Na innych planetach smaku
Część zwierząt mięsożernych straciła zdolność do odczuwania słodkich smaków. To pozwala sądzić, że rodzaj diety, stosowanej przez dany gatunek, odgrywa pewną rolę w jego ewolucji - czytamy w "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »
Czujnik - origami może wykrywać malarię i HIV
Czujnik wydrukowany na papierze i złożony jak origami może pomóc w wykrywaniu chorób tam, gdzie liczy sie niski koszt - informuje "Journal of the American Chemical Society". więcej »
Płukanie ust nanocząsteczkami srebra pomaga zlikwidować drożdżaki
Nanocząsteczki srebra w płynach do płukania jamy ustnej mogą pomóc w zwalczaniu infekcji powodowanych przez drożdżaki - wynika z badań opublikowanych w "Letters in Applied Microbiology". więcej »
Otyłość mamy wpływa na rozwój mózgu wcześniaka
Otyłość mamy szkodzi nie tylko jej zdrowiu, ale też negatywie wpływa na rozwój mózgu dziecka urodzonego znacznie przed czasem – wynika z pracy, którą publikuje pismo "Pediatrics”. więcej »
EKG może wiele powiedzieć o naszej osobowości
Czy wyniki badania EKG mogą być interesujące dla psychologa? Niemieccy naukowcy przekonują, że tak, gdyż aktywność elektryczna naszego serca może zdradzać niektóre cechy naszej osobowości. Ich wnioski ukazały się w piśmie "PLoS ONE". więcej »
Leki poprawiają stan chorych z zawansowanym alzheimerem
Tysiącom pacjentów z zaawansowaną chorobą Alzheimera mogą pomóc długotrwale przyjmowane leki - dopenezil i memantyna - wynika z badań opublikowanych przez "New England Journal of Medicine". więcej »
Niewydolność serca jest groźniejsza dla mężczyzn niż dla kobiet
Ryzyko zgonu z powodu niewydolności serca jest o 31 proc. większe w przypadku mężczyzn - informuje "European Journal of Heart Failure". więcej »
Głos mamy jak lek dla wcześniaków
Nagranie bicia serca mamy oraz jej głosu korzystnie wpływa na stan zdrowia wcześniaków trzymanych w inkubatorach - wynika z badań amerykańskich, które pojawiły się w internetowym wydaniu pisma "Journal of Maternal-Fetal and Neonatal Medicine". więcej »
Komórki macierzyste chronią przeszczepione nerki przed odrzuceniem
Wstrzyknięcie komórek macierzystych pacjentowi, któremu przeszczepia się nerkę może wyeliminować potrzebę podawania przez całe życie leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu - informuje pismo "Science Translational Medicine" . więcej »
Warzywa i owoce poprawiają wygląd
Dzięki spożywaniu warzyw i owoców możemy być nie tylko zdrowsi, ale i bardziej atrakcyjni. Badania opublikowane przez "PLoS ONE" sugerują, że poprawiają one wygląd skóry. więcej »
Szczęście nie chodzi w jeansach
Popularne jeansy są tym elementem garderoby, po który sięga większość osób, gdy czuje się przygnębiona. Związek między strojem a nastrojem badali psychologowie z University of Hertfordshire. Wyniki opublikowano na stronie uczelni. więcej »
Agresją zestresowanego mężczyzny steruje jeden gen
W obliczu stresu mężczyźni stają się bardziej agresywni niż kobiety. Przyczyną może być jeden gen charakterystyczny dla płci męskiej - informują australijscy naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie "BioEssays". więcej »
Tranzystory z ludzkich białek
Na pomysł zastosowania ludzkich białek zamiast krzemu wpadli naukowcy z uniwersytetu w Tel Avivie. Skoro nowoczesne gadżety w rodzaju telefonów, komputerów czy tabletów tak szybko się starzeją, dlaczego nie miałyby się rozkładać, nie zanieczyszczając środowiska? więcej »
Z chrapiącymi dziećmi jest więcej problemów
Dzieci, które chrapią lub mają inne zaburzenia oddychania związane ze snem częściej bywają nadaktywne bądź agresywne więcej »
Tlenek azotu może pomóc w leczeniu osób po udarze mózgu
Wdychanie tlenku azotu może poprawić przepływ krwi w mózgu po udarze niedokrwiennym i zapobiec uszkodzeniu tkanki nerwowej z powodu niedotlenienia - wynika z badań na myszach i owcach, o których informuje pismo "Circulation Research". więcej »