PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Otyłość w starszym wieku związana z ryzykiem upadków

Otyłe osoby po 65. roku życia są narażone na upadki bardziej niż ich szczuplejsi rówieśnicy, choć w przypadku tych najbardziej otyłych tłuszcz może chronić przed potencjalnie groźnym złamaniem - czytamy w "Journal of the American Geriatrics Society". więcej »

To nieprawda, że znani muzycy najczęściej umierają w wieku 27 lat

Amy Winehouse zmarła w wieku 27 lat, podobnie jak Kurt Cobain, Jim Morrison, Jimi Hendrix i Janis Joplin. Czy to wiek najbardziej niebezpieczny dla znanych i popularnych muzyków? "Badania tego nie potwierdzają, to dość powszechny mit" - twierdzi "British Medical Journal". więcej »

Roboty pomagają w leczeniu autyzmu

Roboty mogą pomóc w rehabilitacji dzieci z autyzmem. Badanie przeprowadzone przez uczonych z uniwersytetu Minho potwierdziło, że niecodzienna terapia przy pomocy urządzeń ułatwia małym pacjentom komunikację z otoczeniem oraz podnosi ich poziom kreatywności. więcej »

Kot w domu zwiększa ryzyko alergii u dorosłych?

Choć sprawienie dziecku kota może ochronić je przed alergią w przyszłości, w przypadku dorosłych futrzany domownik może nawet podwoić ryzyko rozwoju reakcji immunologicznej - informuje "Journal of Allergy and Clinical Immunology". więcej »

Nadwrażliwość dzieci na bodźce związana z nerwicą natręctw

Nadwrażliwość dzieci na bodźce dotykowe i smakowe może sygnalizować ryzyko nerwicy natręctw w dorosłym życiu, zwłaszcza gdy towarzyszy jej nadmierne zamiłowanie do rytuałów - wynika z izraelskich badań. Informację na ten temat podaje pismo "Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry". więcej »

Głuchoniemi porozumieją się przez telefon?

Portugalscy naukowcy z uniwersytetu UTAD w Vila Real opracowali aplikację telefonu komórkowego dla osób głuchoniemych. więcej »

Leki i psychoterapia nie lepsze w terapii depresji niż placebo?

Ani leki przeciw depresji, ani psychoterapia nie dają lepszych efektów w terapii depresji niż nieaktywne pigułki z placebo - zaobserwowali naukowcy z USA w swoich najnowszych badaniach klinicznych. więcej »

Oliwa z oliwek i tłuszcze rybie przeciw zapaleniu trzustki

Składniki oliwy z oliwek oraz tłuszczu rybiego łagodzą objawy ostrego zapalenia trzustki – wynika z hiszpańskich badań, o których informuje serwis AlphaGalileo. więcej »

Dłuższa nauka w szkole, to wyższe IQ

Uczniowie, którzy dłużej pobierają naukę w szkole, mają wyższy iloraz inteligencji - wykazały badania norweskich badaczy opublikowane na łamach najnowszego "Proceedings of the National Academy of Science". więcej »

Bardzo małe wcześniaki lepiej sobie radzą, gdy są dziewczynkami

Dzieci urodzone znacznie przedwcześnie mają obecnie dużo większe szanse na przeżycie niż w przeszłości, ale dziewczynki radzą sobie lepiej niż chłopcy - wynika z australijskich badań. więcej »

Samotne matki chętniej „uczłowieczają” przedmioty

Kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej mają szczególną skłonność do nadawania przedmiotom codziennego użytku cech ludzkich - wynika z badania przeprowadzonego przez studentki sopockiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »

Tajemnicza leworęczność

Leworęczność spotyka się w każdej kulturze, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Może czasami współwystępować z pewnymi schorzeniami, ale niesie też korzyści ewolucyjne - piszą naukowcy w przeglądowym artykule na łamach pisma "Deutsches Aerzteblatt". więcej »

Ekspozycja na ołów związana z pogorszeniem słuchu u młodzieży

Nastolatki narażone na wyższe stężenia ołowiu, nawet mieszczące się w normie, mają podwyższone ryzyko problemów ze słuchem - wynika z najnowszych badań, które publikuje pismo "Archives of Otolaryngology-Head and Neck Surgery". więcej »

Londyńscy taksówkarze mają większe mózgi?

U londyńskich taksówkarzy zmuszonych do zapamiętania setek tras, skrótów i nazw ulic zmienia się struktura mózgu. Części mózgu związane z pamięcią powiększają się - ustalili naukowcy z Universtity College. więcej »

Im więcej bogactwa, tym mniej empatii?

Zamożność może mieć negatywny wpływ na zdolność do odczuwania współczucia. Z badań opublikowanych na łamach „Emotion” przez specjalistów University of California wynika, że im ktoś jest bogatszy, tym mniejszą wykazuje empatię. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe