Lekcje muzyki w dzieciństwie to sprawniejszy mózg na starość
Posyłanie dzieci na lekcje muzyki to dobra inwestycja w ich przyszłość. Może bowiem zaowocować większą sprawnością intelektualną w podeszłym wieku, nawet u osób, które zarzuciły już grę na instrumencie - informuje pismo "Neuropsychology". więcej »
Ciekawy sposób na walkę z malarią
Genetyczna modyfikacja populacji komarów może zmniejszyć zachorowalność na malarię - przekonują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature". więcej »
Wielka Sobota. Pogrzeb żuru i śledzia
Przed Wielkanocą, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę, przed laty na Kujawach i Pomorzu urządzano symboliczne pogrzeby żuru i śledzia, jako rozstanie się z dokuczliwym okresem postu. więcej »
Na widok nadwagi chce się jeść
Konsumenci, którzy zobaczyli osobę z nadwagą jedzą więcej - chyba, że świadomie myślą o swoim zdrowiu - informuje "Journal of Consumer Research". więcej »
Kurczęta biorą się z żółtka
Choć wiemy, że kurczęta wylegają się z jaj, to nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę biorą się z żółtka, w którym znajduje się tarczka cytoplazmatyczna i zapas cennych substancji odżywczych. Białko w jaju pełni wyłącznie funkcję ochronną. więcej »
Praworęczni od tysięcy lat w większości
Praworęczni przeważają w dzisiejszym społeczeństwie w proporcji dziewięć do jednego. Okazuje się, że tak było już 500 tys. lat temu - informują badacze na łamach pisma "Laterality" więcej »
Jajko - niezwykle wytrzymała konstrukcja
Zaledwie 3 surowe kurze jajka są w stanie utrzymać ciężar dorosłego człowieka. Ze względu na swój kształt i przeznaczenie, czyli ochronę zarodka, jajko to niezwykle wytrzymała konstrukcja – przypominają fizycy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. więcej »
Pogrzeb Judasza i inne wielkanocne zwyczaje
Pogrzeb Judasza, wyganianie postu, palenie wielkich ognisk czy obmywanie w rzekach, to zapomniane ludowe zwyczaje, które obowiązywały w Wielki Czwartek i Wielki Piątek na dawnej wsi kieleckiej. więcej »
Męski świat jest czarno-biały, kobiety widzą go w szarościach
Jeśli chodzi o osądy rzeczywistości, mężczyźni dokonują ich najczęściej w czerni i bieli. Natomiast kobiety w swoich wyborach i decyzjach są bardziej podatne na dostrzeganie odcieni szarości. Dowodów na to dostarczył eksperyment przeprowadzony przez psychologów z University of Warwick, a opisany w "Archives of Sexual Behavior". więcej »
Odkryto gen odpowiedzialny za zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)
Jedna z wersji genu kodującego białko o nazwie GIT1 w mózgu, wiąże się z występowaniem zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD u ludzi - informują naukowcy z Korei na łamach pisma "Nature Medicine". więcej »
Leki antydepresyjne powiększają mózg
Środki antydepresyjne powiększają liczbę komórek nerwowych mózgu, ponieważ działają na receptory glukokortykoidowe neuronów - informuje "New Scientist". więcej »
Poznano główną przyczynę komplikacji ciążowych u starszych kobiet
Zaburzenia w procesie kontroli segregacji chromosomów i podziałach komórek jajowych są główną przyczyną związanych z wiekiem kobiet poronień i wad wrodzonych tj. zespół Downa - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Current Biology". więcej »
Kto rano wstaje, ten rozbija samochód
Nastoletnim kierowcom, którzy chodzą do szkoły na wcześniejszą godzinę częściej zdarzają się wypadki samochodowe - informuje "Journal of Clinical Sleep Medicine". więcej »
Powstaje dźwiękowa tablica Mendelejewa dla niewidomych
Pierwsza w świecie dźwiękowa tablica Mendelejewa, czyli układ okresowy pierwiastków dla niewidomych i słabo widzących, powstaje w Rzeszowie. Projekt będzie dostępny w internecie prawdopodobnie w połowie maja. więcej »
Wino tanie i drogie smakuje tak samo
Ludzie się oszukują sądząc, że drogie wino jest lepsze od taniego - wykazały badania Richarda Wisemana, psychologa z Hertfordshire University. Jego zdaniem, na ocenę wina wpływa głównie jego cena, a nie smak. więcej »