Ryż został udomowiony tylko raz
Ryż został udomowiony tylko raz, w jednym miejscu. Tak wynika z badań genomu tego jednego z najważniejszych zbóż na świecie - informuje serwis BBC. więcej »
Ludzka mowa narodziła się w Afryce
Wraz z narodzinami nowych metod badawczych lingwiści powracają do pytania o początki języka. Jeszcze bowiem do niedawna zajmowanie się tym zagadnieniem uważano za nienaukowe, mimo że od starożytności zastanawiano się, jak narodził się język i który z języków jest najstarszy. więcej »
Gry video pomagają oddychać
Gry video kontrolowane oddechem gracza mogą zachęcić młodych ludzi z mukowiscydozą do ćwiczeń, dzięki którym oczyszczą swoje drogi oddechowe i unikną groźnych dla życia powikłań - informuje serwis "EurekAlert". więcej »
Poezja zakodowana w DNA bakterii
Poeta zakodował swój wiersz w DNA bakterii. W tym celu wymyślił specjalny szyfr, w którym literom odpowiada ciąg nukleotydów, czyli najmniejszych klocków budujących strukturę DNA - informuje serwis BBC. więcej »
Miłość do kawy zapisana w genach
Czynniki genetyczne mogą tłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie piją duże ilości kawy - wynika z badań, które publikuje czasopismo "PLoS Genetics". więcej »
Antybiotyki bywają lepsze od operacji wyrostka
Zapalenie wyrostka robaczkowego, w którym nie doszło do perforacji oraz zapalenie uchyłków bez perforacji mają podobny mechanizm i mogą wymagać podobnego leczenia - antybiotykami - informuje serwis "EurekAlert". więcej »
Drzemka dla kontrolera lotu
Po wielu incydentach związanych z zaśnięciem na służbie kontrolera lotu (w USA od marca było już pięć takich przypadków) National Transportation Safety Board (NSTB) wzywa do wprowadzenia "kontrolowanych drzemek" na nocnych zmianach. więcej »
Kobiety, które wcześniej dojrzewają częściej rodzą córki
Jeśli kobieta zaczęła miesiączkować w młodym wieku, bardziej prawdopodobne, że będzie rodzić córki niż synów - informuje "New Scientist". więcej »
Muzyka zmienia percepcję
Muzyka wpływa nie tylko na nastrój. Słuchanie radosnych albo smutnych kompozycji może nawet zmienić sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość - poinformowali naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu Groningen na łamach "PLoS ONE". więcej »
Urodzeni wiosną nieco bardziej narażeni na anoreksję
Dzieci urodzone wiosną nieco częściej zapadają na anoreksję, urodzone jesienią - nieco rzadziej - ustalili brytyjscy naukowcy. O ich badaniach informuje "British Journal of Psychiatry". więcej »
Byli palacze mają silną wolę
Badania obrazowe mózgu potwierdzają, że osoby, którym udało się zerwać z paleniem mają wyraźnie silniejszą wolę - informuje serwis "EurekAlert". więcej »
Dieta odwraca niewydolność nerek u myszy
Dieta bogata w tłuszcz, a uboga w węglowodany może doprowadzić do regeneracji nerek u myszy chorych na cukrzycę - informuje pismo "PLoS ONE". więcej »
Papryka może pomóc w odchudzaniu
Doprawianie posiłków mieloną ostrą papryką może zmniejszać apetyt i pomagać w odchudzaniu - informuje pismo "Physiology &Behavior". więcej »
Mózg odczuwa skutki niewyspania
Długotrwały brak snu powoduje u szczurów, że niektóre neurony w mózgu "wyłączają się", mimo że zwierzęta nie śpią - informują naukowcy z USA. Prawdopodobnie taki sam mechanizm jest przyczyną spadku możliwości poznawczych u niewyspanych ludzi. więcej »
Trzy typy flory jelitowej
Niezależnie od wieku, płci czy narodowości, wszyscy mamy jeden z niewielu możliwych rodzajów flory jelitowej - informuje "Nature". więcej »