Przewlekłe zmęczenie u mężczyzn - przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Przewlekłe zmęczenie to dolegliwość, która dotyka coraz większej liczby mężczyzn, wpływając na ich codzienne funkcjonowanie, wydolność fizyczną i psychiczną, a także na jakość życia. Zmęczenie tego rodzaju to coś więcej niż chwilowy brak energii – jest to stan utrzymujący się przez długi czas, pomimo odpowiedniego odpoczynku. Badania wskazują, że nawet 20% populacji cierpi na różne formy przewlekłego zmęczenia, a mężczyźni często zmagają się z tym problemem, szczególnie w wieku średnim. więcej »
Nowoczesne i eleganckie stylizacje dla mężczyzn
Mężczyźni coraz bardziej doceniają znaczenie stylu i elegancji w swoim codziennym wyglądzie. Nowoczesne stylizacje to nie tylko klasyka, ale także umiejętne połączenie trendów z ponadczasową elegancją. Należy zadbać o odpowiedni dobór poszczególnych elementów garderoby - osiągniesz wówczas harmonię między trendami a walorami praktycznymi. W naszym artykule opowiemy Ci, czym wyróżniają się tego typu stylizacje i zaproponujemy kilka opcji. więcej »
Nowe życie po zawale: Budowanie odporności psychicznej w procesie rekonwalescencji
Pacjenci po przebytym zawale serca często doświadczają złożonych emocji, które mogą wpływać na ich rekonwalescencję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Doświadczenia takie jak lęk, niepokój, smutek czy depresja mogą mieć znaczący wpływ na proces leczenia. Na oddziałach intensywnej terapii często przebywają pacjenci, którzy na co dzień prowadzą aktywny tryb życia i zdrowo się odżywiają. Zetknięcie się z sytuacją, w której stają się pacjentem kardiologicznym może być dla nich dużym zaskoczeniem i źródłem osobistej demotywacji. Z tego powodu kluczowe jest więc zapewnienie im kompleksowej opieki w ramach rehabilitacji kardiologicznej już od pierwszych chwil po wystąpieniu incydentu sercowo-naczyniowego. Wsparcie psychologiczne... więcej »
Pacjent z rakiem prostaty to najczęściej pacjent z wielochorobowością
Znacząca część pacjentów z rozpoznanym rakiem gruczołu krokowego choruje na trzy i więcej choroby współistniejące związane z układem sercowo-naczyniowym. Ponadto w tej grupie chorych nierzadkie są także choroby zwyrodnieniowe stawów i reumatyczne, cukrzyca, POChP, choroby zapalne jelit i niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby. Leczenie pacjentów o tak złożonym profilu klinicznym powinno być więc maksymalnie spersonalizowane, to znaczy uwzględniać indywidualną sytuację chorego – zwraca uwagę lek. med. Karolina Kruk, onkolog kliniczny z Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego Ludwika Rydygiera w Krakowie więcej »
Jak wspierać alkoholika podczas terapii?
Tylko niewiele osób uzależnionych od alkoholu potrafi samodzielnie poradzić sobie z nałogiem. Zdecydowana większość potrzebuje pomocy ze strony psychoterapeutów i osób z najbliższego otoczenia. Pokonanie alkoholizmu jest bardzo trudne, wymaga czasu i odpowiedniego postępowania. więcej »
Testosteron i jego wpływ na zaburzenia erekcji
Testosteron to męski hormon płciowy, który w mniejszej ilości występuje również w kobiecym organizmie. Zapewnia rozwój męskich cech - owłosienia, odpowiada za wielkość jąder, męskie brzmienie głosu czy ogólny poziom sprawności seksualnej. Zaburzenia poziomu testosteronu we krwi mogą niekorzystnie wpływać na erekcję, prowadząc do zaburzeń w osiąganiu oraz utrzymaniu wzwodu. Zbyt niski lub za wysoki poziom hormonu nie zawsze daje widoczne objawy. więcej »
Neurologiczne przyczyny impotencji
Zaburzenia erekcji to brak zdolności do osiągania albo utrzymywania wzwodów penisa, uniemożliwiający odbywanie w pełni satysfakcjonujących stosunków płciowych. Schorzenia w układzie nerwowym to nierzadko przyczyna seksualnych zaburzeń. Zaburzenia erekcji o podłożu neurogennym mają pochodzenie rdzeniowe (uszkodzenie w obrębie rdzenia kręgowego) i mózgowe. W schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego, może dochodzić do wielu typów seksualnych zaburzeń, w tym także do zaburzeń erekcji. więcej »
10 męskich pytań o prostatę
Czy problemy z prostatą to dla mężczyzn krępujący temat? Zdaniem pacjentów z rakiem gruczołu krokowego tylko wtedy, kiedy samemu się go za taki uzna. Fundacja OnkoCafe w ramach nowej odsłony kampanii ProstaTa Historia przygotowała cykl wywiadów, w którym 10 pacjentów opowiedziało psychologowi na 10 intymnych pytań. Mężczyźni mówią, jak choroba nowotworowa wpłynęła na jakość ich życia i relacje z bliskimi... więcej »
Żyć dłużej i lepiej - 5 zaleceń dla „sercowców”
Pacjenci ze zdiagnozowanymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego mogą żyć dłużej. Receptą jest zdrowy styl życia, odpowiedzialność i stosowanie się do zaleceń lekarzy – przekonuje dr hab. med. Paweł Balsam z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »
Rak prostaty - kiedy zacząć się badać i jak często to robić?
Rak prostaty jest drugim, zaraz po raku płuc, najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród płci męskiej. Stanowi on ponad 15 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory w Polsce oraz ponad 13 proc. w Europie. Znajomość potencjalnych objawów oraz odpowiednia diagnostyka odgrywają kluczową rolę w wykrywaniu raka gruczołu prostaty we wczesnym stadium. O czym warto pamiętać i jak często należy poddawać się badaniom profilaktycznym? więcej »
Naturalne metody leczenia łagodnego rozrostu prostaty
Prostata, czyli inaczej gruczoł krokowy, to niewielki narząd wielkości kasztana, który mieści się pod pęcherzem moczowym i produkuje płyn odpowiadający za prawidłowe odżywienie plemników w spermie. Po 45. roku życia gruczoł ten ulega stopniowemu powiększaniu się. Łagodny rozrost prostaty dotyczy prawie 80% mężczyzn po 75. roku życia. więcej »
Ostatnia deska ratunku? Hydrauliczna proteza prącia
W Polsce nawet 3 mln mężczyzn zmaga się z zaburzeniami erekcji. Nie jest to tylko problem natury seksualnej – może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem, wpływa źle na psychikę, w tym na poczucie pewności siebie i poczucie męskości. Pomimo dużej skali problemu wciąż niewielu mężczyzn decyduje się na pomoc specjalistów, a u części, którzy z niej skorzystali, małoinwazyjne sposoby leczenia okazują się być nieskuteczne. Nadzieją dla nich jest operacja chirurgiczna z zastosowaniem hydraulicznej protezy prącia... więcej »
Łysienie androgenowe - czy to wyrok na nasze włosy?
Wyobraź sobie taką scenę: jesteś na wspaniałej randce, ponieważ udało ci się wreszcie umówić z twoją wymarzoną partnerką. Wszystko przebiega doskonale - jecie pyszną kolację, ona śmieje się z twoich żartów, atmosfera jest naprawdę świetna. Idziesz do toalety, uśmiechasz się do siebie w lustrze, przeczesując palcami grzywę gęstą jak u surfera i wtem… widzisz na swojej dłoni pokaźną ilość włosów. Zadajesz sobie pytanie, jak to możliwe, że w tym wieku zaczynają wypadać. Być może problem, z jakim zacząłeś się zmagać, to tak zwane łysienie androgenowe. więcej »
Walka z prostatą. Wyzwanie dla prawdziwych mężczyzn
Wielu mężczyzn, słysząc o prostacie, myśli o chorobie. Tymczasem to duży błąd. Prostata to gruczoł, który zlokalizowany jest w okolicy krocza i pełni niezwykle ważne funkcje w układzie rozrodczym. Chociażby z tego powodu warto zadbać o jej odpowiednią kondycję. Sprawdzamy, w jaki sposób zatroszczyć się o swoje zdrowie i uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami jej przerostu. więcej »
Jak kontrolować nietrzymanie moczu?
Chociaż najczęściej problem ten przypisuje się kobietom w wieku od 40 lat, nietrzymanie moczu u mężczyzn także często się zdarza. I bywa naprawdę uciążliwe. Problem jest dość wstydliwy i często zmniejsza komfort życia. Leczenie nietrzymania moczu może trwać dość długo, jednak w jego trakcie można nauczyć się kontrolować dolegliwość. Dowiedz się, jak to zrobić. więcej »