PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Ludzie ogarnięci chciwością niszczą sami siebie

Chciwość zaślepia, dlatego ogarnięci nią ludzie nie zważają na los swój i swojego otoczenia. Zbiorowa chciwość musi zakończyć się katastrofą - mówi w wywiadzie dla PAP filozof dr hab. Zbigniew Mikołejko, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. więcej »

Czasem drobiazg prowokuje do samobójstwa. O samobójstwach mówi psychiatra dr hab. Agnieszka Gmitrowicz

U samobójców kumulują się przeżycia wewnętrzne i stresujące sytuacje. Czasem nie dający się przewidzieć drobiazg prowokuje do tragicznego kroku. O samobójstwach mówi psychiatra z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dr hab. Agnieszka Gmitrowicz. W mediach można znaleźć wiele komentarzy i stereotypowych opinii na temat samobójstw, np. niedowierzanie, że targnąć się na swoje życie może silny, bezkompromisowy mężczyzna o zdecydowanym charakterze... więcej »

Zakażenia szpitalne – zagadnienia medyczne, prawne i ekonomiczne. Rozmowa z prof. Andrzejem Denysem

Przede wszystkim to pozycja dla tych, którzy zawodowo zajmują się zapobieganiem i zwalczaniem zakażeń szpitalnych. Dobór tematów i autorów nie był przypadkowy: zabierają tu głos eksperci w dziedzinach związanych z leczeniem lub pielęgnowaniem chorych, ochrony personelu medycznego przed nie do końca uzasadnionymi roszczeniami odszkodowawczymi... więcej »

O wpływach kobiet w polityce i kulturze II Rzeczpospolitej w rozmowie ze Sławomirem Koperem

W kulturze XX-lecia międzywojennego ważną rolę odegrały literatki. Zofia Nałkowska np. wypromowała wielu znanych pisarzy. Także w polityce rola kobiet była widoczna: szef MSZ Józef Beck stanowisko ministra zawdzięczał głównie staraniom żony - ocenia pisarz Sławomir Koper. Historyk Sławomir Koper specjalizuje się w historii polskiej obyczajowości i międzywojennych dziejach Polski. Jest autorem m.in. "Wpływowych kobiet Drugiej Rzeczpospolitej" więcej »

Natalia Lesz popiera Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy zyskuje kolejne głosy poparcia. Już prawie 8000 osób złożyło swoje podpisy na stronie Koalicji RSM. Wśród nich między innymi: Sylwia Gliwa, Katarzyna Dowbor, Jolanta Fajkowska, Posłanka Beata Libera-Małecka, Irena Eris, Katarzyna Grochola. Postulaty tej społecznej inicjatywy, która, działając pod hasłem „Niech żyją kobiety!!!”, chce ograniczyć do 2020 roku zapadalności i umieralności na raka szyjki macicy o połowę, poparła również znana piosenkarka i aktorka - Natalia Lesz. W ślad za artystką może pójść każdy... więcej »

Ruch Społeczny Polskie Amazonki popiera Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Temat raka szyjki macicy wyszedł z cienia. Przestał być tabu. Media coraz częściej o nim piszą, kobiety chcą wiedzieć więcej. Wciąż jednak zbyt mało Polek wykonuje regularnie badania cytologiczne i zbyt mało dziewcząt szczepionych jest przeciwko onkogennym odmianom wirusa HPV. Edukacja i podnoszenie świadomości nt. profilaktyki raka szyjki macicy to jedno z głównych zadań Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Do Koalicji należy też Ruch Społeczny Polskie Amazonki... więcej »

Sylwia Gliwa popiera Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Do grona osób popierających Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy dołączyła Sylwia Gliwa – aktorka grająca m.in. w popularnym i lubianym serialu "Na Wspólnej" i serialu "Pierwsza Miłość". Rak szyjki macicy to bardzo poważna choroba. Jednak wcześnie wykryty jest w pełni uleczalny. Czy spotyka się Pani z kobietami, które zaniedbują swoje zdrowie i nie wykonują cytologii lub innych ważnych badań? Jak myśli Pani, dlaczego tak się dzieje? więcej »

Każdemu według jego potrzeb. Czyli jak skutecznie edukować kobiety o raku szyjki macicy

Z wielu przeprowadzanych na świecie badań wynika, że zarówno stosunek do leczenia, jak i profilaktyki często wiąże się nierozerwalnie z pozycją społeczną danej osoby i kulturą medyczną w określonym środowisku. Zdarza się, że mimo że system zdrowia oferuje pewne możliwości diagnostyczne, nie są one odpowiednio wykorzystywane... Rozmowa z Prof. dr hab. Antoniną Ostrowską z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. więcej »

Dla singli najważniejszą wartością jest wolność

Single to osoby, dla których najważniejszą wartością jest wolność i niezależność w każdym obszarze życia - powiedziała PAP dr Julita Czernecka, autorka książki "Wielkomiejscy single", która niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa Poltext. Dr Julita Czernecka z Zakładu Socjologii Płci i Ruchów Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego w swojej pracy doktorskiej badała życie łódzkich i warszawskich singli. więcej »

Rak szyjki macicy. Wspólne działanie drogą do celu

Rak szyjki macicy to choroba, na którą może zachorować każda kobieta, jednak żadna nie musi na niego umierać. Żeby jednak pacjentki nie umierały, konieczna jest wczesna profilaktyka, zarówno pierwotna (szczepienia przeciwko onkogennym typom wirusa brodawczaka ludzkiego) i wtórna (cytologia i testy na HPV). więcej »

Gotowy do biegu? Jak przygotować się do maratonu radzi instruktor fitness

Po wystartowaniu organizm czerpie energię potrzebną do pracy mięśni z glikogenu, nazywanego zapasowym cukrem. Z czasem, gdy zasoby glikogenu ulegają pomniejszeniu, organizm szuka alternatywnego źródła energii jakim jest tłuszcz zapasowy. Im dłużej trwa wysiłek, tym mniejsze są zapasy glikogenu, a większy udział energii z tłuszczów... więcej »

Choroby układu oddechowego. Edukacja pacjenta sukcesem terapii

Jeśli chodzi o dwie największe choroby tego układu, szacujemy, że mamy 4 mln chorych na astmę oraz 2,5 mln chorych na POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Jesteśmy jednak dopiero w połowie drogi do rozpoznania tych osób. Leczymy bowiem 1,7 mln pacjentów na astmę oraz ok. 1 mln na POChP – czyli mniej niż połowę. To nas nie satysfakcjonuje. Posługując się wywiadem lekarskim i badaniami, chcielibyśmy znaleźć brakujące 50 proc... więcej »

Inny świat - statystyki wciąż takie same... Rak szyjki macicy.

Rak szyjki macicy, to podstępna choroba, która przez wiele lat rozwija się, nie dając żadnych objawów. Kiedy pojawią się pierwsze symptomy, zwykle jest już za późno na ratunek. Jedyną szansą na wczesne wykrycie choroby jest odpowiednia profilaktyka i badania przesiewowe (cytologia). Jednym z Koalicjantów jest Fundacja „Różowa Konwalia” im. Prof. Jana Zielińskiego. Rozmowa z Elżbietą Więckowską, Prezes Fundacji „Różowa Konwalia” im. Prof. Jana Zielińskiego. więcej »

Im wcześniej tym lepiej. Jak zwyciężyć w wyścigu z rakiem szyjki macicy

Każdego roku w Polsce na raka szyjki macicy (RSM) zapada ponad 3300 pacjentek. Żadna z nich nie musi jednak umrzeć. RSM wcześnie wykryty jest w stu procentach wyleczalny. Aby jednak został zdiagnozowany w stadium przedinwazyjnym, kobiety muszą poddawać się regularnie badaniom cytologicznym... Rozmowa z Idą Karpińską, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości”. więcej »

Rak szyjki macicy. Szczepienie dziewczynek ratuje życie... kobiet

Rak szyjki macicy jest drugim na świecie, co do częstości, rakiem, który dotyka kobiety i zarazem drugą, co do częstości przyczyną zgonów, spowodowanych nowotworami wśród kobiet. Statystyki w Polsce wciąż są zastraszające. Co roku na raka szyjki macicy umiera ponad 2000 kobiet. Aby skutecznie walczyć z tą okrutną chorobą, konieczna jest współpraca wielu podmiotów, zarówno ze środowiska medycznego, politycznego, jak i innych... Rozmowa z Elżbietą Budny, Prezes Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka”. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe