Mózg odczuwa konsekwencje życia w wielkim mieście
Jądro migdałowate i kora mózgu - regiony ośrodkowego układu nerwowego zaangażowane w przeżywanie emocji zmieniają się pod wpływem życia w mieście - informują naukowcy z Niemiec na łamach pisma "Nature". Życie w mieście ma wiele zalet, niestety statystyki medyczne jednoznacznie dowodzą, że wielkomiejski stres zwiększa ryzyko zachorowania na depresję, różnego rodzaju nerwice i schizofrenię. więcej »
Grzyby chorobotwórcze w zmywarce
Potencjalnie chorobotwórcze grzyby coraz częściej można znaleźć w domowych zmywarkach do naczyń. Te mikroskopijne organizmy mają się tam dobrze mimo dużych wahań temperatury, odczynu środowiska oraz silnego zasolenia - twierdzą naukowcy na łamach "Fungal Biology". więcej »
Mocne kości dzięki borówkom
Organiczne związki chemiczne zawarte w borówkach mogą mieć duży wpływ na zdrowie kości, wynika z badań prowadzonych na szczurach laboratoryjnych - informuje serwis "Science Daily". więcej »
Kołysanie do snu - dobre i dla dużych
Nie tylko niemowlęta lubią być lulane do snu. Także dorośli zasypiają szybciej i śpią mocniej, kiedy się ich lekko kołysze - czytamy w "New Scientist". więcej »
Naukowcy opracowali klej do uszczelniania żywych tkanek
Naukowcy z Australii opracowali recepturę polimerowego kleju, który może być stosowany, jako uszczelniacz żywych tkanek, np. po operacji - informuje "Soft Matter". więcej »
Nanoszkatuła dla optoelektroniki
Człowiek był już na Księżycu, niebawem pewnie poleci na Marsa, a od niedawna człowiek potrafi też stworzyć układ, który niczym automatyczne origami samoczynnie składa się, tworząc nanosześcian o ściankach pokrytych złotymi "wzorami". więcej »
Jak to jest być w ciąży? Powstało ubranie dla osób, które chcą to poczuć
Nawet mężczyźni będą się mogli przekonać, jak to jest być w ciąży dzięki ubraniu, o którym informuje "New Scientist". więcej »
Masz siwe włosy? To rezultatem zakłóceń komunikacji pomiędzy komórkami
Naukowcy rozszyfrowali kolejną zagadkę związaną z siwieniem włosów. Okazuje się, że na ich pigmentację istotny wpływ ma szlak sygnalizacyjny Wnt pomiędzy mieszkami włosowymi a komórkami macierzystymi melanocytów - informuje pismo "Cell". więcej »
Rak trzustki. Ciepło zdradza poziom cukru i mocznika
Nowy kalorymetryczny sensor pozwala na analizę poziomu glukozy w zakresie niskich stężeń. Po niezbędnych modyfikacjach układ umożliwia wykrycie minimalnych ilości mocznika oraz obserwację rozkładu komórek raka trzustki - informuje "Analyst". więcej »
Ochrona implantów przed hakerami
Nowy system ma zakłócać sygnały wysyłane do medycznych implantów przez osoby nieupoważnione - informuje serwis "EurekAlert". więcej »
Jakość życia w zegarku
Naukowcy i inżynierowie z USA zaprojektowali urządzenia, które monitorują stan zdrowia właściciela i ułatwiają mu zachowywanie zdrowego trybu życia. Mieszczą się w przekonstruowanych zegarkach - poinformował magazyn Technology Review. więcej »
Wczesny kontakt ze zwierzętami nie zwiększa ryzyka alergii u dzieci
Posiadanie psa lub kota w domu nie zwiększa ryzyka rozwoju alergii na sierść u dzieci, a może je nawet zmniejszać - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Clinical & Experimental Allergy". więcej »
Laser w żywej komórce
Odpowiednio zmodyfikowana, żywa komórka ludzkiej nerki może produkować światło laserowe - informuje "Nature Photonics". więcej »
Dieta wpływa na ryzyko zachorowania na alzheimera
Zmniejszenie ilości nasyconych tłuszczów i węglowodanów w diecie obniża ryzyko demencji i choroby Alzheimera u osób zdrowych - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Neurology". więcej »
Większa empatia, lepszy seks
Osoby bardziej komunikatywne i niezależne oraz o dużym poczuciu własnej wartości, a do tego wykazujące większą empatię mają też większą satysfakcję z seksu - wykazały badania opublikowane przez "Journal of Adolescent Heath". więcej »