PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Diagnostyka genetyczna w raku piersi - październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi

Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet, stanowiąc poważne wyzwanie zdrowotne. Szacuje się, że rocznie na świecie raka piersi rozpoznaje się u ok. 1,5 mln kobiet , z czego ok. 20 tys. stanowią Polki. W Polsce nadal częściej diagnozowane jest późniejsze stadium choroby. Rak piersi na wczesnym etapie wykrywany jest u ok. 40% Polek, gdy średnia dla krajów europejskich to ponad 50% . Wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie, a jednym z kluczowych elementów profilaktyki są badania genetyczne, które pozwalają ocenić ryzyko zachorowania lub poznać typ choroby... więcej »

Szczepienia przeciwko HPV warto wykonać w każdym wieku

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rak szyjki macicy jest czwartym, najczęściej występującym nowotworem u kobiet [1]. Z kolei dane Agencji Badań Medycznych (ABM) pokazują, że około 91 proc. złośliwych nowotworów szyjki macicy wiąże się z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia mogłyby uchronić około 54–68 tysięcy kobiet przed zachorowaniem na nowotwory z tej grupy[2]. Jak podkreśla ekspert Szpitala Karowa, dr hab. n. med. Ewa Romejko-Wolniewicz... więcej »

HER2-low nowa podgrupa pacjentek z rakiem piersi

- Po wielu latach od odkrycia receptora HER2, który określił kierunek leczenia pacjentek z rakiem piersi, dziś możemy mówić o kolejnym odkryciu w postaci nowej podgrupy pacjentek, które do tej pory traktowane były jako pacjentki z HER2-ujemnym rakiem piersi, choć w badaniu stwierdza się niewielki poziom ekspresji białka HER2... więcej »

Antykoncepcja awaryjna - fakty i mity. Wyjaśnia Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta

Kobiety często mają wiele pytań dotyczących antykoncepcji, jednak znalezienie prawdziwych odpowiedzi w sieci jest trudne. W internecie krąży wiele mitów o antykoncepcji awaryjnej. Jak jest naprawdę? O najczęstsze pytania i największe mity zapytano prof. dr hab. n. med. Violettę Skrzypulec-Plintę, ekspertkę kampanii Poranek PO i Kierowniczkę Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. więcej »

Czy Polki często sięgają po antykoncepcję awaryjną? Obalamy mity dotyczące stosowania antykoncepcji awaryjnej

Czy Polki rzeczywiście często sięgają po antykoncepcję awaryjną? W przeciwieństwie do powszechnych mitów, rzeczywistość może być zaskakująca. Liczba kobiet, które z niej korzystają, jest jedną z najniższych w Europie. Badania pokazują, że wiele osób nie jest świadomych możliwości, jakie oferuje ta forma ochrony przed nieplanowaną ciążą. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są fakty? więcej »

Przyczyny obniżenia libido – kiedy warto udać się do endokrynologa?

Obniżenie libido może być trudnym i delikatnym problemem, który wpływa na życie intymne i jakość życia wielu osób. Chociaż przyczyny tego zjawiska mogą być różnorodne, często wiążą się one z czynnikami psychologicznymi, stylu życia, a także stanem zdrowia fizycznego. Jednym z kluczowych aspektów, który jest nierzadko pomijany, jest równowaga hormonalna, której zaburzenia mogą znacząco wpłynąć na poziom seksualnego popędu. W tym kontekście, wizyta u specjalisty, jakim jest endokrynolog, może okazać się niezbędna. więcej »

Mezoterapia twarzy - innowacyjne podejście do pielęgnacji skóry

W dzisiejszych czasach, troska o zdrowie i wygląd skóry stała się priorytetem dla wielu osób. Wraz z postępem technologicznym i rozwojem kosmetologii, na rynku pojawiają się coraz to nowsze i bardziej skuteczne metody pielęgnacji skóry. Jedną z najpopularniejszych technik, cieszącą się rosnącym zainteresowaniem w Polsce, jest mezoterapia twarzy. więcej »

Kobieta w ciąży, a witaminy. Co radzą eksperci?

Ciąża jest niezwykłym okresem w życiu każdej kobiety, pełnym radości, oczekiwań oraz troskliwej opieki nad własnym zdrowiem i rozwijającego się dziecka. Jednym z kluczowych aspektów dbałości o dobre samopoczucie przyszłych mam jest właściwe dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Wśród nich odgrywają niezwykle istotną rolę witaminy – związki odgrywające kluczową rolę w procesach metabolicznych. Jakie są zalecenia ekspertów dotyczące suplementacji witaminowej dla kobiet w ciąży? Podpowiadamy. więcej »

Suplementacja przed ciążą. Jakie witaminy brać, planując ciążę?

Suplementacja w trakcie planowania ciąży i w pierwszych miesiącach po zajściu w ciążę jest niezwykle ważna dla zdrowia matki i dziecka. Dowiedz się, jakie są najnowsze wytyczne ekspertów w tym temacie. więcej »

Po raku piersi jest normalne życie

Wcześnie wykryty rak piersi daje szanse na całkowite wyleczenie i możliwość normalnego życia po zakończeniu terapii. Potwierdzają to kobiety, które 3 lata temu wzięły udział w kampanii „Wylecz raka piersi HER2+”. Po 3 latach zapytaliśmy je o ich życie i plany na przyszłość. Zgodnie powiedziały, że po raku można normalnie żyć. więcej »

Silne wzdęcia przy owulacji – wpływ hormonów

Odczuwasz silne wzdęcia przy owulacji? Wpływ na Twój organizm i samopoczucie w tym czasie mają hormony kobiece (głównie progesteron), które mogą wywoływać właśnie takie objawy1. Dlaczego owulacja powoduje silne wzdęcia i gazy? Jak sobie radzić z tego typu dolegliwościami i co pomoże na wzdęty brzuch? Odpowiadamy! więcej »

Poduszki Bichata dlaczego warto je usunąć?

Okrągła buzia jest dosyć kłopotliwa dla kobiet, które starają się wyglądać szczupło i atrakcyjnie. Istnieje kilka zabiegów, które pomogą wymodelować odpowiednio naszą twarz, do takich zabiegów zaliczana jest chociażby wolumetria. Jednak w ostatnim czasie popularny stał się zabieg usunięcia poduszek Bichata, który pomaga nadać twarzy smuklejszy wygląd. Na czym polega taki zabieg? więcej »

Przygotowanie do porodu i plan porodu

Okres ciąży jest dla większości kobiet nie tylko radosnym okresem oczekiwania na narodziny dziecka. To również czas przeżywania negatywnych emocji, takich jak lęk związany z porodem, bólem porodowym, przyjściem na świat nowego członka rodziny. Każdy poród jest inny i każda kobieta przeżywa go w bardzo indywidualny sposób. Aby zminimalizować lęk przyszła mama może dowiedzieć się co będzie się z nią działo podczas porodu i... więcej »

Przechowywanie pokarmu. Jak prawidłowo przechowywać mleko mamy?

Pokarm mamy to najlepszy sposób odżywiania noworodków. Chroni niemowlę przed chorobami, wzmacnia odporność, pomaga zbudować więź między mamą a dzieckiem. Do tego proces karmienia pomaga mamie szybciej wrócić do formy oraz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Do niedawna okres laktacji i karmienia oznaczał dla kobiety konieczność ciągłego przebywania z noworodkiem. Obecnie ten stereotyp można zmieniać dzięki odciąganiu oraz przechowywaniu swojego pokarmu. To bardzo ułatwia początkową fazę macierzyństwa. więcej »

RR, czyli rozsądne rodzicielstwo – fakty i mity dotyczące opieki nad noworodkiem

Rodzicielstwo dla każdej młodej mamy może oznaczać coś innego. Dla jednej to od samego początku długo wyczekiwane szczęście, dla innej zupełnie nowa, często nie do końca zaplanowana sytuacja, w której szybko musi się odnaleźć. Wiadomość o tym, że spodziewamy się dziecka może w jednej chwili wywrócić nasz dotychczasowy świat do góry nogami. Na szczęście jest jeszcze 9 miesięcy ciąży, to sporo czasu na dobre przygotowanie – mentalne i fizyczne też – do tego pięknego, ale bardzo odpowiedzialnego zadania, to jest bycia rodzicem. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe