20 minut prac domowych dobre dla psychiki
20 minut tygodniowo jakiejkolwiek aktywności fizycznej, w tym sprzątania, ma zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne - wynika z badania szkockich naukowców. więcej »
Naukowcy: Prezerwatywa musi być dopasowana
Korzystanie ze źle dopasowanej prezerwatywy nie tylko zmniejsza przyjemność z seksu dla obojga partnerów, ale także podnosi ryzyko infekcji oraz nieplanowanej ciąży. więcej »
Unikasz nowości? Możesz mieć depresję
Zły nastrój dodaje uroku rzeczom, które znamy. Z kolei poczucie szczęścia zwiększa atrakcyjność nowości - potwierdzają badania międzynarodowego zespołu psychologów. Informację na ten temat publikuje pismo "Psychological Science". więcej »
Hipnoza pomaga dzieciom z chorobami oddechowymi
Hipnoza może pomóc w leczeniu dzieci z problemami oddechowymi o częściowym podłożu psychologicznym, jak nawykowy kaszel - przekonuje amerykański pediatra na łamach pisma "Pediatric Asthma, Allergy & Immunology". więcej »
Narodziny prakrwinki
Udało się uwidocznić specjalne miejsce w kształtującym się ciele zarodka, gdzie powstają dojrzałe komórki macierzyste krwi - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Ich odkrycie otwiera drzwi do opracowania skutecznych i bezpiecznych metod terapii białaczek, szpiczaków, anemii i innych chorób krwi oraz szpiku kostnego. więcej »
Rumianek na ukojenie dla skołatanych nerwów
Naukowcy potwierdzili skuteczność leku z babcinego zielnika: rumianek rzeczywiście koi nerwy. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma "Journal of Clinical Psychopharmacology". więcej »
W Japonii zastrzyki nie bolą
W Japonii wyprodukowano supercienką igłę nowego typu do strzykawek. Praktycznie nie powoduje ona bólu u pacjentów. więcej »
Rywalizacja ze słabszymi silniej motywuje
Wbrew obiegowej opinii rywalizacja ze słabszym przeciwnikiem motywuje do wytężenia wysiłku bardziej niż walka z faworytem. Tak przynajmniej wynika z badań Roberta Lounta z Uniwersytetu Stanowego Ohio i Nathana Pettita z Uniwersytetu Cornell opisanych na łamach "Journal of Experimental Social Psychology". więcej »
Miłość matczyna ma korzenie w mózgu
Naukowcy już dawno temu zauważyli, że matki, zarazem w świecie ludzi, jak i zwierząt, mają szczególną zdolność do rozpoznawania płaczu własnego dziecka. Na łamach "Biological Psychiatry" badacze japońscy opisują, jak działa mózg matki, która słyszy, że jej dziecko płacze lub śmieje się. więcej »
Wszyscy podlegają owczemu pędowi
Ludzkie "stado", podobnie jak owce czy ptaki, podąża za swoim przewodnikiem. Naukowcy brytyjscy z University of Leeds uważają, że w przemieszczającym się tłumie podświadomie szukamy jednostek, za którymi będziemy mogli podążyć. Wyniki badań ukazały się na łamach "Animal Behaviour Journal". więcej »
Nie trzeba dzielić się cierpieniem, by sobie z nim poradzić
Osoby, które nie chcą mówić o emocjach związanych z traumatycznym przeżyciem mogą sobie z nim radzić równie dobrze, a nawet lepiej, niż ekstrawertycy - wynika z amerykańskich badań. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Consulting and Clinical Psychology". więcej »
Badanie nastrojów u dzieci
Dzieci w radosnym nastroju gorzej radziły sobie w eksperymentalnych testach niż ich smutni rówieśnicy. Wygląda na to, że nie tylko cierpienie uszlachetnia, ale i radość ogłupia. więcej »
To co widzisz wpływa na to co słyszysz
Widok osoby, z którą rozmawiamy ułatwia nam zrozumienie jej wypowiedzi aż sześciokrotnie - zaobserwowali naukowcy z USA. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma "PLoS ONE". więcej »
Czekolada może obniżać ryzyko udaru mózgu
Regularne jedzenie czekolady może obniżać ryzyko udaru mózgu, jednej z głównych przyczyn niepełnosprawności i zgonów na świecie - wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Kanady. Informację na ten temat podaje serwis EurekAlert. więcej »
Migrena związana z wyższym ryzykiem zawału
Osoby cierpiące na bóle migrenowe są dwukrotnie bardziej narażone na zawał serca i mają podwyższone ryzyko udaru mózgu - wynika z badań, o których informuje pismo "Neurology". więcej »