Słodkie napoje ogłupiają kubki smakowe
Słodkie napoje sprawiają, że nasze kubki smakowe stają się mniej wrażliwe, a jednocześnie zwiększa się nasz apetyt na coraz słodsze przekąski - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Appetite". więcej »
Skąd psy wiedzą, co myślimy?
Skąd psy wiedzą, jak wyprosić pokarm, albo kiedy można rozrabiać, bo właściciel nie widzi? Informacje te uzyskują dzięki obserwacji sygnałów, z kontekstu, w którym padają komendy i z dotychczasowych doświadczeń w obcowaniu z człowiekiem - czytamy w "Learning & Behavior". więcej »
Reakcja na czerwień może być uwarunkowana ewolucyjnie
Nasze traktowanie czerwieni jako koloru ostrzegającego o niebezpieczeństwie może mieć podłoże ewolucyjne - informują naukowcy na stronie "Psychological Science". więcej »
Witamina B w diecie myszy zapobiega rakowi u potomstwa
Potomstwo samic otrzymujących suplement z witaminą B rzadziej choruje na raka jelita grubego - informuje pismo "Gut". więcej »
Nie spada liczba plemników wytwarzana przez mężczyzn
Najnowsze badania duńskich badaczy zaprzeczają wcześniejszym doniesieniom, że niepokojąco spada liczba plemników wytwarzana przez mężczyzn - pisze periodyk medyczny "Epidemiology". więcej »
Więcej zmarszczek, słabsze kości
Im więcej zmarszczek kobieta ma w pierwszych latach po menopauzie, tym bardziej jest narażona na rozwój osteoporozy i złamania w przyszłości - wynika z amerykańskich badań, zaprezentowanych na 93. dorocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego w Bostonie. więcej »
Białko z płuc może wskazywać na ryzyko zgonu z powodu chorób serca
Badając zawartość we krwi wytwarzanego w płucach białka SP-D można przewidzieć ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia - informuje "European Heart Journal". więcej »
Skórka jabłka zawiera składnik wzmacniający mięśnie
Skórka od jabłka zawiera kwas ursolowy mający właściwość pompowania mięśni. Doświadczenia na myszach wykazały, że kwas hamuje ich wiotczenie - donosi Press Association, cytując publikację "Cell Metabolism". więcej »
Palaczki bardziej podatne na zatykanie tętnic w nogach
Palenie papierosów w znaczącym stopniu zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłej choroby tętnic kończyn dolnych - ostrzegają szwajcarscy naukowcy, których badania zostały opublikowane w piśmie "Annals of Internal Medicine". Ryzyko spada jednak po rzuceniu nałogu. więcej »
W rozwiązywaniu problemów współpracują umysł i ciało
Inaczej rozwiązuje się problemy, jeżeli w procesie myślowym uczestniczy nasze ciało - informuje serwis internetowy pisma "Psychological Science". więcej »
Lepszy efekt jo-jo niż stała otyłość
Lepiej z ograniczonym powodzeniem próbować zmniejszyć masę ciała za pomocą diety niż przez całe życie być otyłym - tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych na myszach - poinformowano podczas 93. dorocznej konferencji The Endocrine Society w Bostonie. więcej »
Kawa w nadmiarze wywołuje halucynacje
Kawa stała się dla wielu niezbędną pomocą w codziennym stresie w miejscu pracy, ale konsumowana w nadmiarze może wywoływać słuchowe halucynacje - twierdzą naukowcy z australijskiego uniwersytetu La Trobe w Melbourne. więcej »
Białka ze skóry żaby mogą pomóc w walce z chorobami
Białka wydzielane przez skórę dwóch gatunków żab regulują powstawanie nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu można je będzie zastosować m.in. w leczeniu raka, cukrzycy i udarów - informują naukowcy z Belfastu. więcej »
Wirtualne odchudzanie naprawdę działa
Regularne odwiedzanie wirtualnej siłowni w świecie Second Life pozwala naprawdę schudnąć - informuje serwis "BBC News/Health". więcej »
Kto dużo podróżuje, ten tyje i ma podwyższony cholesterol
Osoby, które dużo podróżują, częściej są otyłe i mają tendencje do wyższego poziomu chiolesterolu - informuje serwis "BBC News". więcej »