Wolontariusz żyje dłużej?
Osoby angażujące się w wolontariat mogą cieszyć się dłuższym życiem, pod warunkiem, że motywem ich działania jest chęć pomocy innym, a nie sobie - wynika z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne w piśmie "Health Psychology". więcej »
Magnes manipuluje prawdą?
Działanie silnego pola magnetycznego na mózg może ułatwiać lub utrudniać mówienie nieprawdy - informuje "New Scientist". więcej »
Ślina nietoperzy cennym lekiem - rozrzedza krew ofiar udaru
Ślina nietoperzy z rodziny wampirowatych - żywiących się krwią ptaków i ssaków - jest cennym lekiem przeciwudarowym. Zawiera substancję rozpuszczającą zakrzep powodujący niedokrwienie, a tym samym niedotlenienie mózgu. więcej »
Dzieci mieszkające z palaczem częściej opuszczają lekcje
Dzieci narażone w domu na wdychanie dymu tytoniowego opuszczają więcej dni w szkole niż ich rówieśnicy z rodzin niepalących - wynika z szeroko zakrojonych badań amerykańskich, o których informuje pismo "Pediatrics". więcej »
Problemy ze wzrokiem w kosmosie
Długoterminowe misje kosmiczne nie tylko powodują utratę masy kostnej i mięśniowej, ale mogą także być przyczyną pogorszenia wzroku astronautów. Świadczą o tym badania przeprowadzone przez oftalmologów z Alaska Native Medical Center w Anchorage i sponsorowane przez NASA. więcej »
Bakterie glebowe przeciw rakowi
Żyjące w glebie bakterie z gatunku Clostridium sporogenes mogą pomóc w dostarczaniu leków do guzów nowotworowych - informuje serwis 'BBC News/Health". więcej »
Komórki tłuszczowe na porost włosów?
Obecne w skórze komórki tłuszczowe dostarczają substancji potrzebnych rosnącym włosom - informuje pismo "Cell". więcej »
Silne współzawodnictwo w grach wideo przyczyną agresji
Zgodnie z najnowszymi badaniami, wysoki stopień współzawodnictwa w grach wideo może mieć większy wpływ na rozwijanie agresywnych zachowań niż obrazy przemocy. więcej »
Bakterie mogą pomóc w walce ze stresem
Myszy, którym dodano do pokarmu "jogurtowy" szczep bakterii jelitowych zachowywały się spokojniej - informuje "New Scientist". więcej »
Mozart zmarł z niedoboru słońca?
Przyczyną śmierci Mozarta mógł być niedobór witaminy D na skutek niedoboru słońca, bo zbyt często przebywał w zamkniętym pomieszczeniu - podejrzewają dwaj badacze na łamach "Medical Problems of Performing Artists". więcej »
By zmniejszyć ryzyko cukrzycy: więcej fasolki, mniej białego ryżu
Choć biały ryż z roślinami strączkowymi stanowi zgrany duet na talerzu, badania wykazują, że dla zdrowia lepsze jest pozostawienie fasolki solo lub w towarzystwie ryżu brązowego - informuje Reuters. więcej »
Karmienie piersią budzi w matce ducha walki
Karmienie piersią powoduje, że młode matki stają się bardziej niż zwykle gotowe do agresywnej obrony siebie lub swoich dzieci. Podobny efekt jest o wiele słabszy u kobiet karmiących swoje pociechy butelką albo u pań bezdzietnych - informują naukowcy na łamach "Psychological Science". więcej »
Pigułka do opalania ochroni przed promieniowaniem ultrafioletowym
Badania nad naturalnymi mechanizmami ochronnymi koralowców mogą umożliwić opracowanie pigułki, która ochroni ludzi przed promieniowaniem ultrafioletowym - informuje serwis "BBC News/Health". więcej »
Witamina C może pomóc dzieciom chorym na astmę
Witamina C korzystnie wpływa na stan zdrowia dzieci chorujących na astmę - informuje pismo "Clinical And Translational Allergy". więcej »
Czekolada chroni przed zawałem i udarem
Jedzenie dużych ilości czekolady może zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej i udaru mózgu nawet o jedną trzecią, ale nadmiar tego przysmaku sprzyja rozwojowi innych chorób - informuje "British Medical Journal". więcej »