Całuj się na zdrowie
Spośród Europejczyków najrzadziej całują się Niemcy. Z kolei pocałunki mieszkańców amerykańskiego stanu Iowa, zgodnie z tamtejszym prawem, nie powinny trwać dłużej niż 5 minut. Tymczasem całując się regularnie możemy przedłużyć sobie życie o 5 lat, wyostrzyć zmysły, zmniejszyć ilość zmarszczek i dotlenić organizm. O tajnikach filematologii, czyli nauki o pocałunkach, podczas VIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, mówiła Helena Błazińska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. więcej »
Surowy szpinak i owczy ser zapewnią dobry humor?
Złość i agresja mogą być rezultatem niewłaściwej diety - ustaliła międzynarodowa grupa naukowców, w tym Włochów. Według nich dobry humor mogą zapewnić na przykład surowy szpinak i twardy włoski ser owczy, pecorino. więcej »
Zdrowa dawka rutyny niweluje lęk
Co ma wspólnego pacjent z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, koszykarz i zwierzę w zamknięciu? Zdaniem izraelskich naukowców, łączy ich ten sam mechanizm behawioralny redukujący stres - informuje pismo "Neuroscience and Biobehavioral Reviews". więcej »
Tabletka przeciwzmarszczkowa lepsza niż krem
Pierwsza tabletka przeciwzmarszczkowa, działająca, w odróżnieniu od kremów, na głębokie warstwy skóry, może okazać się bardziej skuteczna - twierdzą naukowcy, których wnioski przytacza "New Scientist". więcej »
Słuchawki zabezpieczające przed uszkodzeniem słuchu
Naukowcy z USA skonstruowali miniaturowe słuchawki do odtwarzaczy i smartfonów, zabezpieczające przed uszkodzeniem słuchu i zarazem automatycznie podwyższające głośność cichszych partii utworów - poinformował magazyn Technology Review. więcej »
Ziemniaki obniżają ciśnienie krwi u osób otyłych i z nadciśnieniem tętniczym
Mit na temat tuczącego wpływu ziemniaków obalają najnowsze badania naukowców z USA. Zjadanie kilku z nich dziennie, przyrządzonych bez tłuszczu, obniża ciśnienie krwi niemal tak dobrze jak niektóre leki na nadciśnienie bez wpływu na masę ciała. Informację na ten temat zamieszcza serwis internetowy EurekAletrt. więcej »
Nawet pięciolatki bywają przywiązane do marek
Marki i loga bywają istotne już dla pięciolatków - stwierdziła psycholog z brytyjskiego University of Leicester na łamach pisma "Childhood". Na postawy dzieci w tym zakresie wpływa podejście ich rodzin, presja rówieśników i powszechny kult celebrytów. więcej »
Komputer wykryje ból pacjenta
Program komputerowy wykrywający ból u pacjenta na podstawie odczytów aktywności mózgu opracował naukowcy z University of Stanford (USA). więcej »
Ojcostwo obniża poziom testosteronu i sprzyja zdrowiu
Poziom testosteronu świeżo upieczonego ojca ulega znacznemu obniżeniu, co sprzyja przeprogramowaniu się na "tryb wychowawczy" i pozytywnie wpływa na zdrowie mężczyzn - twierdzą naukowcy, których wnioski ukazały się na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »
Niski męski głos pomaga kobietom zapamiętywać
Panowie, jeśli chcecie, by jakaś treść lepiej zapadła w kobiecą pamięć, mówcie niskim głosem - radzą naukowcy brytyjscy na łamach "Memory and Cognition". Ich zdaniem taka wrażliwość na wysokość męskiego głosu podpowiada paniom, kto może być dla nich lepszym partnerem. więcej »
Odciski stóp mówią równie dużo o człowieku, co odciski palców
Każdy człowiek pozostawia inne ślady stóp. Chodzi nie tylko o wielkość, ale też sposób chodzenia. Okazuje się, że ślady stóp mogą mieć niekiedy podobną wartość, jak odciski palców - informuje serwis Discovery News. więcej »
Dlaczego dzieci kapryszą przy jedzeniu?
Wspólne, rodzinne jedzenie posiłków jest dobrą metodą zachęcającą dzieci do eksperymentowania z nowymi rodzajami pokarmów - informuje serwis Sciencedaily. więcej »
Dlaczego w grupie chętniej ryzykujemy?
Ludzki mózg wiąże podejmowanie ryzyka w grupie z odczuciem przyjemności, dlatego znajdując się w gronie innych osób, jesteśmy bardziej skłonni do ryzykownych zachowań - wynika z badań, które przeprowadzili naukowcy z USA. więcej »
Ojcowie wywierają korzystny wpływ na rozwój dzieci
Ojcowie angażujący się w wychowanie mają korzystny wpływ na rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci - informuje serwis EurekAlert. więcej »
Naczyniowy pajączek
Pływająca w krwioobiegu mikromaszyna przypominająca snującego nić pająka mogłaby wykonywać lecznicze zabiegi i dostarczać leki w odpowiednie miejsca - informuje "New Scientist". więcej »