Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt
Wielu rodziców musi zmierzyć się z alergia pokarmową u swoich dzieci. Może się ona objawiać w bardzo różny sposób, począwszy od zmian na skórze, aż do problemów brzusznych i drażliwości. Najtrudniej diagnozuje się alergie pokarmowe u niemowląt, które nie mogą powiedzieć nam, co im dolega lub po spożyciu jakiego pokarmu czują się zdecydowanie gorzej. więcej »
Dzieci z wrodzonymi wadami serca nadal czekają narozwiązanie swoich problemów
Od 7 do 14 lutego na całym świecie obchodzony jest Tydzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na najpilniejsze potrzeby dzieci w wrodzonymi wadami serca (WWS). Łatwiejszy dostęp do rehabilitacji kardiologicznej i wsparcia psychologicznego oraz profilaktyka zakażeń wirusem RS, to kwestie, o które kolejny rok walczą przedstawiciele Fundacji Serce Dziecka. więcej »
Co na kaszel dla dziecka? Czym inhalować malucha?
Inhalacja dzieci to coraz bardziej doceniany przez wielu rodziców sposób na leczenie przeziębienia. Oprócz udrażniania dróg oddechowych inhalowania dziecka ma również inną zaletę. Pozwala na podanie leków, które są w formie aerozolu. Dzięki temu można uniknąć obciążania układu pokarmowego maluszka. więcej »
Probiotyki w leczeniu biegunek u dzieci
Ostre biegunki infekcyjne są bardzo częste u dzieci. Wynika to z ich większej podatności na wirusy, które je wywołują oraz z tego, że łatwiej się nimi zarażają od innych dzieci. W większości są to stany które nie wymagają intensywnego leczenia, jednak wszelkie metody które mogą złagodzić lub skrócić objawy u dziecka są bardzo pożądane. Taką metodą jest zażywanie probiotyków. więcej »
Atopowe zapalenie skóry. Czym się objawia?
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba o podłożu alergicznym. Do jej głównych objawów zaliczają się suchość i uciążliwy świąd skóry. Choć atopowego zapalenia skóry nie da się całkowicie wyleczyć, przebieg i symptomy choroby można znacznie łagodzić. więcej »
Zabadaj wzrok dziecku zanim będzie za późno!
Czasem zdarza się, że dziecko rodzi się z wadą wzroku. Może to być wynikiem wadliwych genów odziedziczonych po rodzicach bądź nieprawidłowości w przebiegu samej ciąży. Spora część z nich może jednak być skutecznie leczona. Kluczem jest jednak szybkie ich wykrycie i natychmiastowe rozpoczęcie terapii. więcej »
Rodzicu, czy znasz kalendarz pylenia?
To i wiele innych pytań powinni zadać sobie rodzice, zwłaszcza wychowujące małe dzieci. Objawy alergii pojawiają się nawet u co drugiego noworodka, a u większości utrzymują się w pierwszych latach życia. Co takiego sprawiło, że stały się one „chorobami naszych czasów”? Jak rozpoznać objawy alergii? Jak rodzicom może pomóc kalendarz pylenia? więcej »
Sekty - jak uchronić dziecko przed zagrożeniem?
Według Słownika Języka Polskiego sekta oznacza grupę społeczną izolującą się od reszty społeczeństwa, mającą własną hierarchię wartości, zespół norm zachowania, silnie akceptującą rolę przywódcy. W polskim prawie używa się określenia - związek wyznaniowy. więcej »
Kiedy wypytywanie staje się przeszkodą
Na liście dwunastu barier w komunikacji dr Thomasa Gordona jedną z barier jest wypytywanie, sondowanie dziecka - próba znalezienia przyczyn, motywów, informacji, które pomogą rozwiązać problem. Wyobraźmy sobie sytuację, że dziecko przychodzi do rodzica z płaczem i mówi... więcej »
Czy dziecko potrzebuje witamin?
Czy nasze dzieci naprawdę trzeba faszerować witaminami i lekami? Na ile jest to racjonalne podejście odpowiedzialnego rodzica, a na ile usilnie forsowana przez koncerny farmaceutyczne metoda na zarabianie pieniędzy? Kiedy dawać witaminy i jakie? więcej »
Kleik ryżowy czy kukurydziany
W sklepach znajdziemy produkty z żywnością dedykowaną najmłodszym konsumentom. Mamy sięgają po nie zazwyczaj, kiedy dziecko stopniowo jest odstawiane od piersi na rzecz mleka modyfikowanego lub kaszek. To właśnie z pierwszymi kleikami i kaszkami nasze dziecko powoli, ale też stopniowo uczy się rozróżniać smaki. więcej »
Żywienie i aktywność fizyczna dziecka. Na co zwracać uwagę w szkole?
Systematyczna aktywność ruchowa i urozmaicona, bogata w niezbędne składniki odżywcze dieta to solidne fundamenty zdrowego życia każdego z nas. Te elementy mają szczególne znaczenie w dzieciństwie i okresie młodzieńczym. Szkoła, gdzie dzieci i młodzież spędzają dużo czasu, powinna odgrywać ogromną rolę w nauczeniu wychowanków, jak być i pozostać zdrowym i aktywnym. Rodzice, dla których zdrowie ich pociech jest priorytetem mogą... więcej »
Syrop na katar dla dziecka – skuteczny i bezpieczny Pelavo
Infekcje u dzieci to wyzwanie dla rodziców. Zapewne trudno wtedy docenić fakt, że w ten sposób maluchy budują swoją odporność. Trzy, czterolatki, które rozpoczynają edukację przedszkolną mogą chorować nawet co miesiąc, a organizm stymuluje układ immunologiczny i uczy się zwalczać wszechobecne bakterie oraz wirusy. Teoretycznie wszyscy to wiemy, nie zmienia to jednak faktu, że kaszel, gorączka czy tzw. zwykły katar, mogą spędzać sen z powiek małego pacjenta i jego rodziców. więcej »
Co pomaga na kaszel u dziecka?
Kaszel u dzieci występuje niemal równo często jak katar. Każda infekcja, wirusowa lub bakteryjna, każde przeziębienie, rozpoczyna się z reguły kaszlem, a często też pozostaje on jeszcze przez pewien czas po wyleczeniu choroby. Jakimi sposobami łagodzić kaszel u malucha? więcej »
Jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry u dzieci?
Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, dotyka nawet 24 procent mieszkańców Europy. Objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, zwykle już w pierwszym roku życia dziecka, są niezwykle uciążliwe i wymagają odpowiedniego leczenia, zarówno dietą, jak i kosmetykami służącymi do pielęgnacji ciała. Lekarze oceniają, że jest to choroba alergiczna, do tego często dziedziczna. Nieleczona zwiększa ryzyko wystąpienia innych objawów, takich jak zapalenie spojówek, przewlekły nieżyt nosa albo astma. więcej »