Sposoby, jak zadbać o swoje włosy i skórę podczas kwarantanny Koronawirusa
W ostatnich miesiącach świat stał się niełatwym miejscem do życia dla ludzi przyzwyczajonych do codziennej pozadomowej aktywności, do swobód w przemieszczaniu się w związku z pracą, pójściem do szkoły, na zakupy, w ramach rekreacji czy zaplanowanych wakacyjnych podróży. Wszystko przez pandemię koronawirusa. Przymusowe przebywanie w domu w ramach samoizolacji lub w związku z przymusową kwarantanną nie jest dla nas niczym komfortowym. Oto kilka sposobów, jak zabić przysłowiową nudę, gdy znajdziemy się w takiej właśnie sytuacji. więcej »
Badania w ciąży – za które zapłacisz, a za które nie? I kiedy warto je wykonywać?
Ciąża to czas, kiedy regularne stają się wizyty u lekarza, w tym przypadku u ginekologa-położnika. Regularne są także badania wykonywane na zlecenie lekarza. W Polsce ciążę można prowadzić zarówno korzystając ze świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i z prywatnej opieki medycznej. więcej »
Badasz się regularnie? Najważniejsze badania profilaktyczne kobiet
W pogoni za pięknym wyglądem zewnętrznym, kobiety często zapominają o priorytecie, którym jest troska o własne zdrowie. Świadczą o tym niepokojące dane o chorobach Polek – tylko w naszym kraju na raka szyjki macicy umiera co roku 2 tysiące kobiet! Profilaktyka i cykliczne badania mogą zmniejszyć te statystyki. Zwłaszcza, że obecnie część z nich można wykonać samodzielnie w domu, np. badanie na obecność wirusa HPV. Sprawdź jakie badania powinnaś wykonać, aby być spokojną o kwestie zdrowotne i dalej realizować się jako kobieta, matka czy żona. więcej »
Problemy emocjonalne kobiet w ciąży
Ciąża i oczekiwanie na dziecko to jeden z najważniejszych etapów w życiu kobiety. Jest to również czas, w którym zachodzi bardzo wiele zmian hormonalnych wpływających na samopoczucie i huśtawki emocjonalne przyszłej mamy. Ciągłe napięcie, strach, niepewność, a z drugiej strony wielkie szczęście i radość powodują, że na różnych etapach ciąży samopoczucie kobiety zmienia się. Z jakimi emocjami mierzy się przyszła mama? więcej »
Ciąża u kobiety po czterdziestym roku życia
Decyzja o zajściu w ciążę, to kwestia indywidualna. Coraz częściej kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku. Dziś ciąża po 40 roku życia nie budzi większego zaskoczenia. Zdarza się jednak, że może się ona wiązać z podwyższonym ryzykiem powikłań występujących zarówno u matki, jak i u dziecka. O czym powinny wiedzieć kobiety decydujące się na ciążę po 40. więcej »
Jak przygotować krocze do porodu, aby uniknąć nacięcia
Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo. Nacięcie krocza polega na nacięciu skóry oraz mięśni krocza specjalnymi nożyczkami w ostatnim etapie parcia na szczycie skurczu tzn. wtedy, kiedy tkanki krocza są napięte przez napierającą na kroczę główkę dziecka. Zabieg ten wykonywany jest przez położną lub też bardzo rzadko przez lekarza położnika. Jak przygotować krocze do porodu, aby uniknąć nacięcia? więcej »
Ćwiczenie mięśni Kegla kulkami gejszy – dlaczego warto?
Mięśnie Kegla mogą pozytywnie wpłynąć na twoje oraz partnera doznania seksualne, czy też uchronić cię przed nietrzymaniem moczu i wypadaniem pęcherza. Choć pewnie nie raz spotkałaś się z ich nazwą, możesz nie wiedzieć, czym one są, gdzie się znajdują i dlaczego są tak ważne. Poniżej udzielamy odpowiedzi na te pytania i podpowiadamy, co dają ćwiczenia mięśni Kegla. więcej »
Hormony a cykl miesięczny - skąd bierze się ból?
Cykl miesiączkowy jest niezwykle złożonym zjawiskiem zachodzącym we współpracy z rozlicznymi hormonami. Najważniejszymi z nich są FSH, LH, estrogeny i progesteron. Dynamiczna równowaga między tymi substancjami jest kluczowa aby cykl zachodził regularnie i możliwie z niewielką ilością przykrych dolegliwości. Problemy związane z menstruacją nie ograniczają się czasem do bólu w okolicy narządów rodnych: nudności, biegunki, wymioty oraz poczucie rozbicia to tylko niektóre z dodatkowych objawów występujących podczas miesiączki. więcej »
Rozciąganie - postaw na zdrowie i dowiedz się, dlaczego warto to robić
Rozciąganie jest nieodłącznym elementem każdego treningu. Powinno stanowić element rozgrzewki, ale też zwieńczać ćwiczenia. Pozwala to uniknąć kontuzji, dolegliwości bólowych i dyskomfortu potreningowego. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli nie trenujesz, możesz uczęszczać na zajęcia stretchingowe albo rozciągać się we własnym zakresie. Sprawdź, co dzięki temu zyskasz! więcej »
Jak dbać o ręce?
Gdy poznajemy nową osobę jednym ze szczegółów, na który zwracamy uwagę są... dłonie. To niewątpliwie wizytówka każdego z nas. Aby już na pierwszy rzut oka było wiadomo, że są w dobrej kondycji, musimy zapewnić im odpowiednią ochronę i serwować zabiegi pielęgnacyjne. Jak o to zadbać? więcej »
Czym jest poziom trójglicerydów?
Normy trójglicerydów są różne dla dzieci, kobiet i mężczyzn, jednak przyjęło się, że prawidłowy wynik nie powinien przekraczać 150 mg/dl. W przypadku, gdy stężenie jest podwyższone, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia. Jednak wcześniej można spróbować zredukować ilość tłuszczu w diecie oraz nieco więcej się ruszać. Jest to bardzo ważne, ponieważ podwyższony poziom trójglicerydów ma negatywne skutki dla zdrowia. więcej »
Kosmetyki dopasowane do rodzaju cery
Większość kobiet podczas zakupu kosmetyków kieruje się intuicją, zwracając uwagę na opakowanie, odcień oraz opis producenta. Niestety bardzo często okazuje się, że produkt nie spełnia oczekiwań, a może nawet przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest dobór odpowiednich kosmetyków do rodzaju cery. Prawidłowa pielęgnacja nie tylko poprawi wygląd skóry, ale też nada jej naturalnego blasku. więcej »
Dieta przy endometriozie
Endometriozę definiuje się, jako schorzenie polegające na nadmiernym przyroście błony śluzowej macicy, w której skład wchodzą miedzy innymi komórki podścieliska oraz komórki o właściwościach wydzielniczych. Tkanka ta niekontrolowanie rozrasta się poza obszar samej macicy wywołując tym samym wiele niekorzystnych zmian w obszarze układu płciowego, moczowo-płciowego i innych układów. więcej »
Ciąża i wakacje. Jak zaplanować wakacje w ciąży?
Letnie wakacje sprzyjają krótkim „wypadom” lub wyjazdom na dłuższy urlop. Również dla kobiet spodziewających się dziecka jest to czas, w którym planują wypoczynek. Jeżeli nie istnieją istotne powody medyczne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby organizować wyjazd. Marzena Langner-Pawliczek, położna i Ambasadorka kampanii społeczno–edukacyjnej „Położna na medal”, przedstawia porady, które rozwieją najważniejsze dylematy związane z wakacjami w trakcie ciąży. więcej »
Co warto wiedzieć przed wizytą w klinice leczenia niepłodności?
Już od dłuższego czasu bezskutecznie staracie się z partnerem o dziecko? W końcu, po wielu rozmowach, podjęliście decyzję o skorzystaniu z pomocy specjalistów? Teraz zastanawiacie się nad tym, co warto wiedzieć przed wizytą w klinice leczenia niepłodności? Spokojnie, w tym artykule odpowiemy na wszystkie trapiące Was pytania. więcej »