PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Prof. Leszek Królicki: W medycynie nuklearnej jesteśmy świadkami przełomu

Procedury radioizotopowe już dziś pomagają diagnozować COVID-19, rozpoznawać schorzenia na etapie, zanim zaczną dawać objawy i oceniać skuteczność chemioterapii już po pierwszych dawkach leczenia. Niedaleka przyszłość to dynamiczne badania PET, pozwalające w ultrakrótkim czasie precyzyjnie określić natężenie zmian chorobowych. Na naszych oczach w dziedzinie medycyny nuklearnej dokonuje się prawdziwy przełom – mówi prof. Leszek Królicki... więcej »

Stawką jest zdrowie wcześniaków

Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. Konsultant krajowy i wszyscy konsultanci wojewódzcy tworzą Nadzór Neonatologiczny, który jest w stanie wspólnie rozwiązać każdy problem. Podobno inne specjalizacje im tego zazdroszczą, a mowa o jednym z młodszych towarzystw naukowych – Polskim Towarzystwie Neonatologicznym (PTN). O sukcesach, zadaniach na najbliższe lata i wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem – prof. dr hab. n. med. Ryszardem Lauterbachem. więcej »

Cukrzyca i arytmia – szczególnie groźny duet

Jakie mechanizmy związane z cukrzycą mogą doprowadzić do rozwoju zaburzeń rytmu serca? Jak prowadzić pacjenta z cukrzycą, ze schorzeniami współistniejącymi i zagrożonego arytmią? Na pytania odpowiada prof. Maria Bilińska, kierownik Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Instytutu Kardiologii w Warszawie, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »

Cukrzyca, czyli koń trojański dla zdrowia

Cukrzyca to choroba, która ma wpływ na każdy aspekt życia pacjenta. Jak diagnoza zmienia życie, w jaki sposób innowacyjne terapie pomagają pacjentom, czego im brakuje oraz kim jest edukator do spraw diabetologii – wyjaśnia Beata Stepanow, Dyrektor Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej oraz Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej. więcej »

Mądra i precyzyjna diagnostyka onkologiczna u dzieci to lepsze zdrowie dorosłych

W onkologii - zwłaszcza dziecięcej - im dokładniejsza i wcześniej postawiona diagnoza, tym szybciej włączone najwłaściwsze leczenie, lepsze efekty terapii i jakość życia pacjenta. – Bywa, że w badaniu PET widzimy już ogniska choroby, kiedy pacjent nie czuje jeszcze żadnych objawów, a w rutynowo wykonywanych badaniach nie są widoczne żadne nieprawidłowości... więcej »

Czy arytmia serca ma… płeć?

Czy są arytmie, które częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, jaka jest specyfika zaburzeń rytmu serca u obu płci i które arytmie są groźniejsze: żeńskie czy męskie – mówi dr n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej. Powszechnie uważa się, że choroby serca to choroby mężczyzn. Jest to nie do końca prawdziwy pogląd... więcej »

Chorowałam na raka. Czy będę matką?

Na nowotwory narządów rodnych choruje coraz więcej młodych kobiet, które nie zdążyły jeszcze urodzić dziecka. Czy choroba nowotworowa przekreśla szanse na macierzyństwo? Zapytaliśmy eksperta w dziedzinie ginekologii onkologicznej – prof. dr hab. med. Mariusza Bidzińskiego – jak leczyć nowotwór, aby zachować płodność, jaki wpływ na płodność ma chemioterapia i jakie są szanse zajścia w ciążę po takim leczeniu. więcej »

Przewlekła obturacyjna choroba płuc - pochodna palenia!

Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Obturacja to zwężenie oskrzeli, czyli rurek doprowadzających powietrze do pęcherzyków płucnych. Objętość płuc wynosi 4–6 litrów, ale zwykle używamy ok. pół litra. Więcej potrzebujemy dopiero podczas wysiłku, gdy pogłębiamy wdech i przyspieszamy oddech... więcej »

Zrosty po operacjach ginekologicznych – bardzo ważny problem intymny

Atrakcyjność, kobiecość i życie seksualne to jedne z ważniejszych elementów życia każdej kobiety. Choroba nowotworowa i operacje, szczególnie narządów rodnych i piersi, sprawiają, że kobiety czują się mniej kobiece, mniej atrakcyjne i tracą zainteresowanie swoim życiem intymnym. Kontaktom seksualnym nie sprzyjają również skutki uboczne operacji ginekologicznych, jakimi są zrosty w obrębie narządu rodnego. więcej »

HIV a ciąża

Dlaczego w ciąży powinno się zrobić badanie w kierunku nosicielstwa wirusa HIV? Czy kobieta zakażona wirusem HIV może urodzić zdrowe dziecko? Jak prowadzona jest wtedy ciąża? Rozmowa z ginekologiem-położnikiem dr. n. med. Grzegorzem Południewskim. więcej »

Łuszczyca - choroba na całe życie

Łuszczyca to nieuleczalna choroba, która pozostaje z chorym do końca życia. Przez zmiany skórne pacjenci często są stygmatyzowani i wykluczani z życia społecznego. Na szczęście, dzięki postępowi medycyny chorzy z łuszczycą mogą żyć i funkcjonować normalnie. O tym, jaki postęp dokonał się w leczeniu tej i innych chorób dermatologicznych, na jakie leczenie czekają chorzy i jak wygląda dostęp do nowoczesnego leczenia dla polskich pacjentów mówi dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. więcej »

Innowacje zmieniają życie pacjentów i pracę lekarzy

Odkrycia w hematologii dotyczą trzech obszarów, które są ze sobą ściśle powiązane. Pierwszy z nich to lepsze zrozumienie mechanizmów i przyczyn powstawania chorób. Drugim jest postęp diagnostyki. A trzecim jest oczywiście postęp w leczeniu. Same innowacje trzeba podzielić na takie, które poprawiają terapie obecnie dostępne i takie, które eliminują z praktyki klinicznej poprzednie technologie... więcej »

Elektrofizjolog - specjalista od impulsów serca

Kim jest elektrofizjolog, jak wygląda ta ścieżka kariery w medycynie, ilu jest w Polsce specjalistów elektrofizjologów – opowiadają eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: dr hab. med. Maciej Sterliński prof. nadzw. Instytutu Kardiologii w Warszawie, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz dr Paweł Moskal z I. Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. więcej »

Przytarczyce – szansa na przełom w diagnostyce „podstępnych” gruczołów

Gruczoły, których człowiek może mieć cztery, ale równie dobrze… więcej, w badaniach obrazowych bywają zaskakująco podobne do… węzłów chłonnych i guzków tarczycy. Ocena, która z kilku przytarczyc jest odpowiedzialna za nadmierną produkcję parathormonu do tej pory była często możliwa tylko podczas operacji. Co nowego w diagnostyce przytarczyc, gruczołów sprytnie skrywających swą naturę przed pacjentami i lekarzami... więcej »

Po zawale serca trzeba nauczyć się żyć na nowo

Najnowsze badania pokazują, że w Polsce dochodzi do 90 tys. zawałów serca rocznie. Zdecydowana większość zawałów dotyczy mężczyzn. Obserwuje się jednak wzrost ich występowania wśród młodych kobiet, które obecnie stanowią ok. 20% pacjentów z zawałem przed 55 r.ż. O tym, jak zawał serca zmienia życie i jak nowoczesne leki mogą poprawić funkcjonowanie pacjentów kardiologicznych mówi Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „EcoSerce”, która sama mierzy się z konsekwencjami zawału serca. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe