans w zetknięciu ze zwykłą miedzią - informuje "New Scientist". więcej »
Co to znaczy być dobrą mamą
Tuż przed świętem wszystkich mam naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili się dowiedzieć od młodych ludzi jaka ich zdaniem powinna być mama - ich wypowiedzi i komentarz autorów projektu publikuje serwis interenetowy "Eureklaert". więcej »
Słodycze działają na nas niczym narkotyki
Spojrzenie na plakat przedstawiający czekoladowy batonik może aktywować w mózgu te same obszary, które u narkomana aktywuje widok kokainy - wynika z badań opublikowanych w "Archives of General Psychiatry". więcej »