Depresja jako potencjalny wczesny objaw choroby Alzheimera. Znaczenie wczesnej diagnozy
Depresja staje się coraz poważniejszym wyzwaniem zdrowotnym na całym świecie, z dotkliwym wpływem na jakość życia jednostek oraz systemy opieki zdrowotnej. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja w roku 2020 zajęła drugie miejsce po chorobach układu krążenia pod względem wpływu na zdrowie globalne. W Polsce problem ten dotyka co piątą kobietę i co jedenastego mężczyznę, a jego rozpowszechnienie rośnie nieustannie. więcej »
Opiekunka nad osobą starszą - jak ją znaleźć?
Znalezienie opiekunki nad osobą starszą to zadanie wymagające czasu, uwagi i odpowiedzialności. Dobra opiekunka może znacząco poprawić jakość życia seniora, zapewniając mu nie tylko niezbędną pomoc w codziennych czynnościach, ale również towarzystwo i wsparcie emocjonalne. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych kroków, które pomogą Ci znaleźć odpowiednią opiekunkę dla Twojego bliskiego. więcej »
Życie dłuższe i lepsze, bo w domu
Kiedy osoba starsza zaczyna wymagać fachowej opieki, rodzina staje przed trudnym dylematem: wybrać dla seniora dom opieki czy zapewnić mu wsparcie w warunkach domowych? Eksperci zastrzegają: na to trudne pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi, ale, o ile to tylko możliwe, warto rozważyć opiekę w warunkach domowych. Jej zalety są nie do przecenienia – zarówno dla seniorów, jak i dla ich bliskich. więcej »
Mobilne gadżety dla seniora? Warto, ale…
Zmierzą ciśnienie tętnicze krwi, rytm serca, sprawdzą jakość snu, przypomną o piciu wody. Czy popularne wśród osób młodych rozwiązania mobilne wspierające zdrowy styl życia to dobry pomysł na podarunek dla seniora? Co warto wiedzieć przed zakupem inteligentnego zegarka lub opaski? W ramach kampanii edukacyjnej „Zrozumieć starość” radzi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej. więcej »
Z okazji Dnia Babci i Dziadka zachęcamy do sprawdzenia stanu zdrowia Najbliższych
Najbliższych Babcie i Dziadkowie to osoby, które ze względu na wiek, stanowią grupę osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na wiele chorób - nie tylko covid-19, ale również na nowotwory krwi. Objawy chłoniaka, przeziębienia i covid-19 są do siebie bardzo podobne... więcej »
Jesteś opiekunem medycznym? Sprawdź jak rozszerzyć swoje kwalifikacje, aby być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy!
Opiekun medyczny to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów, a zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie tylko rosło. Powód jest prosty – społeczeństwo w Polsce, ale również w całej Europie, starzeje się i coraz więcej seniorów będzie potrzebowało profesjonalnej pomocy na jesień życia. Nie oznacza to jednak, że opiekun medyczny nie powinien się rozwijać. Wręcz przeciwnie – im bardziej rozszerzy swoje kwalifikacje, tym bardziej konkurencyjny będzie na rynku pracy. Jak może rozszerzyć swoje kwalifikacje opiekun medyczny? Oto kilka możliwych dróg. więcej »
Co można zrobić w okresie między podejrzeniem choroby nowotworowej a rozpoczęciem leczenia onkologicznego? Holistyczne podejście do Pacjenta onkologicznego i Jego Rodziny.
Doświadczyłem choroby nowotworowej mojej Żony. I właśnie tym doświadczeniem choroby nowotworowej u najbliższej osoby chciałbym się z Państwem podzielić. Z wykształcenia jestem lekarzem, na co dzień zajmuję się zarządzaniem w ochronie zdrowia. Dzięki tym doświadczeniom uruchomiliśmy Poradnię Onkologiczną w Poradni Praxis w Poznaniu. Staramy się, by właśnie tu Pacjenci i ich Najbliżsi znaleźli kompletną i kompleksową pomoc w oparciu o holistyczny model leczenia chorych onkologicznie oraz mogli korzystać z metod, które mają naukowo udowodnioną skuteczność... więcej »
Co Polacy wiedzą o starości?
Kontakt z seniorami uwrażliwia i pomaga zrozumieć ich potrzeby. Prawie 75% respondentów badania „Polacy o starości” wskazuje, że udział w opiece nad seniorem powinna mieć rodzina, ale przy udziale profesjonalnych opiekunów w miejscu zamieszkania osoby starszej. Ponad połowa badanych Polaków postrzega swoją starość bardzo idyllicznie... więcej »
Proszek, pasta czy tabletki do czyszczenia protez?
Szeroki, biały i zdrowy uśmiech to marzenie prawdopodobnie każdego z nas. Niestety braki w uzębieniu wpływają negatywnie, zarówno na wygląd uśmiechu, jak i na samopoczucie. Z pomocą uzupełnienia ubytków przychodzą protezy zębowe. więcej »
Dlaczego badania słuchu są tak ważne?
O tym, że trzeba dbać o zdrowie, wie każdy z nas. Jednak jak dużą wagę przywiązujemy do słuchu, który jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów? Stosując się do rad specjalistów w dziedzinie słuchu, należy przestrzegać pewnych norm, które regulują to, kto głównie powinien poddawać się badaniom słuchu. Pomijając noworodki i dzieci, najliczniejszą grupą, która musi badać się regularnie (bo co 2 lata!), są osoby, które ukończyły 50. rok życia. więcej »
Zastosowanie pieluchomajtek
Pieluchomajtki to produkt, który znajduje zastosowanie przy problemach z nietrzymaniem moczu i z wypróżnianiem się. Decyduje się na nie coraz więcej dorosłych osób. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można obecnie nabyć wyroby nie tylko o wysokim poziomie chłonności, ale również z wieloma udogodnieniami, które zwiększają komfort ich zakładania, noszenia i zdejmowania. więcej »
Europejski Dzień Seniora. Częstość występowania chłoniaków rośnie z wiekiem!
20. października obchodzimy Europejski Dzień Seniora. To dobra okazja, aby pomyśleć o zdrowiu osób starszych. Tym bardziej, że stanowią oni coraz większą część naszego społeczeństwa. Jak wynika z danych GUS, już co piąty mieszkaniec Polski ma 60 lat i więcej (w 2014 roku żyło w naszym kraju 8,5 mln seniorów... więcej »