PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Pary, które częściej mówią "my", lepiej funkcjonują

Pary, które opisując swój związek, częściej używają zaimka "my" niż "ja", lepiej rozwiązują wzajemne konflikty - piszą psycholodzy ze Stanów Zjednoczonych na łamach "Psychology and Aging". więcej »

Niemal wszyscy kierowcy czują się lepsi od innych kierowców

Wszyscy kierowcy, niezależnie od wieku i płci uważają, że potrafią prowadzić lepiej od pozostałych kierowców. Pokazały to badania kanadyjskich naukowców z Uniwersytetu w Ottawie. więcej »

Europejczycy i Azjaci odmiennie widzą twarze

Badania nad tym, jak ludzie postrzegają twarze ludzkie pokazują, że zależy to od pochodzenia patrzącego. Osoby należące do rasy europoidalnej koncentrują się na trójkącie wyznaczonym przez oczy i usta, podczas gdy Azjaci patrzą na centrum twarzy czyli na nos. więcej »

Lek, który zamieni rannego żołnierza w „niezniszczalnego”

Być może już niedługo ciężko ranni żołnierze naprawdę będą mogli śmiać się śmierci w twarz. Naukowcy pracują bowiem nad lekiem, który zapobiega uruchomieniu w organizmie mechanizmów, które na krótką metę pozwalają przeżyć przy dużym upływie krwi, ale na dłuższą prowadzą do śmierci - czytamy w serwisie "New Scientist". więcej »

GUS: na koniec '09 ludność Polski liczyła ponad 38 mln 173 tys. osób

W końcu 2009 roku ludność Polski wzrosła o ponad 37 tys. rok do roku i wyniosła 38 mln 173 tys. osób - szacuje Główny Urząd Statystyczny. więcej »

Naukowcy: Nauczycielka może zrazić do matematyki

Nauczycielki przekazują swym uczennicom stereotypy na temat braku zdolności do matematyki u dziewczynek - ostrzegają naukowcy. więcej »

Cierpliwość zależy od poziomu cukru we krwi

Poczekać trochę i dostać większą nagrodę, czy też od razu zadowolić się mniejszą? Okazuje się, że decyzja może zależeć od tego, czy... przed jej podjęciem wypije się puszkę zwykłego napoju, czy napoju typu "light". Eksperymenty, które to pokazały, przeprowadzili naukowcy z University of South Dakota. więcej »

Psycholog: Koniec kryzysu wieku średniego

Naukowcy przekonują, że nastąpił koniec kryzysu wieku średniego - informuje Daily Mail. Życie faktycznie zaczyna się po czterdziestce - uważa dr Carlo Strenger, psycholog z Israel's Tel Aviv University. Podstawowy wypływ na tego rodzaju myślenie ma poprawa systemu zdrowotnego, edukacji i wydłużenie życia. więcej »

Najważniejsze emocje wszyscy okazujemy tak samo

Śmiech jest uniwersalnym językiem wszystkich ludzi na świecie - przekonują naukowcy z Londynu na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences". Wyniki ich badań dowodzą, że podstawowe emocje - np. radość, złość, strach i smutek - wszyscy okazujemy tak samo. więcej »

Ważna rola prionów

Białka prionowe dotychczas znane ze swojej złej strony, jako białkowe cząsteczki infekcyjne odpowiedzialne między innymi za wywoływanie choroby szalonych krów, mają również lepsze oblicze - bez nich nie byłoby specjalnych osłonek mielinowych nerwów obwodowych - informują naukowcy ze Szwajcarii na łamach pisma "Nature Neuroscience". Tym samym badacze ostatecznie potwierdzają dotychczas kontrowersyjną hipotezę o normalnej, fizjologicznej roli prionów w układzie nerwowym. więcej »

Rzucenie palenia może pomóc w zwalczeniu raka płuca

Pacjenci z wczesnym rakiem płuca mogą podwoić swoje szanse na wyleczenie, jeśli rzucą palenie - informuje pismo "British Medical Journal". więcej »

Abstrakcja przekonuje lepiej od konkretów

Chcąc polecić komuś jakiś produkt, lub przekonać do niego rozmówcę, osiąga się lepsze efekty używając abstrakcyjnych opisów niż operując konkretami. więcej »

Oburęczne dzieci mają więcej problemów, m.in. z nauką

Dzieci oburęczne częściej mają problemy ze zdrowiem psychicznym i nauką niż dzieci prawo- lub leworęczne - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Pediatrics". więcej »

Powietrze w szkole może być zanieczyszczone bardziej niż na zewnątrz

Powietrze w klasach szkolnych może być bardziej zanieczyszczone cząstkami, które łatwo przenikają głęboko do płuc, niż powietrze na zewnątrz szkolnego budynku - informują naukowcy z Australii i Niemiec na łamach pisma "Environmental Science and Technology". więcej »

Cukrzyca zwiększa ryzyko odrastania polipów jelita grubego

Pacjenci, którzy mają podwyższony poziom glukozy we krwi są bardziej narażeni na odrastanie polipów, czyli łagodnych zmian nowotworowych w jelicie grubym, niż osoby z niskim poziomem cukru - wykazały amerykańskie badania. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe