Perfekcjonizm przyczynia się do pracoholizmu?
Badacze brytyjscy z University of Kent sugerują, że bycie perfekcjonistą oraz wysoka motywacja do pracy bezpośrednio przyczyniają się do powstawania pracoholizmu. Zespołem naukowym kierował dr Joachim Stoeber. więcej »
Cierpisz na chroniczny niepokój? Sprawdź poziomy miedzi i cynku
Wszyscy od czasu do czasu czujemy lęk. Ale przewlekły niepokój, zwany inaczej GAD (ang. Generalized Anxiety Disorder) jest zarazem chroniczny i niespecyficzny. W przypadku GAD nie występuje sytuacja, która budzi lęk. Niepokój i napięcie są stale obecne we wszystkich sytuacjach i często nie dotyczą niczego konkretnego. więcej »
Rozwój gruźlicy jest ściśle związany z ewolucją człowieka
Według analizy międzynarodowej ekipy badawczej, która opublikowana została w przeglądzie Nature Genetics, prątek gruźlicy pojawił się po raz pierwszy w Afryce około 70 000 lat temu i towarzyszył migracji człowieka współczesnego na inne obszary geograficzne. więcej »
Uzależnienie od cukru naprawdę istnieje!
Wielu z nas lubi w ciągu dnia zjeść cukierka lub czekoladkę. Niektórzy jednak czują bardzo silną potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Dlaczego tak się dzieje? Czy w tej sytuacji można mówić o uzależnieniu od cukru? więcej »
Bieda osłabia siłę mózgu
Bieda i wszystkie powiązane z nią komplikacje wymagają tak wiele umysłowej energii, aby sobie z nimi poradzić, że osłabionemu mózgowi zostaje jej już bardzo niewiele, aby poświęcić się innym strefom życia, jak wynika z najnowszego międzynarodowego badania. więcej »
Właśnie zdiagnozowano syndrom chronicznego… spóźniania!
Niezależnie od dnia czy wydarzenia, 57-letni Brytyjczyk Jim Dunbar ciągle jest spóźniony. Zdaniem lekarzy nie wynika to z braku organizacji, ale z zaburzenia dotykającego jego... mózgu. Dunbar spóźnia się już od 5 roku życia - najpierw do przedszkola, potem do szkoły. Wielokrotnie z tego powodu stracił pracę. więcej »
Esemesujesz w czasie snu? Sleep-texting
Specjaliści od zaburzeń snu donoszą, iż tzw. sleep-texting, czyli sytuacja, kiedy dana osoba pisze SMS-y w trakcie snu, jest coraz bardziej niepokojącym zjawiskiem pośród populacji amerykańskiej. Dr Elizabeth Dowdell z Villanova University w Pensylwanii w USA, postanowiła przestudiować to zjawisko pośród studentów. więcej »
Dlaczego "hejterzy" muszą nienawidzić?
Nowe badania naukowców amerykańskich pokazują, dlaczego niektórzy ludzie zdają się nienawidzić wszystkiego, a inni praktycznie wszystko lubić. Udowadniają, że wynika to z naszej indywidualnej osobowości. Żeby nazwać tę nowo rozpoznaną cechę, badacze ukuli termin „dyspozycyjna postawa”. więcej »
Dlaczego po zranieniu odczuwamy ból?
To nie zapalenie po zranieniu powoduje ból, tak jak dotychczas uważano, ale bakterie gronkowca złocistego, które oddziałują bezpośrednio na nerwy! Poza tym, według najnowszych amerykańskich badań Children’s Hospital w Bostonie w USA, nasze neurony czuciowe mają tendencję do osłabiania odpowiedzi odpornościowej, co sprawia, że infekcja jest jeszcze bardziej zjadliwa. Prace ukazały się w magazynie Nature. więcej »
Schizofrenia spowodowana przez wadliwy "przełącznik" w mózgu
Urojenia, halucynacje, słyszenie głosów i inne objawy psychotyczne, charakterystyczne dla schizofrenii, mogą być spowodowane wadliwym "przełącznikiem" w mózgu, który sprawia, że chorzy nie są w stanie odróżnić swoich wewnętrznych myśli od obiektywnej rzeczywistości. Badanie na ten temat ukazało się w magazynie Neuron. więcej »
Dlaczego pamiętasz swoje sny?
Jeżeli na jawie żywo reagujesz, kiedy ktoś wypowiada twoje imię, oznacza to, że łatwiej przypominasz sobie swoje sny, w przeciwieństwie do osoby, którą na jawie jest ciężko zdekoncentrować. Powiązanie to wydaje się dość nietypowe, ale zostało ono naukowo udowodnione - jak można przeczytać na stronie internetowej Live Science, która powołuje się na badanie opublikowane w magazynie Frontiers of Psychology. więcej »
Psy wyczuwają raka jajników?
Naukowcy amerykańscy z University of Pennsylvania próbują opracować nowe narzędzie diagnozy raka jajników, posługując się niezwykle czułym psim węchem. Prace te są bardzo ważne, gdyż rak jajników jest wyjątkowo zabójczym nowotworem, który nie daje żadnych objawów aż do zaawansowanego stadium. Oznacza to, że jego wykrywanie jest trudne, a wiarygodne metody diagnozy są niezbędne. więcej »
Neurony GPS istnieją w mózgu?
Badacze amerykańscy udowadniają, iż w ludzkim mózgu istnieją neurony GPS, które odpowiadają między innymi za orientację przestrzenną i za zapamiętywanie swojego położenia. Mają nadzieję, że odkrycie to pomoże w leczeniu choroby Alzheimera. Prace ukazały się w Nature Neuroscience. więcej »
Masz bałagan na biurku? Jesteś kreatywny
Praca przy czystym biurku może dodatnio wpływać na zdrowe odżywianie, czy hojność, może także sprzyjać pozostawaniu przy utartych schematach. Natomiast praca przy stoliku, na którym panuje nieład, pobudza kreatywne myślenie i owocuje nowymi pomysłami! Tak wynika z badania Kathleen Vohs z University of Minnesota, opublikowanego w Psychological Science. więcej »
Mrożone brokuły, gotowane w wysokich temperaturach, tracą swoje właściwości!
Zamrożone brokuły nie zachowują swoich zdolności wytwarzania sulforafanu, czyli silnego związku przeciwnowotworowego. Oznacza to, że mimo wciąż dobrego smaku, nie mają już właściwości antyrakowych. Tak wynika z badania naukowców z University of Illinois, którzy wyjaśniają, że fakt blanszowania warzyw w wysokiej temperaturze (wstęp do mrożenia) niszczy myrozynazę, czyli enzym, który pozwala na produkcję sulforafanu. więcej »