Mikro RNA - ważne w rozwoju stwardnienia rozsianego
Małe cząsteczki kwasu rybonukleinowego (RNA) są odpowiedzialne za nawroty choroby u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane - informują naukowcy z Chin na łamach pisma "Nature Immunology". Cząsteczki te tzw. mikroRNA - 326 mogą stać się użytecznym w klinice markerem diagnostycznym choroby i celem terapii dla chorych na stwardnienie rozsiane. więcej »
Przeszczep macicy coraz bliżej
Zdaniem brytyjskich ekspertów w ciągu dwóch lat powinno dojść do pierwszego udanego przeszczepu macicy u człowieka - informuje serwis "BBC News/Health". więcej »
Z mózgu myszy usunięto amyloid beta
Udało się usunąć blaszki amyloidowe z mózgu myszy, co jest ważnym krokiem w kierunku opracowania nowej skutecznej metody leczenia choroby Alzheimera - informuje "FASEB Journal". więcej »
Czekolada pomaga na przewlekłe zmęczenie
Codzienna porcja specjalnie skomponowanej gorzkiej czekolady może pomóc osobom z zespołem przewlekłego zmęczenia. więcej »
Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój
Działanie transportera serotoniny, neuroprzekaźnika kontrolującego nasz nastrój, różni się w zależności od pory roku, a konkretnie długości nasłonecznienia - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Archives of General Psychiatry". Różnice te mogą tłumaczyć sezonowe nawroty choroby afektywnej oraz zmian nastroju. więcej »
Zdrowo jest pracować na emeryturze
Osoby, które nadal pracują przez pewien czas po przejściu na emeryturę, cieszą się lepszym zdrowiem - informuje "Journal of Occupational Health Psychology". więcej »
Małe noworodki bardziej narażone na astmę
Dzieci, które ważą mało jako noworodki są w przyszłości bardziej narażone na astmę - potwierdzają badania szwedzkie, które objęły niemal 11 tys. bliźniąt. Informację na ten temat podaje pismo "Pediatrics". więcej »
Płyty CD na ból brzucha
Przewlekłe czynnościowe bóle brzucha są częstą przyczyną nieobecności dzieci w szkole. Najnowsze badania dowodzą, że objawy te można znacznie złagodzić. Wystarczy użyć wyobraźni i wsiąść na chmurkę. To wnioski amerykańskich naukowców, które opublikowane zostały w piśmie "Pediatrics". więcej »
Łatka do naprawy serca
Udało się uzyskać w laboratorium fragment mięśnia sercowego, który kurczy się i przewodzi impulsy elektryczne jak prawdziwa tkanka serca - informuje serwis "EurekAlert". więcej »
Szczepionka dla kokainistów działa
Szczepionka dla uzależnionych od kokainy pozwala przynajmniej niektórym uzależnionym zmniejszyć zależność od tej substancji - informuje serwis BBC News/Health. więcej »
Kofeina zwiększa ryzyko poronienia
Duże ilości kofeiny przyjmowane podczas ciąży zwiększają ryzyko poronienia - ostrzegają naukowcy z Kaiser Permanente Division of Research na łamach pisma "American Journal of Obstetrics and Gynecology". więcej »
Ciężarna kobieta może przekazać swój nowotwór dziecku
W bardzo rzadkich przypadkach komórki nowotworowe mogą przedostawać się przez łożysko ciężarnej kobiety do płodu - ustalili naukowcy japońscy i brytyjscy badający przypadek Japonki z białaczką, której córka zachorowała na nowotwór układu odporności. więcej »
Wirus może pomóc zachować wzrok
Leki, które ratują wzrok, mogą być dostarczane do oka w bezpieczniejszy sposób dzięki tymczasowemu przełamaniu bariery pomiędzy krwią a siatkówką oka przy pomocy wirusa - informuje "New Scientist". więcej »
Komórka bardziej rozprasza kierowcę niż rozmowa z pasażerem
Kiedy podczas prowadzenia samochodu kierowcy rozmawiają przez telefon komórkowy, popełniają więcej błędów niż gdy rozmawiają z pasażerem - wynika z badań psychologów amerykańskich, które ukażą się na łamach grudniowego wydania pisma "Journal of Experimental Psychology: Applied". więcej »
Nie bójmy się gestykulować przy dzieciach
Dzieci, które gestykulują mają większy zasób słownictwa - dowodzą badania, o których informuje pismo "Science". więcej »