PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Niewłaściwa opieka stomatologiczna szczególnie groźna dla dzieci z chorobami serca

U dzieci z wrodzonymi wadami serca i innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego właściwa higiena i opieka stomatologiczna mają krytyczne znaczenie. Bakteriemia związana z niewłaściwą pielęgnacją lub nieoptymalnym leczeniem zachowawczym może być przyczyną infekcyjnego zapalenia wsierdzia, sepsy a nawet zgonu – mówi dr n. med. Ewa Krasuska-Sławińska... więcej »

ICE ablation: wyższa wiarygodność anatomii serca to większe bezpieczeństwo ablacji

Ablacje wspomagane echokardiografią wewnątrzsercową poprzez poprawę wiarygodności obrazu anatomicznego serca pacjenta przekładają się na wyższy profil bezpieczeństwa i efektywności zabiegu ablacji. Sprzęt jest kosztowny, jednak przy dobrej organizacji pracy można zrezygnować z wykorzystywania nie zawsze koniecznych innych urządzeń na rzecz ICEa. Krzywa uczenia jest długa, ale warta czasu poświęconego na zgłębienie jej tajników. O faktach i mitach wiążących się z ICE ablation mówi dr hab. n. med. Jakub Baran. więcej »

5 pytań o wady wrodzone serca - to warto wiedzieć!

W dziecięcej kardiochirurgii i kardiologii interwencyjnej przechodzimy od ratowania życia do poprawy jego jakości. Przesuwamy granice możliwości medycznych. W coraz liczniejszych przypadkach jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom z wrodzonymi wadami serca naprawdę skuteczne terapie, które pozwalają im później żyć praktycznie normalnie – w ramach Tygodnia Wiedzy o Wadach Wrodzonych Serca mówi prof. Tomasz Moszura... więcej »

Leczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb przywraca chorych na SMA do społeczeństwa

Sierpień obchodzony jest jako miesiąc szerzenia świadomości o rdzeniowym zaniku mięśni (SMA). W Polsce z chorobą tą żyje około 1200 osób, a ponad połowa z nich to osoby dorosłe. To pacjenci, u których leczenie SMA zostało rozpoczęte po wielu latach trwania choroby, najczęściej, gdy jej objawy były już mocno nasilone. W takich przypadkach głównym celem leczenia jest zatrzymanie postępu choroby, choć – jak pokazują badania kliniczne i praktyka – pewna poprawa również jest możliwa. Takim pacjentem jest 35-letni Wojciech Kowalczyk, który w 2017 roku otrzymał pierwszy opracowany lek na SMA jako pierwsza osoba w Unii Europejskiej. Półtora roku temu lekarze zadecydowali o zmianie terapii... więcej »

Prof. Piotr Dobrowolski: skuteczna prewencja niewydolności serca jest holistyczna

Modyfikacja stylu życia na wielu poziomach jednocześnie oraz kiedy to zasadne, włączenie optymalnej farmakoterapii w schorzeniach współistniejących, przekłada się na efektywne zapobieganie niewydolności serca. O nowym spojrzeniu na schorzenie dotykające 1,2 mln Polaków mówi prof. Piotr Dobrowolski, Kierownik Samodzielnej Poradni Lipidowej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie. więcej »

Skuteczne leczenie najcięższej postaci rdzeniowego zaniku mięśni

Nowe dane, uzyskane w ciągu pięciu lat obserwacji, potwierdzają długoterminową, dużą skuteczność leku doustnego (risdiplamu) w leczeniu dzieci z najcięższą postacią rdzeniowego zaniku mięśni. To dane z badania klinicznego FIREFISH, które były przedstawiane podczas tegorocznego kongresu Cure SMA, przez prof. dr hab. n. med. Marię Mazurkiewicz-Bełdzińską z Kliniki Neurologii Rozwojowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego... więcej »

Prof. Marek Ruchała: Medycyna nuklearna to fundament nowoczesnej endokrynologii

W endokrynologii wiele procedur diagnostycznych i terapeutycznych medycyny nuklearnej nie ma żadnych alternatyw. Dzięki nim jesteśmy w stanie prześledzić nie tylko obraz, ale także funkcjonowanie narządów i zmian ogniskowych, zweryfikować ich aktywność hormonalną. Co więcej, dzięki podejściu teranostycznemu możemy dobrać dla pacjenta optymalną właśnie dla niego - czyli celowaną - formę terapii.To unikalne przewagi. Nowoczesna endokrynologia nie istnieje bez medycyny nuklearnej – podkreśla prof. Marek Ruchała, kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. więcej »

Dr hab. med. Janusz Kochman: angioplastyka wieńcowa w bifurkacjach – (nie) tylko dla orłów

Jeśli nie znamy technik radzenia sobie z różnymi typami bifurkacji, to trudno mówić o tym, że jesteśmy w stanie bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić zabieg angioplastyki wieńcowej - nie tylko z dobrym efektem bezpośrednim, ale również dobrym efektem odległym. Czego potrzeba, by z sukcesem stosować najbardziej złożone strategie postępowania w zakresie angioplastyki wieńcowej w bifurkacjach, mówi dr hab. med. Janusz Kochman... więcej »

Prof. Tomasz Hryniewiecki: standardy w kardiologii poprawią jakość opieki nad pacjentami

Wytyczne w kardiologii zmieniają się w ostatnim czasie tak dynamicznie, że jeszcze nie zdążymy powszechnie zapoznać lekarzy z aktualnymi zaleceniami, a już pojawiają się ich aktualizacje. Z tego, między innymi, wynikają problemy ze skuteczną implementacją wytycznych w ramach codziennej praktyki klinicznej. Odpowiedzią na te wyzwania mają być standardy postępowania w kardiologii... więcej »

Psychoonkolog jest wsparciem dla pacjenta i systemu

Przygotowuje pacjenta do terapii, wspiera bliskich, edukuje i odciąża emocjonalnie personel oddziałów. Jak zostać psychoonkologiem i dlaczego Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne postuluje, by był to zawód medyczny, mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog i członek zarządu Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej. więcej »

Prof. Przemysław Leszek: Niewydolność serca leczmy uważniej

Terapia niewydolności serca będzie tym skuteczniejsza, im lepsze będą warunki kompleksowej opieki nad pacjentami i komunikacja na linii kardiolog-pacjent-lekarz rodzinny. Nowoczesne terapie pomogą, o ile będą szeroko dostępne i stosowane możliwie najszerzej wśród pacjentów – mówi prof. Przemysław Leszek z Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii, Przewodniczący Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego... więcej »

Umiar i różnorodność, czyli co jeść, a czego unikać podczas leczenia onkologicznego

Kwestia właściwego odżywiania powinna być ważna dla wszystkich – zdrowych i chorych. Jednak w przypadku choroby onkologicznej, zagadnienie to staje się szczególnie istotne. Teoretycznie o żywieniu wiemy dużo, ale kiedy zaistnieje konieczność zastosowania tej wiedzy w praktyce pojawia się mnóstwo znaków zapytania... więcej »

Działania niepożądane w terapii onkologicznej

Nudności i wymioty, wypadanie włosów, zapalenia śluzówek, infekcje skórne to tylko niektóre z najczęściej występujących skutków ubocznych chemioterapii. Każdy pacjent poddawany terapii onkologicznej musi liczyć się z tym, że jej specyfiką jest duże ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Jednak działania te są niejako wpisane w koszty tego leczenia. O skutki działań niepożądanych oraz o sposoby ich minimalizowania zapytaliśmy dr n.med. Jarosława Woronia z Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie. więcej »

Rak narządów płciowych. Wstydliwy problem? Pomoc potrzebna od zaraz

Rak narządów płciowych to w naszym społeczeństwie wciąż bardzo krępujący problem. Wstydzą się nie tylko same chore, ale również ich rodziny, znajomi. Przez wstyd boją się pytać, nie wiedzą jak się zachować. Bardzo niewiele mówi się również o rehabilitacji kobiet po operacjach nowotworów narządów płciowych. Zapytaliśmy dr Hannę Tchórzewską-Korbę, Kierownika Zakładu Rehabilitacji w Centrum Onkologii w Warszawie o to, jak wygląda rehabilitacja po operacji i dlaczego jest tak ważna w powrocie do zdrowia. więcej »

Stymulacja bezelektrodowa bezcenna dla pacjentów z arytmiami

Technologia stymulacji bezelektrodowej jest istotna, perspektywiczna i wprost bezcenna dla wybranych grup chorych. Jest także solidna - na przestrzeni dekady nie zawiodła pokładanych w niej oczekiwań. Co więcej, okazuje się także efektywna kosztowo. To istotne, ponieważ na jej udostępnienie w ramach refundacji czekają pacjenci, dla których ta metoda terapii jest jedyną rozsądną opcją leczenia – w kontekście obchodów 10 lat stymulacji bezelektrodowej podkreśla prof. Przemysław Mitkowski... więcej »

REKLAMA
Przekaż