PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Dzieci karmione piersią mogą mieć mniejszą wagę

Dzieci karmione mlekiem z piersi matek uzyskały mniejszą wagę w pierwszym roku życia w porównaniu do dzieci karmionych mlekiem - naturalnym lub modyfikowanym - z butelki, sugerują nowe badania. więcej »

Ostre przyprawy mogą pomóc twojemu sercu?

Ćwiczenia fizyczne są dobrym sposobem na zachowanie zdrowego serca, jednak nie jest to jedyna skuteczna metoda. Okazuje się bowiem, że również w czasie obiadu możemy wylewać z siebie "siódme poty" poprzez jedzenie pikantnych posiłków - a to pozwala chronić nasze serce przed chorobami. Wyniki badań na ten temat zostały przedstawione w trakcie kongresu naukowego zorganizowanego przez American Chemical Society. więcej »

Mikroorganizmy pozwalają ustalić czas śmierci

Amatorzy seriali kryminalnych wiedzą, że dzięki insektom można ustalić czas zgonu rozkładających się zwłok. Niektóre muchy składają tam jaja, a w zależności od stadium rozwoju larw można określić czas zgonu, z marginesem błędu wynoszącym kilka dni. Jednak metoda ta jest stosunkowo niedokładna i możliwa tylko w przypadku występowania insektów w najbliższym otoczeniu. Naukowcy mają nadzieję, że uda się im znaleźć inną, bardziej wiarygodna metodę ustalania czasu śmierci. więcej »

Alkohol przełącza osobowość

Picie alkoholu może być atrakcyjnym sposobem regulacji własnych emocji w stresujących sytuacjach towarzyskich – potwierdziły to badania SWPS, dotyczące radzenia sobie ze stresem dwudziestolatków. Dowiodły, że alkohol może spowodować chwilową zmianę tożsamości jednostki przez przestawienie się na używanie innej części swojej osobowości niż dotychczas. W większości przypadków efektem tego jest lepsze funkcjonowanie, a to tłumaczy dlaczego młodzi ludzie tak chętnie sięgają po alkohol próbując opanować własne emocje. więcej »

Mikroorganizmy pozwalają ustalić czas śmierci

Amatorzy seriali kryminalnych wiedzą, że dzięki insektom można ustalić czas zgonu rozkładających się zwłok. Niektóre muchy składają tam jaja, a w zależności od stadium rozwoju larw można określić czas zgonu, z marginesem błędu wynoszącym kilka dni. więcej »

Dlaczego ludzie są uzdolnieni muzycznie?

Muzyka zajmuje ważne miejsce w historii ludzkości i jest jednym z przejawów ludzkiej kultury. Towarzyszy ona człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach i jest jedną z najbardziej fascynujących gałęzi sztuki. Wzmianki o muzyce znajdują się już w Biblii i mitologii. Ale kiedy właściwie człowiek nauczył się muzykować? więcej »

Sprawdź, co wpływa na to, ile sobie nalewasz do kieliszka...

Po przeanalizowaniu tego, w jaki sposób warunki środowiska – takie jak rozmiar talerza i etykietki na jedzeniu – wpływają na nasze zachowania żywieniowe, badacze postanowili przyjrzeć się tym samym czynnikom w odniesieniu do picia alkoholu. więcej »

Można wymazać złe wspomnienia?

Naukowcy amerykańscy z IRST-Florida opracowali sposób na modyfikowanie wspomnień gryzoni. Udało im się wymazać traumatyczne wydarzenia z ich pamięci, nie szkodząc wspomnieniom pozytywnym. więcej »

Mózgi baletnic nie znają zawrotów głowy?

Oglądanie wirującej tancerki baletowej może nas przyprawić o zawrót głowy. Ale nowe badanie sugeruje, że różnice w budowie mózgu sprawiają, że baletnice są w stanie uniknąć zawrotów, dzięki supresji sygnałów z organów równowagi znajdujących się w uchu wewnętrznym. więcej »

Szczęście jest bliżej, niż myślisz

Sekret szczęścia nie jest tak złożony, jak może się to zdawać, a bycie szczęśliwym nie wymaga od nas niczego więcej niż szczerej intencji, aby szczęśliwym być. Badania ostatnio opublikowane w The Journal od Positive Psychology udowadniają, że chęć, aby być szczęśliwym, wpływa dobroczynnie na nasze samopoczucie i stan ducha. więcej »

W głowie psychiatry, który wyspowiadał Hermanna Goeringa

1 stycznia 1958, po kłótni z żoną, psychiatra w Armii Amerykańskiej Douglas Kelley wziął pigułkę cyjanku, wsunął ją do ust i połknął. Zaledwie 12 lat po zakończeniu procesu w Norymberdze, psychiatra zadał sobie śmierć za pomocą tej samej trucizny, której użył jeden z jego pacjentów, Hermann Goering. więcej »

Zwalcz fobię patrząc, jak ktoś inny to robi!

Boisz się pająków? Dobrym sposobem na pozbycie się fobii jest patrzenie na inną osobę, która wchodzi w interakcję z pająkiem, jak sugeruje nowe badanie Karolinska Institutet w Szwecji. Badanie opublikowano w Psychological Science. więcej »

Dlaczego niektórzy mogą jeść więcej i nie utyć?

Na świecie żyją ludzie, którzy mogą zjeść hamburgera z frytkami, popić to colą, a następnie zagryźć deserem i nigdy nie przybrać ani grama na wadze. Inni z kolei muszą jeść sałatę, pić wodę i unikać słodyczy, aby nie przytyć. Dlaczego tak się dzieje? więcej »

Ile mierzy nasza przestrzeń życiowa?

Każdy z nas ma swoją przestrzeń życiową - strefę minimalnego fizycznego i psychicznego komfortu, niezbędnego dla naszego dobrego samopoczucia. Obecność drugiej osoby w pewnej odległości może być dla nas czasami niekomfortowa. Naukowcy po raz pierwszy zmierzyli tę przestrzeń! Wynosi ona między 20 a 40 cm. Badanie, opublikowane w przeglądzie Journal of Neuroscience, zostało przeprowadzone przez naukowców z University College London. więcej »

Bezsenność zaburza pracę mózgu

Powszechnie wiadomo, że brak snu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Badania, przeprowadzone przez naukowców z University of California w San Diego i opublikowane w przeglądzie Sleep, wykazały, że u osób, które cierpią na bezsenność, występują zmiany na poziomie aktywności mózgowej i zdolności poznawczych. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe