Wiek rodziców a ryzyko autyzmu u dziecka
Starsze kobiety częściej rodzą dzieci z autyzmem, jednak w przypadku starszych ojców ryzyko jest większe tylko wówczas, gdy matka jest młoda - informują amerykańscy naukowcy na łamach pisma "Autism Research". więcej »
Odkryto genetyczne podłoże jąkania
Choć dawno już zauważono, że jąkanie może być dziedziczone, dopiero teraz naukowcom udało się zidentyfikować geny, które mogą stać za tym problemem. Odkrycie to, ogłoszone w najnowszym numerze prestiżowego czasopisma "New England Journal of Medicine", daje nadzieję na nowe możliwości leczenia jąkania. więcej »
Tłuszcze rybie zmniejszają ryzyko psychozy
Tłuszcze rybie mogą zapobiegać, a przynajmniej opóźniać rozwój psychozy u osób najbardziej na nią narażonych - wynika z pracy, o której informuje pismo "Archives of General Psychiatry". więcej »
Opaska na żołądku skuteczniejsza niż dieta i ćwiczenia
Chorobliwie otyli nastolatkowie, którzy zostali poddani laparoskopowemu opasaniu żołądka stracili ponad 50 proc. zbędnych kilogramów, a ich jakość życia uległa znacznie większej poprawie w porównaniu z osobami objętymi intensywnym programem utraty wagi kładącym nacisk na dietę i ćwiczenia - poinformowali australijscy naukowcy na łamach pisma "JAMA". więcej »
Statyny zmniejszają ryzyko katarakty
Naukowcy z Uniwersytetu Tel Awiwu odkryli nową właściwość statyn, które od lat stosowane są w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Przeprowadzone ostatnio badania wykazały, że statyny redukują ryzyko katarakty u mężczyzn o prawie 40 proc., a u kobiet o 18 proc. - informuje pismo "Annals of Epidemiology". więcej »
Wrażliwe dzieci potrzebują wsparcia
Silna wrażliwość na stres u dzieci była do tej pory wiązana jedynie z niekorzystnymi skutkami, np. problemami wychowawczymi i zdrowotnymi. Tymczasem według badań, których wyniki opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma "Child Development", nadwrażliwe dzieci mogą radzić sobie bardzo dobrze w życiu, pod warunkiem, że dorastają w środowisku, w którym otrzymują wsparcie. więcej »
Picie mleka w ciąży obniża ryzyko stwardnienia rozsianego u dziecka
Picie mleka w ciąży może chronić potomstwo przed zachorowaniem na stwardnienie rozsiane w wieku dorosłym - wskazują wstępne wyniki amerykańskich badań, o których informuje serwis EurekAlert. więcej »
Zdrowe mleko, dzięki nanocząstkom
Skażenie chemiczne mleka można w łatwy i tani sposób wykryć dzięki zmodyfikowanym powierzchniowo nanocząstkom srebra - donosi "Analyst". W 2008 roku, światowe media huczały od doniesień o kolejnych dzieciach zatrutych produkowanym w Chinach mlekiem, które skażone zostało melaminą. Łącznie, w wyniku tej produkcyjnej manipulacji, ucierpiało około 300 000 dzieci. więcej »
Otyłość w ciąży odciska piętno na życiu dziecka
Dzieci matek, które były otyłe w ciąży są bardziej narażone na stany zapalne mózgu i pogorszenie sprawności intelektualnej - sugerują badania na szczurach, o których informuje pismo "FASEB Journal". więcej »
Najedzeni zapachem
Pokarm syci nas tym bardziej, im bardziej złożony jest jego aromat - nawet, jeśli nasze nosy nie są w stanie tego rozpoznać. Odkrycie to może pomóc w opracowaniu nowych produktów dla osób walczących ze zbędnymi kilogramami - informuje "New Scientist". więcej »
Kobiety na najtrudniejszych stanowiskach
Kobiety są wybierane na stanowiska kierownicze wówczas, gdy funkcje te wiążą się ze szczególnym ryzykiem niepowodzenia. To wnioski z badań psycholożki, dr Michelle Ryan, która opublikowała je na łamach kwartalnika "Psychology of Women Quarterly", zajmującego się tematyką feministyczną. więcej »
Trzy czynniki zmniejszające ryzyko otyłości u dzieci
Mniej telewizji, więcej snu i posiłki w gronie rodzinnym - to trzy czynniki, które, według amerykańskich naukowców, w znacznym stopniu zapobiegają nadwadze dziecka. O ich badaniach informuje pismo "Pediatrics". więcej »
Nowy sposób leczenia osteoporozy
Zahamowanie syntezy serotoniny może pomóc w leczeniu osteoporozy - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". więcej »
Słodkie napoje zwiększają ryzyko raka trzustki
Wypijanie w tygodniu dwóch lub więcej napojów słodzonych cukrem zwiększa niemal dwukrotnie ryzyko raka trzustki - wynika z badań, o których informuje pismo "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention". więcej »
Apetyt na słodycze może mieć związek z depresją i alkoholizmem
Choć większość dzieci uwielbia słodycze, niektóre z nich wybierają te o szczególnie intensywnym słodkim smaku. Do ciekawych wniosków doszli amerykańscy naukowcy, którzy twierdzą, że apetyt na najsłodsze smakołyki ma związek z depresją i ryzykiem alkoholizmu w przyszłości. O ich badaniach donosi pismo "Addiction". więcej »