PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Status społeczny a zdrowie

Status społeczny ma bliski związek z czynnikami ryzyka związanymi ze zdrowiem. W najnowszym wydaniu pisma "Deutsches Arzteblatt International" Thomas Lampert z berlińskiego Instytutu Roberta Kocha (IRK) analizuje, w jakiej mierze palenie papierosów, brak aktywności fizycznej i otyłość wynikają ze statusu społecznego. więcej »

Cesarskie cięcie osłabia macicę

Cesarskie cięcie ułatwia poród, ale rozcięta macica jest 50-krotnie bardziej narażona na pękniecie przy kolejnym porodzie - informuje pismo "BJOG - An International Journal of Obstetrics and Gynaecology". więcej »

Gen otyłości może zmniejszać płodność

Kobiety, które odziedziczyły po rodzicach gen zwiększający ryzyko otyłości mają też częściej problemy z płodnością, związane z zespołem policystycznych jajników. więcej »

Komórki macicy produkują w ciąży swój własny estrogen

Jest to tzw. proces decidualizacji, czyli przekształcenia się błony śluzowej macicy w silnie rozpulchnioną i rozrośniętą doczesną, która odpowiada za ochronę i odżywanie zarodka, dopóki nie dojdzie do pełnego rozwoju łożyska. Proces ten zaczyna się od podziałów i różnicowania komórek macicy w komórki wydzielnicze, które kontrolują rozrost naczyń krwionośnych odżywiających zarodek oraz wrastanie w ścianę macicy tkanki zarodka (tzw. trofoblastu), z której rozwinie się łożysko. więcej »

Jabłka dobre dla jelit

Kolejne badania potwierdzają, że jedzenie jabłek to dobry nawyk. Po analizach ich związku m.in. z chorobą Alzheimera i rakiem piersi przyszła pora na badania ich wpływu na zdrowie jelit. więcej »

Otyłość związana z większym ryzykiem kamicy nerkowej

Osoby otyłe są bardziej narażone na powstawanie złogów w nerkach i drogach moczowych - dowodzą naukowcy na łamach "Journal of Urology". Badania potwierdziły również, że na kamicę nerkową dwa razy częściej cierpią mężczyźni, a ryzyko pojawienia się kamieni rośnie wraz z wiekiem. więcej »

GPS naszego mózgu

Ludzki mózg posiada wyspecjalizowane neurony odpowiedzialne za zapamiętywanie informacji przestrzennych i tworzenie pewnego rodzaju wewnętrznych map nowych miejsc - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature". więcej »

Kołysanie wspomaga zapłodnienie in vitro

Metoda zapłodnienia in vitro to dla wielu par jedyna szansa na dziecko. Nowe badania pokazują, że szanse powodzenia przy użyciu tej metody wzrastają, gdy kołysze się probówkami, w których wzrastają embriony. więcej »

Samoregenerujący się żel

Nowy hydrożel, złożony głównie z wody oraz niewielkiego dodatku polimerów, po mechanicznym uszkodzeniu samoczynnie się regeneruje. Proces naprawy uszkodzonej struktury jest niezwykle szybki, trawa zaledwie kilka sekund. Tego typu materiał może w przyszłości być użyty przez lekarzy do odtwarzania uszkodzonych części ciała - informuje pismo "Nature". więcej »

Dieta bogata w warzywa i owoce może chronić przed zwyrodnieniem kolana

Dieta bogata w przeciwutleniacze, a zwłaszcza w witaminę C z warzyw i owoców, łagodzi ryzyko zwyrodnienia stawu kolanowego - wynika z najnowszych australijskich badań, o których informuje pismo "Arthritis Research & Therapy". więcej »

Niedobory witaminy C zakłócają wczesne etapy rozwoju mózgu

Niedobory witaminy C mogą zakłócać rozwój mózgu płodów i noworodków - poinformowali naukowcy z Danii na łamach pisma "American Journal of Clinical Nutrition". więcej »

Mycie rąk lepiej zapobiega przeziębieniom niż witaminy

Coraz więcej badań dowodzi, że łykanie witamin nie zapewnia tak dobrej ochrony przed przeziębieniami, jak częste mycie rąk - uważają niemieccy naukowcy. Informację na ten temat zamieszcza serwis EurekAlert. więcej »

Niedobory witaminy D związane z bakteryjnymi zapaleniami pochwy u ciężarnych

Niedostateczny poziom witaminy D ma związek z wyższym ryzykiem bakteryjnego zapalenia pochwy u ciężarnych - informują badacze z USA na łamach pisma "Journal of Nutrition". więcej »

Witamina C zapobiega dnie moczanowej

Witamina C spożywana w dużych ilościach może uodparniać na dnę moczanową, bolesną chorobę stawów, niegdyś nazywaną podagrą - informuje pismo "Archives of Internal Medicine". więcej »

Witamina C chroni skórę na wiele sposobów

Witamina C przyspiesza gojenie ran i chroni DNA komórek skóry przed uszkodzeniem - wykazały badania brytyjsko-portugalskie. Autorzy pracy na łamach pisma "Free Radical Biology and Medicine" wierzą, że może one mieć istotne znaczenie m.in. dla przemysłu kosmetycznego. Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Leicester oraz portugalskiego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej sprawdzali działanie witaminy C na komórkach skóry o nazwie fibroblasty. Są one położone głębiej pod naskórkiem, w warstwie tzw. skóry właściwej. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe