Kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na zatwardzenie
Zaparcia to dziś przypadłość pospolita i - niestety - bardzo bagatelizowana. Niesłusznie, bo konsekwencją nieleczonych zatwardzeń mogą być nie tylko guzki krwawnicze (hemoroidy), ale także rak jelita grubego. Na zaparcia cierpi co trzeci Polak. W większości przypadków sami jesteśmy sobie winni. Niewłaściwa dieta uboga w płyny i błonnik, do tego mało aktywny styl życia - to tylko niektóre z czynników wpływających na ich pojawienie się. Zaparcia potrafią obniżyć jakość i komfort życia... więcej »
To grypa czy tylko przeziębienie?
O to, że zaraziliśmy się grypą wielu z nas podejrzewa siebie co najmniej raz w roku. Złe samopoczucie, osłabienie, katar, gorączka – te objawy najczęściej są spowodowane przeziębieniami. Grypa natomiast jest znacznie poważniejszą sprawą. Czy da się je rozróżnić i jak sobie z nimi radzić? więcej »
Sprawdzone sposoby na ból gardła
Ból gardła najczęściej pojawia się nagle i niespodziewanie. Przyczyną zdecydowanej większości infekcji gardła są wirusy, które zaatakowały nasz chwilowo osłabiony organizm. Jak poradzić sobie z objawami przeziębienia? Oto kilka sprawdzonych sposobów. więcej »
Leczenie niestrawności - czy zawsze trzeba iść do lekarza?
Choćbyśmy restrykcyjnie dbali o dietę, raz na jakiś czas i tak dopadnie nas niestrawność. W zależności od tego jak wrażliwy jest nasz układ pokarmowy, możemy liczyć się z tym, że zjedzenie określonych potraw wywoła uciążliwe dolegliwości. Znamy je doskonale: uczucie przepełnienia (tzw. „ołów w żołądku”), wzdęcia, ból, często zgaga. Ideałem byłoby przyspieszenie trawienia, tak by felerna treść pokarmowa jak najszybciej opuściła nasz organizm. Jeśli pofolgowaliśmy sobie i zjedliśmy coś, co nam może szkodzić, powinniśmy wspomóc żołądek i jelita, aby poradziły sobie z problemem. więcej »
Rodzaje stomii - w jakich przypadkach pacjent wymaga zabiegu?
Nowotwór jelita grubego, choroba zapalna, polipy jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna mogą mieć swoje konsekwencje w postaci wykonania zabiegu chirurgicznego zwanego stomią. Stomia polega na połączeniu części jelita z powierzchnią ciała, gdy lekarz wycina zaatakowany chorobą fragment jelita i tworzy nową drogę wypróżniania się poprzez otwór w ścianie brzucha. więcej »
Przyjemne leczenie nieprzyjemnych hemoroidów
Wstyd jest głównym powodem, dla którego nie diagnozujemy u specjalisty dolegliwości związanych z hemoroidami, a wystarczy nawet jedna wizyta i zabieg trwający 10 minut, żeby w prosty sposób pozbyć się schorzenia raz na zawsze. więcej »
Szczepienie przeciw grypie sezonowej u chorych na cukrzycę
Grypa to poważna choroba zakaźna, której przebieg może być łagodny, jednakże istnieje spore ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, które stanowią już istotny problem kliniczny. Jako profilaktykę powikłań stosuje się szczepienia ochronne, którymi objęci są w szczególności pacjenci z tzw. grup ryzyka. Należą tu m.in. chorzy na cukrzycę. Najczęstszymi powikłaniami grypy są wtórne infekcje bakteryjne (np. zapalenie płuc, zapalenie zatok, oskrzeli) oraz pogorszenie przebiegu choroby podstawowej, w tym wypadku cukrzycy. więcej »
Jak wygrać z bólem?
Ból należy do nieprzyjemnych odczuć, zarówno zmysłowych jak i emocjonalnych. Odczuwanie bólu umożliwia nam jednak reagowanie na niebezpieczne sytuacje. To dzięki niemu wiemy kiedy cofnąć dłoń, gdy znajdzie się za blisko źródła ciepła, unikając w ten sposób oparzenia. Ból informuje nas również o nieprawidłowościach wewnątrz naszego organizmu – towarzyszy on rożnego rodzaju zapaleniom i uszkodzeniom. Intensywne i długotrwałe odczuwanie bólu wpływa... więcej »
Alergia na pleśnie - jak rozpoznać, jak leczyć?
W naszym otoczeniu alergików nie brakuje. Chyba każdy z nas ma w znajomych kogoś, kto podczas pylenia roślin nie rozstaje się z chusteczkami, gdyż ciągle kicha i łzawią mu oczy. To uciążliwa dolegliwość, lecz można ją leczyć. Sytuacja się pogarsza, gdy nie mamy świadomości, że... więcej »
Walka z grzybicą pachwinową
Skóra wokół okolic intymnych, zarówno kobiet jak i mężczyzn, jest bardzo delikatna i wrażliwa na działanie różnorodnych czynników. Podwyższona temperatura ciała, wysoka wilgotność w zagłębieniach i fałdach skóry, pot wydzielany w pachwinach czy zbyt obcisła bielizna sprawiają, że każdego dnia narządy intymne... więcej »
Gdy twoje oczy szczypią…
Portugalski pisarz Jose Saramago powiedział kiedyś, że każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy. Co jednak dzieje się wtedy, gdy oczy odmawiają nam posłuszeństwa i nie pozwalają komfortowo obserwować świata? Niestety, oczy wielu z nas - w określonych sytuacjach - zaczynają piec, łzawić, ulegają podrażnieniom... więcej »
Kilka sposobów na przeziębienie
Najczęściej na początku pojawia się katar. Później dochodzi kaszel, ból głowy i gardła, uczucie ogólnego rozbicia oraz podwyższona temperatura ciała. W skutecznej walce z przeziębieniem, oprócz leków dostępnych bez recepty bądź tych przepisanych przez lekarza, mogą nam pomóc również naturalne (tzw. babcine) sposoby, o których często zapominamy. więcej »
Endoproteza stawu biodrowego szansą na normalne życie
Alloplastyka stawu biodrowego należy do najczęściej wykonywanych zabiegów ortopedycznych. Wraz ze starzeniem się organizmu pojawiają się dolegliwości stawów biodrowych. Związane jest to m.in.: ze starzeniem się tkanki chrzęstnej, niewłaściwym trybem życia, uwarunkowaniami genetycznymi... więcej »
Inkontynencja – wstydliwy problem, który spotyka nie tylko kobiety
Choć częściej chorują kobiety, nietrzymanie moczu dotyka również mężczyzn. Niestety najczęściej wstydzą się oni tej dolegliwości i ignorują objawy, dopóki schorzenie nie nasili się do tego stopnia, że ukrywanie problemu stanie się niemożliwe. więcej »
Atopowe zapalenie skóry u dorosłych
Atopowe zapalenie skóry występuje głównie u niemowląt do 5 roku życia. Po tym okresie choroba często pozostaje jedynie niemiłym wspomnieniem. Istnieje jednak grupa osób, którym atopowe zapalenie skóry towarzyszy również w wieku dorosłym. Jak można załagodzić jego objawy? więcej »