Rodzicielski stres związany z opieką nad przewlekle chorym dzieckiem - jak sobie z nim radzić?
Według amerykańskich centrów CDC (Centers for Disease Control and Prevention - przyp. red.), 15% amerykańskich rodzin ma chronicznie chore dziecko ze specyficznymi potrzebami. Zaobserwowano też, że wymagania dotyczące opieki tworzą większy stres niż ciężkość czy długość choroby. Poza zwykłymi rodzicielskimi obowiązkami, rodzice chorych dzieci zmagają się z takimi specjalnymi potrzebami jak wizyty u lekarza, terapie, hospitalizacje i problemy szkolne. więcej »
Polska w czołówce krajów najbardziej otyłych dzieci. Dieta, ruch i jeszcze raz dieta – powtarzają specjaliści
Instytuty badawcze alarmują – otyłość wśród dzieci na świecie przybiera już wymiar epidemii. Niestety Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce pośród krajów o największej skali problemu pośród jedenastolatków. Rozwiązania od lat są proste i niezmienne – odpowiednia dieta stanowi klucz do sukcesu, który w tym przypadku oznacza najcenniejszą wartość, czyli zdrowie. więcej »
Negatywne skutki posiadania przyrodniego rodzeństwa
Badacze amerykańscy z Bowling Green State University i Iowa State University informują, iż nastolatki, które mają przyrodnie rodzeństwo od innego ojca, są bardziej zagrożone zażywaniem narkotyków, a także uprawianiem seksu przed 15. rokiem życia niż te, które mają braci i siostry od tych samych rodziców. więcej »
Kiedy najlepiej powiedzieć dziecku, że zostało adoptowane?
W dzisiejszych czasach wiele małżeństw ma problemy z posiadaniem dzieci i założeniem rodziny. Sposoby na to są różne, w ostatnich czasach popularny stał się zabieg in vitro, który jednak nadal budzi wiele kontrowersji. Innym sposobem z kolei jest adopcja. więcej »
Trzy najczęstsze pytania rodziców o ospę wietrzną
Trwa okres, kiedy odnotowujemy szczyt zachorowań na ospę wietrzną. Wielu rodziców z niepokojem myśli o tej chorobie i obawia się pojawienia swędzących kropek u swoich pociech. Wokół ospy krąży również wiele znaków zapytania, dlatego ekspert dr Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, odpowiada na najczęstsze pytania o ospę wietrzną, które nurtują rodziców. więcej »
Na miażdżycę pracujemy od dziecka!
Jak dowodzą najnowsze wyniki badań prowadzonych w ramach akcji „Sprawdź cholesterol u dziecka!”, na miażdżycę pracujemy już od najmłodszych lat. Blaszki miażdżycowe potrafią odkładać się w naczyniach nawet dwuletnich dzieci. Winne temu są złe nawyki żywieniowe, które prowadzą do rozwoju choroby. więcej »
Pierwszy Dzień Wiosny. Pogoda dla wagarowicza
Pierwszy Dzień Wiosny, przez uczniów zwany popularnie Dniem Wagarowicza, to wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli. Zatrzymać dzieci koniecznie w szkole, czy pozwolić im na małe lenistwo i uniknięcie obowiązków? Wspólnie z pedagogiem radzimy, jak znaleźć złoty środek i co zrobić, jeśli wagary stają się jednymi z ulubionych zajęć naszej pociechy. więcej »
Przepis na szczęśliwe dziecko
Proces kształtowania szczęśliwego człowieka można rozpocząć już w dzieciństwie. Tak zwany efekt Michała Anioła występuje nie tylko w związkach partnerskich, ale także w relacji rodzica z dzieckiem – dowiodły pierwsze tego typu w Polsce badania, przeprowadzone przez psychologa SWPS. więcej »
Buty na wiosnę dla małego dziecka
W przydomowych ogródkach można już dostrzec pierwsze sygnały wiosny: cytryniec chiński wypuścił świeże pąki, a niecierpliwe tulipany przypomniały nam, gdzie jesienią posadziliśmy ich cebulki. Wiosenne przebłyski słońca oraz powiew cieplejszego powietrza zachęcą nas do pokazania piękna budzącej się przyrody naszym dzieciom. Nasze maleństwa już nieco podrosły i ruch na świeżym powietrzu dobrze zrobi i im, i nam. W trosce o zdrowie i komfort naszych małych odkrywców powinniśmy zwrócić baczną uwagę na... więcej »
Świat odbierany wszystkimi zmysłami
Problemem wielu dzieci jest brak integracji sensorycznej, objawiający się m.in. zbyt dużą, lub zbyt małą wrażliwością na bodźce słuchowe, dotykowe, wzrokowe, nieskoordynowanymi działaniami, pozbawionymi jakiegokolwiek planu, przesadnie dużym pobudzeniem ruchowym. Bardzo często dochodzi także do braku poczucia własnego ciała w przestrzeni i problemów z równowagą, co implikuje opóźnienia w rozwoju ruchowym... więcej »
Kiedy rodzic sięga po przemoc?
Kiedy rodzic się spieszy, dziecko spowalnia – ta odwieczna prawda jest udziałem doświadczenia wielu mam i tatusiów. Równocześnie dobrze wiemy, że w takiej sytuacji o wybuch nie trudno. Przypominamy, prosimy, błagamy, a nasze starania mają często odwrotny skutek – spowolnienie narasta w sposób proporcjonalny do naszej złości! I w końcu kulminacyjny klaps! Czy skuteczny? więcej »
Niemowlak potrzebuje zrozumienia
Kiedy maluch nie potrafi jeszcze wyrazić swoich potrzeb, rodzicom trudno jest jednoznacznie określić, czego mu brakuje. Jednym ze sposobów na skuteczne nawiązanie kontaktu z pociechą jest język migowy, który wpływa także na inteligencję i rozwój potomka. Zrozumienie potrzeb małego dziecka, a także stymulowanie jego rozwoju i budowanie więzi z rodzicami... więcej »
Zamieniamy plecaki na narty i sanki
Koniec semestru dla uczniów zawsze jest okresem wzmożonego wysiłku intelektualnego. Dlatego następujące po nim ferie zimowe powinny być momentem wytchnienia dla najmłodszych, czasem przeznaczonym na relaks i regenerację, oderwaniem od porannego wstawania, odrabiania lekcji i przygotowań do klasówek. Nie znaczy to jednak, że te dwa tygodnie dzieci powinny spędzić przed ekranem telewizora lub komputera... więcej »
Językowe wyzwania najmłodszych
Mowa pozwala nam porozumieć się ze sobą, wyrażać emocje, zdobywać informacje i poznawać świat. Szczególnie ważnym dla jej rozwoju czasem są pierwsze lata życia. Dlatego właśnie już wtedy powinniśmy zachęcać dzieci do mówienia, a jeśli zauważymy jakiekolwiek wady czy zaburzenia w rozwoju mowy – skonsultować się ze specjalistą. Jak przekonują eksperci, logopeda może pracować już z noworodkiem. więcej »
Święty Mikołaj nauczy i wychowa
Czerwony, obszyty białym futerkiem płaszcz, długa broda i worek pełen prezentów. Wszystkie dzieci dobrze wiedzą, że właśnie po tym można poznać św. Mikołaja. Jednak, aby 6. grudnia nie kojarzył się tylko z dostawaniem prezentów, warto pomyśleć o tym, żeby tego dnia dziecko mogło się także czegoś nauczyć. więcej »