Komórki macierzyste można wyssać z mlekiem matki?
Zawarte w ludzkim mleku komórki macierzyste można by pozyskiwać bez etycznych rozterek - informuje "New Scientist". więcej »
Wypryski i znamiona na twarzy pogarszają szanse na rynku pracy
Blizny, znamiona lub wypryski na twarzy mogą utrudniać niektórym osobom znalezienie pracy w zestawieniu z innymi kandydatami – wykazały badania opublikowane przez najnowsze wydanie „Journal of Applied Psychology”. więcej »
Ryzyko otyłości i cukrzycy zaczyna kształtować się już w łonie matki
Zdrowa i bogata w witaminy dieta w czasie ciąży może zmniejszyć prawdopodobieństwo, że dziecko w przyszłości będzie miało problemy z otyłością oraz że rozwinie się u niego cukrzyca - poinformowali brytyjscy naukowcy. więcej »
Siedzący tryb życia sprzyja nowotworom
Spędzając większość dnia w pozycji siedzącej przyczyniamy się do wzrostu ryzyka rozwoju nowotworu w naszym organizmie - ostrzegają kanadyjscy naukowcy, których badania ukazały sie w piśmie "Cancer Prevention Research". więcej »
Byłym piłkarzom przydałaby się dieta
Osoby, które grały w futbol amerykański częściej mają problemy ze zdrowiem - szczególnie, jeśli ich późniejsza dieta jest zbyt tłusta, a tryb życia mało aktywny - informuje serwis "EurekAlert". więcej »
Niecofanie czasu na zimę może pomóc w walce z otyłością dzieci?
Niecofanie zegarów zimą o godzinę może wydłużyć czas, który dzieci spędzają aktywnie na świeżym powietrzu, a przez to pomóc w walce z epidemią otyłości wśród najmłodszych – uważają badacze brytyjscy. więcej »
Czujnik snu w materacu
Naukowcy z USA opracowali system monitorowania tętna, bicia serca, oddechu i ruchów sennych, którego czujniki montowane są w materacu na łóżko. System ten pozwala wykryć m.in. bezdech senny – poinformował magazyn „Technology Review”. więcej »
Gimnastyka mózgu pomaga w chorobie Parkinsona
Dzięki ćwiczeniom stymulującym odpowiednie obszary mózgu osoby z chorobą Parkinsona mogą poprawić jakość swojego życia - informuje "Journal of Neuroscience". więcej »
Narodziny dziecka łagodzą obyczaje tatusiów
Po narodzinach pierwszego dziecka tatusiowie często zrywają z nałogiem palenia, picia alkoholu i wracają ze ścieżki przestępstwa na drogę prawa - wynika z trwających blisko 20 lat badań w USA, o których informuje pismo "Journal of Marriage and Family". więcej »
Kocie oczy nie potrzebują mózgu, by adaptować się do ciemności
Szczelinowate źrenice kota mogą zwężać się i rozszerzać bez udziału jego mózgu - informuje magazyn "New Scientist". więcej »
Kolor oczu można zmienić?
Trwający zaledwie 20 sekund zabieg może trwale zmienić kolor oczu z brązowego na niebieski - informuje serwis „BBC News/Health”. więcej »
Drożdże sterowane komputerem
W szwajcarskim laboratorium Johna Lygerosa w Zurychu komputer steruje wytwarzaniem impulsów światła, które aktywują geny drożdży lub hamują ich ekspresję. Dzięki temu może sterować przebiegiem złożonych procesów biochemicznych. więcej »
Dlaczego nie lubimy niektórych odgłosów
Klucz do zrozumienia naszej awersji wobec pewnych odgłosów, np. skrobania paznokciem po tablicy, tkwi m.in. w ich podobieństwie do dźwięków ludzkiej mowy - informują naukowcy z Niemiec i Austrii na stronie Acoustical Society of America. więcej »
Magnetyczny język będzie smakował pomidory
Duńscy uczeni duńscy opracowali czujnik smaku, tzw. magnetyczny język, który pomoże producentom koncentratu pomidorowego i puszkowanych pomidorów w określeniu właściwego smaku tych warzyw – poinformował magazyn „New Scientist” i portal Kobenhavns Universitet. więcej »
Udało się opóźnić, a nawet wyeliminować związane z wiekiem zmarszczki
Udało się opóźnić, a nawet wyeliminować związane z wiekiem zmarszczki, osłabienie mięśni oraz zaćmę - przynajmniej w przypadku myszy - informuje "Nature". więcej »