Kostarykańczycy najszczęśliwszym narodem na świecie
Naukowcy z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie oszacowali "współczynnik szczęśliwych lat życia" dla 148 krajów świata. Wyniki badania opierają się na wskaźnikach zadowolenia z życia i jego średniej długości. więcej »
Sok z granatów może pomóc na zaburzenia erekcji
Szklanka 100 proc. soku z granatów dziennie może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji - sugerują wstępne wyniki amerykańskich badań, o których informuje pismo "International Journal of Impotence Research". więcej »
Dlaczego czerwone wino nie nadaje się do ryby
Od lat wiadomo, że czerwone wino lepiej pasuje do mięsa niż do ryby i owoców morza. Podane z rybami wywołuje nieprzyjemny smak tuż po jedzeniu. Naukowcy zastanawiali się, co jest tego przyczyną. więcej »
Kichanie z podniecenia
U niektórych osób kichanie może być objawem... seksualnego podniecenia - informuje "The Journal of the Royal Society of Medicine". Dwaj brytyjscy lekarze - dr Mahmood Bhutta i dr Harold Maxwell - zajęli się tym fenomenem po przeczytaniu doniesienia o mężczyźnie w średnim wieku, który miał napady niekontrolowanego kichania, gdy tylko pomyślał o seksie. więcej »
Na kasjerów wirus grypy może przechodzić z banknotów
Kasjerzy bankowi, a także inne osoby mające częsty kontakt z dużymi ilościami banknotów, narażeni są na złapanie grypy wywoływanej przez wirusy na tych banknotach żyjące. Potwierdziły to najnowsze badania szwajcarskich naukowców. więcej »
Komórki macierzyste pomagają poznać geny niepłodności
Badania gamet otrzymanych z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych pozwoliły na analizę genów zaangażowanych w powstawanie komórek jajowych i plemników. Zdaniem autorów pracy opublikowanej na łamach czasopisma "Nature", naukowców ze Stanford University, badania te przyczynią się do lepszego zrozumienia przyczyn bezpłodności kobiet i mężczyzn. więcej »
Mocne zasady też szkodzą zębom
Szkliwo, pokrywające dwumilimetrową warstwą zęby, jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. 98 procent szkliwa stanowi woda i substancje mineralne, pozostałe 2 procent- substancje organiczne -białka, lipidy i cytryniany. więcej »
Nawet jeden papieros szkodzi tętnicom
Wystarczy zapalić jednego papierosa, by tętnice stały się aż o 25 proc. sztywniejsze - ostrzegają naukowcy, których badania zostały zaprezentowane podczas tegorocznego kongresu zorganizowanego przez Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne i Heart and Stroke Foundation. O wnioskach badaczy informuje serwis EurekAlert. więcej »
Palenie zwiększa ryzyko łuszczycy
Palacze częściej chorują na łuszczycę i przebiega ona u nich ciężej - informuje "American Journal of Medicine". więcej »
Stres może nasilać choroby skóry
Stres psychiczny aktywuje komórki odporności obecne w skórze i przez to może zaostrzać schorzenia skórne - wykazali badacze z Niemiec i Kanady. Informację podaje pismo "American Journal of Pathology". więcej »
Poranna kawa może być tak kaloryczna, jak posiłek
Poranna kawa, którą wypijamy przed pracą może zawierać nawet jedną piątą dziennej dawki potrzebnych nam kalorii - wynika z raportu przedstawionego przez brytyjską grupę konsumencką "Which?". więcej »
Papierowy wykrywacz pestycydów
Naukowcy opracowali prawdopodobnie najtańszy i najbardziej przyjazny środowisku sensor, który umożliwia wykrycie minimalnych ilości pestycydów w badanej próbce. Układ utworzony jest z papierowego paska nasączonego substancjami chemicznymi, które reagując z pestycydami zmieniają kolor, donosi "Analytical Chemistry". więcej »
Leczenie zgagi sprzyja otyłości
Stosowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej w leczeniu refluksu żołądkowo- przełykowego może sprzyjać tyciu - informuje "World Journal of Gastroenterology". więcej »
Sztuczna kość ułatwia walkę z rakiem
Syntetyczny nanohydroksyapatyt (nano-HA) połączony z terapeutycznym kompleksem platyny (Pt) skuteczniej zapobiega rozwojowi raka, niż ten sam leczniczy preparat lecz niezwiązany z nano-HA, donosi "Journal of Materials Chemistry". więcej »
Etniczna wątroba
Dzięki hodowaniu komórek wątroby specyficznych dla określonej grupy etnicznej można będzie skuteczniej badać nowe leki - informuje pismo "Hepatology". więcej »