Porost pogromcą alzheimera
Uzyskiwany z porostów barwnik może znaleźć zastosowanie w walce z chorobą Alzheimera - informuje pismo "Nature Chemical Biology". więcej »
Przeklinanie działa jak środek przeciwbólowy?
Przeklinanie działa jak środek przeciwbólowy, ale tylko pod warunkiem, że nie jest nadużywane - odkrył badacz cytowany przez brytyjski dziennik "The Independent". więcej »
Nowa kość z drukarki
Uczeni z USA opracowali nowy materiał pozwalający na zastępowanie ubytków kostnych i wzrost naturalnych komórek kości. Ta „sztuczna kość” jest drukowana przy pomocy drukarki 3D – poinformował portal Eurekalert. więcej »
Nanomagnesy wyczyszczą krew
Szwajcarscy naukowcy opracowali nową metodę oczyszczania krwi z czynników trujących i białek zapalnych. Rolę czynnika czyszczącego pełnią specjalnie wykonane nanomagnesy – poinformował magazyn Technology Review. więcej »
Mężczyźni myślą tylko o jednym?
Może i mężczyźni myślą o seksie częściej niż kobiety, ale na pewno nie cały czas - ogłosili naukowcy z USA. Stwierdzili oni, że męskie myśli niewiele rzadziej (ale i tak częściej niż damskie) kierują się ku innym potrzebom, np. jedzeniu czy spaniu. więcej »
Skłonności samobójcze często ujawniają się wcześnie
Blisko 40 proc. młodych ludzi, którzy wielokrotnie próbowali popełnić samobójstwo przyznaje, że po raz pierwszy zdarzyło im się to przed rozpoczęciem szkoły średniej – wynika z badań, które publikuje pismo „Journal of Adolescent Health”. więcej »
Mniej kalorii to ulga dla serca cukrzyka
Jak wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznego zjazdu Radiological Society of North America (RSNA), niskokaloryczna dieta pozwala wyeliminować zależność od insuliny i poprawić działanie serca u pacjentów z cukrzycą typu II. więcej »
Żelazny korkociąg przeciwko superbakteriom
Podobne do korkociągu struktury występujące w przyrodzie mogą być inspiracją dla specjalistów zwalczających antybiotykooporne szczepy bakterii - informuje pismo "Nature Chemistry". więcej »
Hydrożel odbudowuje chore dyski kręgosłupa
Krążki międzykręgowe, czyli tzw. dyski kręgosłupa, mogą być odbudowywane przy udziale hydrożelu, który bazuje na hydropolisacharydach i bakteriach. więcej »
Stymulacja nerwu podjęzykowego pomaga na bezdech senny
Stymulacja nerwu podjęzykowego (HGNS) poprawiła przepływ powietrza w drogach oddechowych osób z obturacyjnym bezdechem sennym (OSA) - informuje pismo "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine". więcej »
Sen uwalnia od złych wspomnień
Sen zmniejsza aktywność odpowiedzialnych za emocje obszarów, związaną z przykrymi wspomnieniami - informuje pismo "Curent Biology". więcej »
Szekspir może wiele nauczyć lekarzy?
Czytanie dzieł Szekspira może pomóc lekarzom lepiej rozumieć związek między emocjami a chorobą - twierdzi autor pracy opublikowanej na łamach pisma "Medical Humanities". więcej »
Z wiekiem coraz trudniej przychodzą szybkie decyzje?
To, że w starszym wieku wolniej podejmuje się decyzje, niekoniecznie wynika z rozwagi i doświadczenia - może być raczej kwestią zmian w mózgu - informuje "Journal of Neuroscience". więcej »
Ryby w diecie małych dzieci mogą zmniejszać ryzyko astmy
Dzieci, które jedzą ryby przed 9. miesiącem życia rzadziej mają świsty oddechowe w wieku przedszkolnym, a w związku z tym są mniej narażone na astmę alergiczną w przyszłości – wynika ze szwedzkich badań. więcej »
Piżama, która leczy egzemę
200 pacjentów rozpoczęło w połowie listopada w Porto testowanie piżamy leczącej atopowe zapalenie skóry. Nowatorska odzież, opracowana przez portugalskich uczonych, pozwala na prowadzenie terapii poza szpitalem i bez konieczności zażywania leków. więcej »