Nie zarażaj! Skąd biorą się epidemie grypy?
Epidemia to większa niż zwykle ilość zachorowań na daną chorobę, na określonym obszarze w pewnym okresie lub wystąpienie zupełnie nowej choroby. Polska definicja epidemii dotyczy tylko chorób zakaźnych więcej »
Cholesterol - jak odczytywać wyniki?
Lipidogram to badanie pozwalające na ocenę ryzyka rozwoju miażdżycy. Obejmuje ono oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, HDL, LDL i triglicerydów. W jaki sposób interpretować jego wyniki? Kiedy można stwierdzić wysoki cholesterol? więcej »
Błonnik a dieta bezglutenowa
Pogromca wirusów, sojusznik w walce z nowotworami i chorobami cywilizacyjnymi, skromny, a zarazem tak cenny błonnik. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by jego dzienne spożycie wynosiło 27- 40 g. Czym jest błonnik? Dlaczego jest tak ważny i jakie łączą go relacje z dietą bezglutenową? więcej »
Fakty i mity o kichaniu
Wielu z nas na pewno zastanawia się dlaczego kichamy? Raczej mało kto wie, na czym kichanie polega i czemu ma służyć. Na temat kichania krąży wiele mitów. Mity o kichaniu można obalić zapoznając się z faktami. Poniżej przestawiamy fakty i obalamy mity. więcej »
Uwolnij nos od alergii!
Katar w czasie alergii jest wynikiem reakcji na substancje, które dla przeciętnej osoby nie są niebezpieczne, ale organizm alergika traktuje je jako szkodliwe i uruchamia mechanizmy obronne. Błona śluzowa nosa reaguje obrzękiem i znacznie zwiększa się produkcja wydzieliny, początkowo wodnistej, później, gdy upośledzeniu ulega działanie układu śluzowo – rzęskowego, katar może stać się gęsty i utrudniać oddychanie. więcej »
Jak flawonoidy wpływają na nasze zdrowie?
Żyjemy bardzo intensywnie, ciągle gdzieś się spieszymy – po prostu żyjemy w biegu. Do tego stres, zła dieta, używki, siedzący tryb życia i niestety dopadają nas mniej lub bardziej poważne dolegliwości. Dlatego też coraz częściej doceniamy korzystny wpływ, jaki mają na nasze zdrowie naturalne związki roślinne. Szukamy substancji, które wspierałyby organizm w walce z czynnikami zagrażającymi zdrowiu. Obecnie do najlepiej poznanych tego typu substancji zalicza się flawonoidy, należące do grupy polifenoli. więcej »
Jak się nie przeziębić? Siedem prostych wskazówek.
Przeziębienie, kaszel, katar - najczęstsze dolegliwości dopadające wielu z nas w okresie zimy. Większość już od końca lata myśli o tym, co zrobić, aby w nadchodzącym tzw. sezonie "grypowym" nie narazić organizmu na tego rodzaju infekcje. Nie lubimy chorować. Nie mamy na to czasu. Poniżej kilka wskazówek, jak nie dopuścić do przeziębienia. więcej »
Czy wiesz, co zawierają stosowane miejscowo preparaty na katar?
Nos to narząd węchu i oczywiście atrybut urody, przede wszystkim jednak pierwsza zapora chroniąca nas przed wirusami oraz zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Któż z nas nie zmaga się kilka razy w roku z nieżytem nosa. Zatkane zatoki, katar, z reguły na początku wodnisty i męczący, następnie gęsty i trudny do zlikwidowania. Łapiemy się wówczas wszelkich możliwych sposobów, aby pozbyć się tej uciążliwości. Poczynając od sposobów babci (aromatyczne inhalacje), kończąc na przypadkowych środkach farmakologicznych wywołujących czasem opłakane skutki (zniszczona śluzówka nosa, nawracające zapalenie zatok). więcej »
Czy katar powstrzyma biegacza?
Nie potrafisz żyć bez biegania? Biegasz w upale, deszczu i na mrozie? Jesteś prawdziwym pasjonatem. Gratulujemy! Ale czy biegasz z katarem? więcej »
Jak przyjemnie latać samolotem?
Komu podróż samolotem kojarzy się ze zdrętwiałym karkiem, spuchniętymi stopami, ściągniętą cerą, piekącymi oczami i wysuszonym nosem? Na pewno tym wszystkim, którzy muszą korzystać z tego środka transportu i często odbywają kilku- lub kilkunastogodzinne loty. Są jednak sposoby, aby ten czas nie był katorgą. O swoich sposobach na komfortowe latanie opowiadają stewardessy z wieloletnim doświadczeniem. więcej »
Bezpieczne noszenie soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe to coraz bardziej popularna metoda korekcji wad wzroku wykorzystywana przez pacjentów w różnym wieku. Jednakże w świadomości społecznej nagromadziło się sporo wątpliwości związanych z tym alternatywnym do tradycyjnych okularów sposobem korekcji wad wzroku. Jak zatem bezpiecznie używać soczewek kontaktowych? więcej »
Implanty zębowe – kiedy warto skorzystać z tej opcji?
Z niepełnym uzębieniem można normalnie funkcjonować, ale bez wątpienia komfort życia jest w takiej sytuacji o wiele niższy. Sposobów na ukrycie ubytku stanie uzębienia jest kilka, ale to implant wydaje się tutaj najkorzystniejszym rozwiązaniem. Dlaczego? więcej »
Samoleczenie kręgosłupa – na którą metodę warto się zdecydować?
Bóle pleców są jedną z najczęściej nękających nasze społeczeństwo dolegliwości. Stres, wysokie tempo życia, a także utrwalana od najmłodszych lat nieprawidłowa postawa ciała niekorzystnie oddziałują na kręgosłup, co objawia się częstymi dolegliwościami bólowymi. Czy w dzisiejszych czasach istnieją sposoby na skuteczne wyeliminowanie uporczywych objawów z życia codziennego? więcej »
Sezon na katar
W okresie jesiennym i wiosennym zakażenia górnych dróg oddechowych są częstą przyczyną chorób. Najczęstsze postaci tych infekcji to katar, kaszel i ból gardła. Niejednokrotnie przyczyną kaszlu nie jest zapalenie oskrzeli czy płuc, ale spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina z nosa. Dolegliwościom tym towarzyszy podwyższona ciepłota ciała i ogólne złe samopoczucie. więcej »
Nos i przepona – stworzone do zdrowego oddychania
Wszyscy oddychamy, ale rzadko zastanawiamy się, jak wpływa na nas sposób oddychania. Prawidłowy oddech może poprawić samopoczucie, stan zdrowia i uchronić nas przed infekcjami. Szczególną rolę w oddychaniu pełni nos – genialnie skonstruowany i wspaniale wyposażony przedsionek do dróg oddechowych. Następnie powietrze pokonuje drogę przez krtań i tchawicę do oskrzeli, aby na końcu dotrzeć do płuc. U ich podstawy znajduje się z kolei przepona – mięsień, dzięki któremu oddychamy. Jak więc zdrowo oddychać w pełni wykorzystując tak przemyślą aparaturę? więcej »