Krok w prawo czy krok na wschód?
Nawet sposób, w jaki zapamiętujemy kroki tańca, zależy od tego, z jakiej wywodzimy się kultury - czytamy w najnowszym numerze "Current Biology". To, co dla ludzi Zachodu jest "krokiem w prawo, krokiem w lewo", dla członków jednego z plemion z Namibii będzie "krokiem na wschód, krokiem na zachód". więcej »
Młodszy wygląd - dłuższe życie
Ludzie, którzy wyglądają znacznie młodziej niż wskazywałby na to ich wiek, mają większe szanse na długie życie - wynika z międzynarodowych badań na bliźniętach. Informację na ten temat zamieszcza pismo "British Medical Journal". więcej »
Oświetlenie wpływa na ocenę smaku wina
Smak wina oceniamy lepiej, kiedy pomieszczenie, w którym dokonujemy degustacji, jest oświetlone na czerwono lub niebiesko - informują naukowcy niemieccy w "Journal of Sensory Studies". więcej »
Starożytni Peruwiańczycy też byli zestresowani
Amerykańscy naukowcy odkryli znaczne ilości hormonu stresu we włosach pochodzących ze szczątków starożytnych Peruwiańczyków, żyjących między 550 a 1532 r. n.e - podaje portal Science Daily. więcej »
Gen kobiecości
To gen FOXL2 sprawia, że kobieta jest kobietą - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Cell". więcej »
Niegrzeczni umierają wcześniej
Do takich wniosków doprowadziły naukowców z Uniwersytetu w Cardiff wieloletnie badania, które rozpoczęły się w 1961 roku. Wzięło w nich udział 411 chłopców mających wówczas 8 - 10 lat. więcej »
Alkohol powoduje nawroty raka piersi
Nawet umiarkowana konsumpcja napojów alkoholowych powoduje 30-procentowy wzrost ryzyka nawrotu raka piersi - dowodzą naukowcy z Kaiser Permanente Division w Oakland, których badania zaprezentowane zostały na sympozjum Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem (AACR) w San Antonio. więcej »
Ludzka skóra na zamówienie
Reuters informuje, że naukowcy z Paryża znaleźli sposób na szybkie wyhodowanie ludzkiej skóry. Dokonali tego z użyciem komórek macierzystych, które mogą wytworzyć dowolną ludzką tkankę. Komórki umieszczone na plecach myszy, wyprodukowały łatkę ludzkiej skóry. Nowe odkrycie może uratować życie wielu ofiarom poparzeń, którzy są narażeni na infekcję i oczekują tygodniami na przeszczep. więcej »
Karmienie piersią chroni kobiety przed zaburzeniami metabolicznymi
Karmienie piersią dziecka chroni kobiety przed tzw. zespołem metabolicznym, który zwiększa ryzyko chorób serca i cukrzycy typu II - wynika z amerykańskich badań, o których informuje internetowe wydanie pisma "Diabetes". więcej »
Pistacje zmniejszają ryzyko raka
Spożywanie 60 - 70 gramów pistacji każdego dnia może zredukować ryzyko raka płuc i prostaty - poinformowali naukowcy podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem. Ich wnioski publikuje serwis "Science Daily". więcej »
Tłuszcze rybie obniżają ryzyko raka jelita grubego
Kwasy tłuszczowe omega-3 o długich łańcuchach, obecne przede wszystkim w rybach i owocach morza, mogą zapobiegać rakowi końcowego odcinka jelita grubego - wykazały badania amerykańskie, o których informuje serwis EurekAlert. Naukowcy zaprezentowali ich wyniki na zakończonej właśnie w Houston (stan Teksas) konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem. Dotychczasowe doświadczenia i badania kliniczne sugerowały, że kwasy tłuszczowe omega-3 o długich łańcuchach mogą hamować proces powstawania zmian nowotworowych w jelicie grubym. Jednak analizy epidemiologiczne nie potwierdzały tego jednoznacznie. więcej »
Rentgenowskie zdjecia niezwykłych bakterii
Za pomocą opracowanego rok temu bezsoczewkowego mikroskopu rentgenowskeigo udało się po raz pierwszy otrzymać zdjęcia o wysokiej rozdzielczości niezwykle odpornej bakterii Deinococcus radiodurans - informuje pismo "Proceedings of of the National Academy of Sciences". więcej »
Lwi ślad wirusa HIV
Przed milionem lat wczesna postać wirusa HIV mogła być obecna w organizmach lwów - mają o tym świadczyć genetyczne ślady, o których informuje "New Scientist". więcej »
"Skąd my się znamy?" Zapytaj hipokampa
Zapewne każdemu z nas zdarzyło się doświadczyć mało komfortowego uczucia towarzyszącego niemożności przypomnienia sobie, kim jest osoba, którą widzimy, choć jesteśmy pewni, że skądś ją znamy. Dopiero pewne przesłanki kontekstowe sprawiają, że otwierają się jakieś drzwiczki w naszym mózgu i szybko przypominamy sobie wszystko, co wiemy na temat tej osoby. Jak dowodzą naukowcy z Toronto, rolę "odźwiernego" w tym procesie odgrywa hipokamp. O ich badaniach informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »
Molekularne tajemnice utrwalania wspomnień
Poznano mechanizm zapisu zmian, które powstają w mózgu na skutek nauki nowych umiejętności oraz zdobywania nowych informacji czuciowych. Niezależne badania przeprowadziły dwie grupy naukowców z USA, a ich wyniki opublikowano na łamach jednego numeru czasopisma "Nature". więcej »