Nadmiar witaminy E może niekorzystnie wpływać na kości
Duże dawki witaminy E przyjmowanej wraz z suplementami diety mogą pobudzać proces niszczenia kości - sugerują japońskie badania na myszach, o których informuje pismo "Nature Medicine". więcej »
Spaliny diesla zwiększają ryzyko raka płuc?
Potwierdziły się podejrzenia, że spaliny silników diesla mogą zwiększać ryzyko raka płuc - informuje "Journal of the National Cancer Institute". Specjaliści w dziedzinie motoryzacji twierdzą, że badania te są już nieaktualne, bo zmieniła się technologia wytwarzania tych silników. więcej »
Jedzenie cytrusów obniża ryzyko udaru u kobiet
Składnik owoców cytrusowych może obniżać ryzyko udaru mózgu – wskazują badania na blisko 70 tys. kobiet. Informację na ten temat podaje czasopismo „Stroke”. więcej »
Masz silne bóle miesiączkowe? Terapia witaminą D może pomóc
Podanie wysokiej dawki witaminy D może pomóc kobietom cierpiącym regularnie na silne bóle miesiączkowe – wynika z badań włoskich, o których informuje pismo „Archives of Internal Medicine”. więcej »
Sekret wiecznej młodości
Niektóre płazińce są w stanie pokonać proces starzenia się. Swoje niemal nieograniczone zdolności regeneracyjne zawdzięczają aktywności genu kodującego telomerazę, czyli enzym odpowiadający za długość telomerów - informują brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »
Wyższe wykształcenie służy zdrowiu?
Osoby, które po 25. roku życia uzyskały przynajmniej tytuł licencjata, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym w średnim wieku - wykazały badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. więcej »
Starsi kierowcy rzadziej zasypiają za kółkiem
Kiedy trzeba prowadzić auto i jednocześnie walczyć z sennością po zarwanej nocy, starsi mężczyźni radzą sobie lepiej, niż młodzi - czytamy na internetowej stronie "Biological Psychology". więcej »
Często zmieniasz partnerów? Lepiej nie wracać do dawnej miłości
Wbrew temu, co pokazują komedie romantyczne ponowny romans z tą samą osobą wcale nie uszczęśliwia i nie daje większe satysfakcji – wykazały badania przeprowadzone przez prof. Amber Vennum z Kansas State University (USA). więcej »
Stres steruje naszymi decyzjami
Stresujące sytuacje mają wpływ na to, w jaki sposób podejmujemy decyzje - czytamy w artykule opublikowanym przez pismo "Current Directions in Psychological Science". więcej »
Mózg starzeje się szybciej, gdy brakuje mu kwasów omega-3
Dieta uboga w kwasy omega-3 może przyspieszać starzenie się mózgu oraz wpływać na szybsze pojawienie się problemów z pamięcią - informują naukowcy. więcej »
Jeździsz drogim sportowym autem? Szybko zmieniasz partnerki
Mężczyźni wolą droższe samochody nie dlatego, by pokazać zasobność swego portfela. Chcą w ten sposób zrobić większe wrażenie na kobietach i liczą jedynie na przelotną znajomość – pisze „Journal of Personality and Social Psychology”. więcej »
Elity społeczne częściej niż inni zachowują się nieetycznie
Czy społeczna pozycja człowieka - oceniana na podstawie poziomu wykształcenia, bogactwa i wykonywania zawodu uznawanego za prestiżowy - może mieć związek z zachowaniami uznanymi za nieetyczne, takimi jak oszukiwanie albo łamanie przepisów drogowych? - zastanawiał się psycholog z University of California w Berkeley (UCB), Paul Piff, i jego współpracownicy z USA i Kanady. więcej »
Rozmaryn - dobry na głowę?
Doceniany już od starożytności rozmaryn odkrywa kolejne sekrety. Wiele wskazuje na to, że stężenie we krwi jednego z zawartych w nim związków poprawia możliwości umysłowe - czytamy w „Therapeutic Advances in Psychopharmacology”. więcej »
Chcesz wiedzieć, jak długo przetrwa miłość?
Aby dowiedzieć się, jak długo przetrwa miłość, wystarczy zbadać poziom oksytocyny we krwi. Wysoki poziom tego hormonu zwiastuje bowiem trwalszy związek - twierdzą badacze, których wnioski zaprezentowane zostały w piśmie "Psychoneuroendocrinology". więcej »
Boisz się pająków? Lęk przed pająkami sprawia, że wydają się nam większe
Im bardziej boimy sie pająków, tym większe się nam one wydają – twierdzi psycholog z USA na łamach „Journal of Anxiety Disorders”. Zrozumienie tego zjawiska może pomóc w wypracowaniu skuteczniejszych metod terapii dla osób z fobiami. więcej »