Maluchy jedzące rękami żywią się zdrowiej
Dzieci, którym po odstawieniu od piersi pozwala się swobodnie jeść rękami, żywią się zdrowiej i są później szczuplejsze niż dzieci karmionych papkami za pomocą sztućców – informuje BMJ. więcej »
Trudniej karmić piersią, gdy dziecko nie było planowane?
Kobiety, które zaszły w nieplanowaną ciążę częściej przestają karmić piersią w ciągu trzech miesięcy od urodzenia dziecka oraz doświadczają większego dyskomfortu fizycznego i emocjonalnego - wynika z badań przeprowadzonych w Brazylii. więcej »
Palenie niszczy mózg, szczególnie u mężczyzn
Potwierdziły się podejrzenia, że palenie papierosów nie tylko szkodzi na serce i zwiększa ryzyko raka, ale również grozi demencją i to już u osób w średnim wieku – wykazały badania opublikowane na łamach „Archives of General Psychiatry”. więcej »
Strumień elektronów oczyszcza sałatę z wirusów
Napromieniowując sałatę czy szpinak wiązką elektronów można zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z obecnością wirusów - informuje pismo "Applied and Environmental Microbiology". więcej »
Witaminy i minerały mogą zmniejszać ryzyko raka jelita grubego
Regularnie przyjmowane suplementy witamin i minerałów mogą obniżyć ryzyko raka jelita grubego - informuje "Canadian Journal of Physiology and Pharmacology". więcej »
Pijesz zieloną herbatę regularnie? Zachowasz większą sprawność w starszym wieku
Osoby pijące regularnie zieloną herbatę zachowują większą sprawność i niezależność w starszym wieku, niż ich rówieśnicy, którzy nie są amatorami tego napoju – wynika z japońskich badań, które publikuje pismo „American Journal of Clinical Nutrition”. więcej »
Egoiści mają większy poziom testosteronu?
Osoby dominujące, dbające głównie o własny interes, mogą mieć wyższy poziom testosteronu. Uczeni brytyjscy wykazali to na przykładzie kobiet, które pod wpływem tego hormonu były bardziej egoistyczne i mniej skłonne do współpracy. więcej »
Kawa pomaga osobom ze stłuszczeniem wątroby
Spożycie większych ilości kofeiny zawartej w kawie znacznie zmniejsza ryzyko włóknienia i marskości wątroby u osób ze niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem tego narządu - wynika z najnowszych badań naukowców, którzy opisali je na łamach pisma „Hepatology”. więcej »
Szybka naprawa przeciętych nerwów
Kilkuminutowy zabieg naprawy uszkodzonych nerwów pozwala sparaliżowanym szczurom powrócić do normalnej aktywności w czasie od kilku dni od kilku tygodni - informuje "Journal of Neuroscience Research". więcej »
Lubisz jeść tłuste potrawy? Masz to w genach
Skłonność do spożywania tłustych potraw jest uwarunkowana genetycznie - twierdzą naukowcy, którzy odkryli, że osoby posiadające określone wersje genu CD36 mają większą potrzebę spożywania tłustych potraw i są bardziej narażone na otyłość niż osoby posiadające inne wersje tego genu. więcej »
Masaż działa tak jak leki przeciwzapalne i ma wpływ na geny
Terapia masażem powoduje wyłączanie działania genów odpowiedzialnych za stany zapalne, a włączanie tych genów, które ułatwiają proces zdrowienia mięśni - wynika z najnowszego badania kanadyjskich uczonych z uniwersytetu McMaster. więcej »
Opiekuńczy rodzic pozytywnie wpływa na rozwój mózgu dziecka
Mózgi dzieci, którym rodzice poświęcali dużo uwagi we wczesnych latach życia, są wyposażone w większe hipokampy, czyli struktury odpowiedzialne za pamięć, uczenie się i reakcję na stres - czytamy w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »
Mężczyźni dokładniej pamiętają nieprzyjemne doświadczenia
Wydarzenie, które jest nieprzyjemne i wzbudza silne emocje zostanie dokładniej zapamiętane przez mężczyznę niż przez kobietę - twierdzą kanadyjscy psycholodzy, których wnioski publikuje "International Journal of Psychophysiology". więcej »
Silna wola z czasem słabnie?
Wraz z upływem czasu człowiekowi coraz trudniej powstrzymać się od zrealizowania pragnień - twierdzą amerykańscy naukowcy. Opis badania można znaleźć na stronie "Society for Personality and Social Psychology" i w czasopiśmie "Psychological Science". więcej »
Bransoleta ochroni sportowców przed atakiem serca
Na hiszpańskim uniwersytecie Jaume I w Castellon de La Plana opracowano pierwszą na świecie bransoletę, sygnalizującą możliwość wystąpienia nagłej śmierci u wyczynowych sportowców. Urządzenie „zczytuje” z nadgarstka wszystkie sygnały dotyczące anomalii kardiologicznych użytkownika biorącego udział w zawodach. więcej »