Marihuana wywołuje trwałe zmiany w mózgach nastolatków
Marihuana bardziej szkodzi niedojrzałym mózgom nastolatków niż sądzono dotychczas - wynika z najnowszych kanadyjskich badań, które publikuje pismo "Neurobiology of Disease". więcej »
Gen powiązano z niektórymi postaciami upośledzenia umysłowego
Wariant genu, który może odpowiadać za niektóre postacie opóźnienia w rozwoju umysłowym, zidentyfikowali naukowcy z międzynarodowego zespołu. Informację na ten temat publikuje pismo "American Journal of Human Genetics". więcej »
Czerwone krwinki jak prawdziwe
Wykonane przy wykorzystaniu sztucznego tworzywa imitacje czerwonych krwinek pod wieloma względami przypominają prawdziwe - informuje "New Scientist". więcej »
Zaangażowani pracują lepiej...
Jak zwiększyć zaangażowanie pracownika? - na to pytanie od dawna usiłują odpowiedzieć specjaliści od HR. Odpowiedź jest prosta: zaangażowanie pracowników zależy od warunków stworzonych przez pracodawcę - czytamy w piśmie "Industrial and Organizational Psychology". więcej »
Kobiety w wieku rozrodczym widzą atrakcyjność inaczej
Ładne twarze podobają się wszystkim. Ale nie kobietom w wieku rozrodczym. Najnowsze badanie wykazało, że oceniają one inne atrakcyjne kobiety znacznie mniej łaskawie niż panie w wieku przekwitania. więcej »
Im dłuższy pasek, tym krótsze życie
Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy talii wyraźnie zwiększa ryzyko wczesnej śmierci wskutek nowotworów i chorób układu krążenia - nawet jeśli całkowita masa ciała mieści się w normie - informuje "New England Journal of Medicine". więcej »
Naukowcy: Tomografia komputerowa powoduje raka
Tomografia komputerowa, popularna procedura medyczna wykrywająca wewnętrzne obrażenia i nowotwory, łączy się ze zwiększonym ryzykiem raka - ustalili amerykańscy naukowcy. więcej »
Nadciśnienie ma związek z zaburzeniem zegara biologicznego
Gen, którego zaburzenia stanowią czynnik ryzyka dla nadciśnienia pozostaje pod kontrolą dobowego cyklu światła i ciemności - informują naukowcy z Japonii na łamach pisma "Nature Medicine". Ich praca sugeruje związek pomiędzy zaburzeniami rytmu zegara biologicznego i chorobą sercowo-naczyniową. więcej »
Ponad 90 proc. osób z chorobami dziąseł narażonych na cukrzycę
Znaczna większość pacjentów z paradontozą, tj. zapalną chorobą dziąseł, jest narażona na cukrzycę typu 2. Dlatego osoby te powinny mieć regularnie mierzony poziom glukozy we krwi, np. w czasie wizyt u dentysty - uważają naukowcy z USA. Informację na ten temat podaje pismo "Journal of Public Health Dentistry". więcej »
Drobne palce bardziej czułe
Drobniejsze palce dłoni są bardziej wrażliwe na bodźce dotykowe - zaobserwowali naukowcy z Kanady. Ich badania mogą tłumaczyć, dlaczego kobiety mają lepiej rozwinięty zmysł dotyku niż mężczyźni. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Neuroscience". więcej »
Śmierdzący czosnek wyleczy cukrzyków?
Aliksyna oraz wanad, które w formie kompleks w dużej ilości występują w czosnku, gdy podawane doustnie zwierzętom działają dokładnie tak samo, jak leki tradycyjnie stosowane w leczeniu cukrzycy (w tym również insulina). Wyniki badań na zwierzętach wskazują, iż metoda ta jest skuteczna zarówno dla cukrzycy typu I oraz II - donosi "Metallomics". więcej »
Lek na nocną zmianę i dalekie przeloty
Lek, który pozwala nastawić zegar biologiczny rozregulowany zmianą stref czasowych czy godzin pracy może trafić na rynek już za kilka lat - informuje "The Lancet". więcej »
Selen może zapobiegać groźnemu rakowi pęcherza
Selen, pierwiastek śladowy obecny w produktach z pełnego ziarna, orzechach i mięsie może pomóc w zapobieganiu groźnego raka pęcherza - wynika z najnowszych badań. Informację podaje pismo "Cancer Prevention Research". więcej »
Pewne siebie i ambitne kobiety postrzegane jako aspołeczne
Kobiety, które w czasie rozmowy o pracę oceniają się jako pewne siebie i ambitne, są postrzegane wprawdzie, jako osoby kompetentne, ale aspołeczne - wynika z badań, o których informuje pismo "Psychology of Women Quarterly". więcej »
ProDigits - bioniczne palce
Touch Bionics, poinformowało, o dostępności na rynku ProDigits - bionicznych palców, przez nią opracowanych. To pierwsze na świecie tego rodzaju rozwiązanie dla pacjentów, którzy stracili palce dłoni. więcej »