Robot - odźwierny
Nowy robot otwiera drzwi przed osobą poruszającą się na wózku - informuje "New Scientist". więcej »
Naukowcy: opary benzyny wzmagają niepokój i agresję
Opary benzyny "mogą wzmagać niepokój i agresję". Jak stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Kairze, szczury, poddane wdychaniu oparów benzyny zaczynają się gryźć i walczyć ze sobą. Wyniki badań opublikowano w naukowym magazynie "BMC Physiology" - donosi "Daily Telegraph". więcej »
Urządzenie tłumiące nadmierny apetyt impulsami elektrycznymi
Dużym popytem w brytyjskich sklepach cieszy się przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku urządzenie, mocno tłumiące apetyt impulsami elektrycznymi. Nabywcy urządzenia mają nadzieję, że nie pozwoli ono na przytycie w czasie zbliżających się świątecznych uczt. więcej »
Formalina zwiększa ryzyko białaczki wśród balsamistów
Osoby balsamujące zwłoki za pomocą formaliny są wyraźnie bardziej narażone na białaczkę szpikową - informuje "Journal of the National Cancer Institute". więcej »
Kanibale odporni na kuru
Kuru, choroba mózgu przypominająca chorobę szalonych krów (BSE) było postrachem papuaskich kanibali. Jednak dzięki naturalnej selekcji niektórzy tubylcy mogli bez szkody dla zdrowia zgodnie z tradycją zjadać ciała swoich zmarłych - informuje "New England Journal of Medicine". więcej »
Placek ze ślimaków lepszy niż stek wołowy
Placek ze ślimaków zawiera o wiele więcej składników odżywczych niż wołowina - zapewnia nigeryjska specjalistka od żywienia, której badania zostały opublikowane w "International Journal of Food Safety, Nutrition and Public Health". Jej zdaniem łatwo dostępne w Afryce ślimaki Archachatina marginata pomogą zniwelować problem niedożywienia i niedoborów żelaza u nigeryjskich dzieci. więcej »
Szczęście na kozetce
Gdzie szukać szczęścia? W portfelu na pewno go nie znajdziemy. Wystarczą jednak cztery miesiące terapii psychologicznej, byśmy poczuli się znacznie bardziej zadowoleni z życia - przekonują brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Health Economics, Policy and Law". więcej »
Dobre bakterie chronią naszą skórę
Bakterie obecne na skórze chronią ją przed rozwojem stanów zapalnych - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". więcej »
Niebezpieczny popcorn
Amerykańscy naukowcy dowiedli, że popularne zestawy kinomana, złożone z porcji popcornu i kubka gazowanego napoju, są prawdziwą bombą kaloryczną - donosi agencja AFP. więcej »
Analiza krwi może wykrywać nowotwory
W Japonii udało się opracować nowatorską metodę diagnostyki nowotworów przewodu pokarmowego i wątroby na podstawie analizy krwi. więcej »
Sztuczna skóra z komórek macierzystych
Sztuczna skóra, stworzona przez francuskich naukowców z płodowych komórek macierzystych ma pomóc ofiarom poparzeń - informuje pismo "The Lancet". więcej »
Wirus zmęczenia
Zespół przewlekłego zmęczenia objawia się nie tylko stale odczuwanym zmęczeniem, ale też częstym bólem mięśni, zaburzeniami snu i świadomości oraz obniżeniem ciepłoty ciała. Schorzenie często uniemożliwia sprawowanie codziennych aktywności, na przykład chodzenie do pracy czy szkoły. więcej »
Szisza nie lepsza niż papierosy
Szisza to fajka wodna, w której pali się aromatyzowany tytoń. Dym przedostaje się przez ozdobny pojemnik z wodą, a wdycha się go ze specjalnego węża. Pochodząca z krajów arabskich szisza zyskała popularność także wśród Europejczyków. Specjalne bary, w których pali się sziszę, wyposażone są w niskie siedzenia i miękkie poduszki, co tworzy atmosferę odprężenia. Paleniu fajki wodnej towarzyszy często przeświadczenie, że jest ona mniej szkodliwa niż papierosy. Wiele osób, wychodzących wieczorem do baru z sziszą jest przeświadczonych, że fajka ta stanowi bezpieczną alternatywę dla papierosów. więcej »
Dieta uboga w węglowodany szkodzi sercu
Dieta uboga w węglowodany i bogata w białka zwiększa ryzyko miażdżycy naczyń i osłabia procesy ich naprawy - wykazali badacze z USA. Informację na ten temat publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". Diety wysokobiałkowe o zmniejszonej zawartości węglowodanów są popularne wśród osób odchudzających się, gdyż pomagają szybko zrzucić zbędne kilogramy. Mało jest jednak badań na temat ich długotrwałego wpływu na zdrowie, w tym na układ krążenia. więcej »
Szybka analiza krwi
Opracowane przez firmę IBM urządzenie pozwala przeprowadzać bardzo szybką analizę krwi w warunkach polowych - informuje pismo "Lab on a Chip". więcej »