PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Defibrylator podmostkowy EV ICD: specyfika, wskazania, korzyści kliniczne

Główna zaleta EV-ICD, nowego urządzenia z rodziny układów pozanaczyniowych? Dostęp chirurgiczny niewykorzystujący naczyń i lokalizacji endokardialnej z możliwością skutecznej stymulacji antytachyarytmicznej a także coraz więcej danych klinicznych, wskazujących na długoterminową skuteczność i bezpieczeństwo tej metody – wskazuje prof. Maciej Sterliński z Centrum Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie i omawia specyfikę, wskazania do zastosowania i korzyści kliniczne terapii z użyciem tego układu. więcej »

Stymulacja bezelektrodowa: nowe rekomendacje, technologie i idee

Przez ostatnie 10 lat technologia stymulacji bezelektrodowej ewoluowała: stymulator z technologii nieusuwalnej jest obecnie traktowany jako urządzenie usuwalne, podczas implantacji wykorzystuje się nie tylko udowy, ale także żylny dostęp (zmiany zostały zatwierdzone przez organ rejestrujący), czas pracy baterii został znacząco wydłużony a stymulator bezelektrodowy w pewnym zakresie zapewnia synchronizację przedsionkowo-komorową. Dekadę doświadczeń z technologią stymulacji bezelektrodowej podsumowuje prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. więcej »

Dr hab. med. Michał Hawranek: W kardiologii prewencja to (skuteczna!) interwencja

W kontekście zdrowia układu sercowo-naczyniowego działania prewencyjne należy traktować jako interwencję, która zmniejsza ryzyko wystąpienia oraz progresji choroby. Z drugiej strony, leczenie interwencyjne schorzeń kardiologicznych należy traktować jako prewencję niekorzystnych zdarzeń. Założenia koncepcji połączenia kardiologii prewencyjnej i interwencyjnej wyjaśnia dr hab. med. Michał Hawranek... więcej »

Pacjent z zaburzeniami rytmu serca w systemie opieki zdrowotnej

Arytmie, potocznie określane jako palpitacje czy kołatania serca, są najczęstszą dolegliwością, z którą pacjenci zgłaszają się do lekarza. Większość z nich ma charakter łagodny rokowniczo, jednak część arytmii, nieleczona, może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. O drodze, którą musi pokonać pacjent w oczekiwaniu na pomoc wysokospecjalistyczną w zakresie arytmii, a także o dzisiejszych możliwościach systemowych w tym zakresie mówi prof. dr hab. n. med. Ludmiła Daniłowicz-Szymanowicz, ordynator II Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, regionalny koordynator medyczny Krajowej Sieci Kardiologicznej w województwie pomorskim. więcej »

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów zostali Victor Ambros i Gary Ruvkun

Laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii zostali Victor Ambros i Gary Ruvkun. Komitet Noblowski wyróżnił ich za odkrycie mikroRNA i jego roli w post transkrypcji regulacji genów. Laureaci Nagrody Nobla opublikowali swoje wyniki badań w 1993 r. Opisali mikroRNA, „nową klasę małych cząsteczek RNA, które odgrywają kluczową rolę w regulacji genów, niezbędną dla całego rozwoju zwierząt i złożonego życia wielokomórkowego" — podano w uzasadnieniu... więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Dziedziczna amyloidozatranstyretynowa – jedna z chorób ultra rzadkich

Luty obchodzony jest jako miesiąc świadomości chorób rzadkich. Obecnie poznanych i opisanych jest około 10 tys. takich chorób, a jedną z nich jest dziedziczna amyloidoza transtyretynowa. O tym, czym jest ta choroba, jak się objawia, jak się ją diagnozuje i leczy, mówi dr n. med. Marta Lipowska z Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Ośrodka Eksperckiego Chorób Rzadkich Nerwowo-Mięśniowych Europejskiej Sieci Referencyjnej ERN EURO NMD. więcej »

Startuje część kliniczna europejskiego projektu przeciwdziałania otępieniu. Lubelska grupa naukowa opracowała autorski protokół badania

Zespół polskich naukowców pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Konrada Rejdaka z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie bierze udział w międzynarodowym, innowacyjnym projekcie COMFORTAGE, którego celem jest wypracowanie modelu opieki zdrowotnej nad osobami z zaburzeniami otępiennymi oraz zagrożonymi otępieniem. więcej »

Zatrzymać tsunami chorób neurologicznych, utrzymać postęp w dostępie do leczenia

Choroby mózgu dotykają coraz więcej osób – aż 1/3 Polaków choruje lub zachoruje na którąś z nich w ciągu swojego życia. To najwyższy czas, aby uznać zdrowie mózgu za priorytet w polityce zdrowotnej państwa – zadbać o edukację, profilaktykę, poprawę dostępu pacjentów do diagnostyki i terapii. Do tego niezbędne jest uznanie neurologii za dziedzinę strategiczną, wejście w życie retaryfikacji procedur neurologicznych, reforma programów lekowych i wprowadzenie sieci neurologicznych ośrodków referencyjnych. Tymczasem... więcej »

Dla neurologa choroby rzadkie to codzienność

Do neurologicznych chorób rzadkich zalicza się m.in. miastenię, NMOSD, rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie zanikowe boczne, dystrofię mięśniową Duchenne'a, zespół Dravet, chorobę Huntingtona czy autoimmunologiczne zapalenia mózgu. O wyzwaniach związanych z diagnozowaniem i leczeniem chorób rzadkich mówi prof. dr hab. m. med. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która na początku grudnia objęła funkcję przewodniczącej Rady ds. Chorób Rzadkich. więcej »

Arytmia uwarunkowana genetycznie może dawać niespecyficzne objawy

Zaburzenia rytmu serca na tle genetycznym mogą dawać niejednoznaczne, a czasem mylące objawy. O tym, jak ważny w przypadku arytmii dziedzicznych są: rzetelny wywiad lekarski, możliwość kompleksowej opieki nad pacjentem i właściwe algorytmy postępowania, mówi dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Słownik medyczny angielsko-polski polsko-angielski

Słownik medyczny to publikacja powstała z myślą o odbiorcach pragnących zgłębić angielską terminologię medyczną, a zwłaszcza lekarzach, pielęgniarkach i innych pracownikach służby zdrowia. Będzie doskonałą pomocą dla tłumaczy, studentów kierunków medycznych... więcej »

Anatomia miłości - nowe spojrzenie. Co nowego znajdziecie w tym wydaniu?

31 stycznia ukaże się Anatomia miłości – nowe spojrzenie Helen Fisher. Pierwsze wydanie tej książki ukazało się ponad dwadzieścia lat temu i szybko stało się nie tylko bestsellerem, ale i klasyczną książką dotyczącą seksualności człowieka. Doktor Fisher dalej jednak prowadziła swoje badania nad pożądaniem, miłością, przywiązaniem i zdradą, a ich owocem jest ta całkowicie nowa książka. więcej »

Nowa autorska książka mistrza wywierania wpływu

Robert Cialdini, niekwestionowany autorytet w zakresie wywierania wpływu, w swojej najnowszej książce przekonuje, że liczy się nie tylko, CO i JAK komunikujemy, lecz także KIEDY to robimy. Skupia się na sztuce preswazji, czyli procesie pozyskiwania uwagi i pozytywnego nastawienia odbiorców do przekazu, zanim jeszcze się z tym przekazem zetkną... więcej »

Najlepiej sprzedająca się książka do psychologii w Stanach Zjednoczonych

Ciccarelli i White, znakomici dydaktycy i profesorowie psychologii, napisali najnowocześniejszy i najbardziej wszechstronny podręcznik wprowadzający do tej dyscypliny na świecie! To od paru lat najpopularniejszy podręcznik psychologii w Stanach Zjednoczonych. więcej »

Nowe wydanie najlepiej sprzedającego się podręcznika biologii na świecie

Druga polska edycja fenomenalnego podręcznika biologii opracowanego przez zespół słynnych biologów amerykańskich. Perfekcyjna kompozycja materiału, mnóstwo doskonałych ilustracji, rzetelne opracowanie i przystępny język, to niezaprzeczalne atuty tej niezwykłej książki. To wydanie - zmienione, unowocześnione i znacznie poszerzone - zawiera najnowsze odkrycia i wyniki badań... więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Fotorelacja z imprezy rekreacyjno-edukacyjnej "ONKOBIEG 2014"

Pierwsza niedziela września była dniem siódmej edycji ONKOBIEGU. Celem tego charytatywnego przedsięwzięcia było zademonstrowanie solidarności z pacjentami zmagającymi się z chorobą nowotworową. Inicjatorem oraz głównym pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA. więcej »

Centralne obchody Światowego Dnia Serca w Sopocie

W tym roku centralne obchody Światowego Dnia Serca PTK zorganizowało w ostatnią niedzielę, 25 września, w Sopocie. Z bezpłatnych badań, konsultacji medycznych i dietetycznych, porad lekarzy kardiologów oraz atrakcji na scenie skorzystało łącznie ponad 12 tysięcy osób. Nieco fotografii... więcej »

II Charytatywne Spotkanie Skitourowe na fotografii

9 marca 2011 roku z parkingu u wylotu Doliny Chochołowskiej (Siwo Polana) w kierunku Schroniska Górskiego PTTK na Polanie Chochołowskiej im. Jana Pawła II wyruszyła grupa ponad sześćdziesięciu osób, które przybyły na II Charytatywne Spotkanie Skitourowe. Spotkanie zorganizowała Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka z Krakowa oraz partnerzy i sponsorzy... więcej »

II Ogólnopolskie Seminarium Naukowe

18 kwietnia 2007 roku w Instytucie Psychologii UKW w Bydgoszczy odbyło się II Ogólnopolskie Seminarium Naukowe "Media - Komunikacja: Zdrowie i Psychologia - szanse i zagrożenia". Poniżej nieco fotografii z tego spotkania. więcej »

Wirus RSV – rosnące zagrożenie dla starzejącego się społeczeństwa

RSV co roku wywołuje 34 mln przypadków ostrej infekcji dróg oddechowych na całym świecie.W przeciągu tygodnia w Polsce mamy ponad 13 tys. zachorowań. Choć często wirus kojarzony jest z infekcjami u niemowląt, coraz więcej badań wskazuje na jego znaczący wpływ na zdrowie osób starszych i kobiet w ciąży. Seniorzy to szczególna grupa wymagająca ochrony, a z roku na rok grupa ta jest coraz liczniejsza. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych podkreślają, że najlepszym sposobem profilaktyki są szczepionki. Ich refundacja... więcej »

Depresja jako potencjalny wczesny objaw choroby Alzheimera. Znaczenie wczesnej diagnozy

Depresja staje się coraz poważniejszym wyzwaniem zdrowotnym na całym świecie, z dotkliwym wpływem na jakość życia jednostek oraz systemy opieki zdrowotnej. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja w roku 2020 zajęła drugie miejsce po chorobach układu krążenia pod względem wpływu na zdrowie globalne. W Polsce problem ten dotyka co piątą kobietę i co jedenastego mężczyznę, a jego rozpowszechnienie rośnie nieustannie. więcej »

Opiekunka nad osobą starszą - jak ją znaleźć?

Znalezienie opiekunki nad osobą starszą to zadanie wymagające czasu, uwagi i odpowiedzialności. Dobra opiekunka może znacząco poprawić jakość życia seniora, zapewniając mu nie tylko niezbędną pomoc w codziennych czynnościach, ale również towarzystwo i wsparcie emocjonalne. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych kroków, które pomogą Ci znaleźć odpowiednią opiekunkę dla Twojego bliskiego. więcej »

Życie dłuższe i lepsze, bo w domu

Kiedy osoba starsza zaczyna wymagać fachowej opieki, rodzina staje przed trudnym dylematem: wybrać dla seniora dom opieki czy zapewnić mu wsparcie w warunkach domowych? Eksperci zastrzegają: na to trudne pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi, ale, o ile to tylko możliwe, warto rozważyć opiekę w warunkach domowych. Jej zalety są nie do przecenienia – zarówno dla seniorów, jak i dla ich bliskich. więcej »

Mobilne gadżety dla seniora? Warto, ale…

Zmierzą ciśnienie tętnicze krwi, rytm serca, sprawdzą jakość snu, przypomną o piciu wody. Czy popularne wśród osób młodych rozwiązania mobilne wspierające zdrowy styl życia to dobry pomysł na podarunek dla seniora? Co warto wiedzieć przed zakupem inteligentnego zegarka lub opaski? W ramach kampanii edukacyjnej „Zrozumieć starość” radzi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Antykoncepcja awaryjna - czy powinna być szeroko dostępna?

Dane z Centrum e-Zdrowia dotyczące recept farmaceutycznych pokazują, że w styczniu największe zapotrzebowanie na antykoncepcję awaryjną dotyczyło kobiet w przedziale 19-25 lat (1318 recept), natomiast najmniej recept otrzymały pacjentki w wieku 15-18 lat (407 recept). Kobiety w wieku 31-40 lat po antykoncepcję awaryjną na podstawie recepty sięgały 1309 razy, a w grupie 26-30 lat liczba ta wyniosła 607. W grupie 41-50 lat zrealizowano 1100 recept. więcej »

Jak rozmawiać z nastolatką o antykoncepcji awaryjnej? Praktyczne wskazówki dla rodziców i opiekunów

Rozmowa na temat seksualności i antykoncepcji hormonalnej z nastoletnią córką to jeden z najtrudniejszych momentów w rodzicielstwie, ale jednocześnie wyjątkowa szansa na świadome budowanie relacji opartej na zaufaniu i bliskości. Choć temat antykoncepcji często pozostaje w sferze tabu i może wywoływać zakłopotanie u obu stron, warto podejść do niego z otwartością i gotowością do szczerej rozmowy. Szczególnie wrażliwą kwestią jest antykoncepcja awaryjna... więcej »

Dlaczego wydanie wytycznych dla farmaceutów dotyczących antykoncepcji awaryjnej jest tak ważne?

Dlaczego wydanie wytycznych dla farmaceutów dotyczących antykoncepcji awaryjnej jest tak ważne wyjaśnia mgr farm. Olga Sierpniowska, członkini Podkomisji Naczelnej Izby Aptekarskiej ds. opracowania i rozwoju standardów opieki farmaceutycznej i usług farmaceutycznych, współautorka wytycznych dla farmaceutów dotyczących antykoncepcji awaryjnej... więcej »

Zapobiegamy, diagnozujemy, leczymy - rak szyjki macicy wciąż zabiera zbyt wiele kobiet w Polsce

Rak szyjki macicy jest w Polsce często diagnozowany w zaawansowanym stadium. Ten trend może ulec zmianie tylko wówczas, jeśli więcej kobiet będzie korzystało z bezpłatnych badań przesiewowych oraz społeczeństwo będzie zaszczepione przeciw wirusowi HPV. Rak szyjki macicy jest ciągle bardzo istotnym problemem społecznym – prawie ¾ chorych w Polsce ciągle umiera z jego powodu. To ponad 1500 osób rocznie... więcej »

Diagnostyka genetyczna w raku piersi - październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi

Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet, stanowiąc poważne wyzwanie zdrowotne. Szacuje się, że rocznie na świecie raka piersi rozpoznaje się u ok. 1,5 mln kobiet , z czego ok. 20 tys. stanowią Polki. W Polsce nadal częściej diagnozowane jest późniejsze stadium choroby. Rak piersi na wczesnym etapie wykrywany jest u ok. 40% Polek, gdy średnia dla krajów europejskich to ponad 50% . Wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie, a jednym z kluczowych elementów profilaktyki są badania genetyczne, które pozwalają ocenić ryzyko zachorowania lub poznać typ choroby... więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Wózek toaletowo-prysznicowy dla osoby niepełnosprawnej

Codzienna higiena to jedna z najtrudniejszych kwestii w życiu osób z niepełnosprawnością ruchową. Istnieją jednak rozwiązania, które w znaczny sposób podnoszą komfort wykonywania toaletowych czynności. Jednym z nich jest wózek toaletowo-prysznicowy. więcej »

Terapia radioligandowa w raku prostaty wśród priorytetów refundacyjnych na rok 2025

Już po raz piąty powstała lista Top10 Onko, czyli zestawienie dziesięciu leków stosowanych w leczeniu nowotworów litych, na których refundację najbardziej czekają onkolodzy i przede wszystkim pacjenci. Na tegorocznej liście Top10 Onko 2025 po raz trzeci z rzędu znalazł się lek radioligandowy przeznaczony do stosowania u chorych z zaawansowanym, przerzutowym rakiem prostaty... więcej »

Przewlekłe zmęczenie u mężczyzn - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Przewlekłe zmęczenie to dolegliwość, która dotyka coraz większej liczby mężczyzn, wpływając na ich codzienne funkcjonowanie, wydolność fizyczną i psychiczną, a także na jakość życia. Zmęczenie tego rodzaju to coś więcej niż chwilowy brak energii – jest to stan utrzymujący się przez długi czas, pomimo odpowiedniego odpoczynku. Badania wskazują, że nawet 20% populacji cierpi na różne formy przewlekłego zmęczenia, a mężczyźni często zmagają się z tym problemem, szczególnie w wieku średnim. więcej »

Nowoczesne i eleganckie stylizacje dla mężczyzn

Mężczyźni coraz bardziej doceniają znaczenie stylu i elegancji w swoim codziennym wyglądzie. Nowoczesne stylizacje to nie tylko klasyka, ale także umiejętne połączenie trendów z ponadczasową elegancją. Należy zadbać o odpowiedni dobór poszczególnych elementów garderoby - osiągniesz wówczas harmonię między trendami a walorami praktycznymi. W naszym artykule opowiemy Ci, czym wyróżniają się tego typu stylizacje i zaproponujemy kilka opcji. więcej »

Nowe życie po zawale: Budowanie odporności psychicznej w procesie rekonwalescencji

Pacjenci po przebytym zawale serca często doświadczają złożonych emocji, które mogą wpływać na ich rekonwalescencję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Doświadczenia takie jak lęk, niepokój, smutek czy depresja mogą mieć znaczący wpływ na proces leczenia. Na oddziałach intensywnej terapii często przebywają pacjenci, którzy na co dzień prowadzą aktywny tryb życia i zdrowo się odżywiają. Zetknięcie się z sytuacją, w której stają się pacjentem kardiologicznym może być dla nich dużym zaskoczeniem i źródłem osobistej demotywacji. Z tego powodu kluczowe jest więc zapewnienie im kompleksowej opieki w ramach rehabilitacji kardiologicznej już od pierwszych chwil po wystąpieniu incydentu sercowo-naczyniowego. Wsparcie psychologiczne... więcej »

Pacjent z rakiem prostaty to najczęściej pacjent z wielochorobowością

Znacząca część pacjentów z rozpoznanym rakiem gruczołu krokowego choruje na trzy i więcej choroby współistniejące związane z układem sercowo-naczyniowym. Ponadto w tej grupie chorych nierzadkie są także choroby zwyrodnieniowe stawów i reumatyczne, cukrzyca, POChP, choroby zapalne jelit i niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby. Leczenie pacjentów o tak złożonym profilu klinicznym powinno być więc maksymalnie spersonalizowane, to znaczy uwzględniać indywidualną sytuację chorego – zwraca uwagę lek. med. Karolina Kruk, onkolog kliniczny z Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego Ludwika Rydygiera w Krakowie więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Jak rozmowa z dzieckiem może uratować komuś życie?

Zjawisko hejtu generuje problemy psychiczne, depresję, niską samoocenę, a w najgorszych przypadkach doprowadza do odebrania sobie życia. Dzieci i młodzież mają przed sobą całe życie. Uczone empatii od najmłodszych lat mogą je przeżyć ze swoimi rówieśnikami beztrosko. Grażyna Manista-Zielińska, psychiatra dziecięcy i geriatryczny opowiada jak zapobiegać hejtowi oraz rozmawiać z dzieckiem, aby takie sytuacje nie miały miejsca... więcej »

Wzrastająca liczba kontuzji u dzieci i młodzieży – jak zapobiegać urazom?

Na przestrzeni lat zauważalny jest wzrost liczby kontuzji wśród dzieci i młodzieży, zarówno podczas zajęć sportowych, jak i w codziennych aktywnościach. Te obserwacje niepokoją lekarzy, rodziców oraz nauczycieli. Z czego wynika ta rosnąca liczba urazów? Jakie są główne przyczyny kontuzji wśród młodych ludzi i co możemy zrobić, aby im zapobiec? więcej »

Rodzice małych atopików czekają na dostęp do skutecznej terapii

Płacz nie do opanowania, drapanie się bez końca i w dzień i w nocy – dla rodziców najmłodszych dzieci z umiarkowaną i ciężką postacią atopowego zapalenia skóry to, niestety, codzienność. Patrząc na cierpienie własnego dziecka odczuwają przede wszystkim bezsilność i przyznają, że to okropne uczucie. Atopowi rodzice mają głęboką nadzieję, że już niedługo ich dzieci będą mieć dostęp do najnowszych terapii biologicznych, które sprawdzają się już u starszych dzieci i u dorosłych... więcej »

Opieka wytchnieniowa - to specjaliści są jej sercem

Rodzice dzieci niepełnosprawnych muszą codziennie mierzyć się z wyzwaniami, których wielu z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić. Opieka nad przewlekle bądź nieuleczalnie chorymi dziećmi jest bowiem zajęciem, które wykonuje się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Właśnie dlatego tak istotne jest wspieranie rodziców, aby mieli oni szansę na zadbanie, dla odmiany, o samych siebie. Taką możliwość dają im specjaliści zaangażowani w opiekę wytchnieniową. Więcej o ich roli opowie dr Michał Błoch, pediatra i dyrektor medyczny Fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. więcej »

Mamo, podaj dalej... i pomóż ukraińskiej mamie wejść w temat szczepień ochronnych dzieci

Dla każdej z mam najważniejsze jest dobro jej dziecka. Zapytana, co jest priorytetem, zawsze na pierwszym miejscu postawi zdrowie. Poszukuje informacji, które pozwolą jej poszerzyć swoją wiedzę, spojrzeć z szerszej perspektywy na czyhające niebezpieczeństwa. Takie informacje warto przekazać także ukraińskim mamom, które mogą czuć się zagubione w obcym kraju. Czasami krótka, niezobowiązująca rozmowa na neutralnym gruncie polskiej mamy z ukraińską, może pomóc jej w uzyskaniu informacji jak zadbać o zdrowie dziecka i zachęcić do podjęcia konkretnych działań w tym kierunku. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Cuda alternatywnej medycyny

Będąc latem w Kraju, słyszałem autentyczną ponoć anegdotę o moskiewskim specjaliście uzdrawiającym hurtowo alkoholików i palaczy nikotyny w wynajmowanym na tę okazję warszawskim teatrze Buffo. Usadza się tam delikwentów rzędami odpowiednio do przypadłości, a doktor ze sceny załatwia resztę... więcej »

Złota rybka

Ostatnio szczęście nie dopisywało mi tak dotkliwie, że postanowiłem wreszcie stan ów zmienić. Formę przedsięwzięcia jaką obrałem, można bez wątpienia uznać za dość radykalną, jednak trudno byłoby odmówić jej skuteczności. Istnieje wręcz wiele przykładów świadczących o słuszności przekonania, że likwidacja problemów przy zastosowaniu tej właśnie metody jest prosta i zdecydowanie efektywna. więcej »

W czym moge pomóc?

Idąc za przykładem bogatszych, a mimo to lubianych sąsiadów, postanowiliśmy z żoną rozszerzyć horyzont widzialnego świata, jaki umożliwia telewizja satelitarna, i zafundować sobie prezent w postaci dekodera Polsatu. Za 500 złotych 22 polskie kanały! Trzeba tylko dopuścić się oszustwa i wynająć urządzenie na kogoś mieszkającego w kraju. Do udziału w przestępstwie namówiliśmy szwagra. więcej »

Zdrowie w Nałęczowie

Zbliżają się święta, choinka, a pod nią prezenty. Niech moim dla Państwa stanie się poniższy felieton. Być może uda się komuś uwzględnić zawarte w nim sugestie i zafunduje sobie świąteczny upominek. Wierzcie mi: warto. Cóż bowiem cenniejszego mamy od zdrowia? Czym wobec niego waśnie, spory, polityczne rozbieżności? Życząc Wesołych Świąt, zdrowia życzę Państwu przede wszystkim. więcej »

Gen T/4M pośrednim sygnalizatorem talentu

Jak podaje styczniowy numer (01/632/2003) najważniejszego w tej dziedzinie wiedzy miesięcznika Dermatologist, naukowcy z uniwersytetu w Nebraska, USA, współpracujący nad zkończonym w roku 2000 projektem stworzenia genetycznej mapy człowieka identyfikującej i lokalizującej wszystkie 60-80 tys. genów zawartych w ludzkim organizmie, natrafili na dziwną i niewyjaśnioną funkcję kumultatywnego genu określonego jako T/4M będącego częścią haploidalnego zespołu chromosomów jądra komórkowego. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Strój dla fizjoterapeuty – najważniejsze kryteria doboru i wybrane stylizacje

Jakie powinny być ubrania dla fizjoterapeuty? Przede wszystkim wygodne, by zapewnić komfort pracy. To odpowiada rzeczywistym potrzebom osób pracujących w tym zawodzie, które ciągle są w ruchu. Poznajcie najważniejsze kryteria wyboru stroju dla fizjoterapeuty. więcej »

Jak szybko odczujesz korzyści po rzuceniu palenia?

Rzucenie palenia natychmiast przynosi korzyści dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Chociaż wiele osób obawia się objawów odstawienia nikotyny, warto pamiętać, że już w ciągu pierwszych godzin po ostatnim papierosie organizm zaczyna się regenerować. Czas odczuwania pozytywnych skutków tej decyzji może różnić się w zależności od indywidualnych cech osoby, jednak pewne zmiany są wspólne dla większości osób rzucających nałóg. Poniżej przedstawiamy, jak szybko można zauważyć pierwsze korzyści zdrowotne po odstawieniu papierosów. więcej »

Jak radzić sobie z pracą, gdy dopada Cię choroba?

Choroba potrafi zaskoczyć w najmniej odpowiednim momencie, zwłaszcza kiedy obowiązki zawodowe nie dają o sobie zapomnieć. Przeziębienie, grypa czy inne dolegliwości mogą znacząco obniżyć Twoją produktywność i samopoczucie. Jak radzić sobie z pracą, gdy zdrowie odmawia posłuszeństwa? Podpowiadamy, co zrobić, by zadbać o zdrowie i jednocześnie nie zaniedbać obowiązków. więcej »

Kofeina w suplementach diety i efekty jej stosowania - czy zapewnia duże pobudzenie?

Kofeina, ta powszechnie znana substancja, która daje nam energetyczny zastrzyk rano, stała się podstawowym składnikiem nie tylko naszej codziennej kawy czy herbaty, ale także wielu suplementów diety, obiecujących wzmożone pobudzenie i lepszą koncentrację. Czy jednak kofeina w suplementach diety zapewnia naprawdę dużą dawkę pobudzenia, o której marzymy, czy może kryje w sobie pewne zagrożenia, które warto wziąć pod uwagę? więcej »

Wyposażenie gabinetu okulistycznego - jakie produkty są szczególnie ważne i gdzie je kupić?

Aby gabinety okulistyczne były w stanie oferować topową jakość usług, obligatoryjne jest korzystanie z nowoczesnego sprzętu okulistycznego i optycznego. Sprzęt ten nie tylko polepsza ogólny komfort pacjentów, ale przede wszystkim umożliwia lekarzom dokładne diagnozowanie oraz skuteczne leczenie wielu chorób oczu. Wybór odpowiedniego wyposażenia może stanowić wyzwanie, zwłaszcza wobec szerokiej oferty dostępnej na rynku. Jakie akcesoria optyczne oraz okulistyczne warto zatem mieć na uwadze? więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Zbiórka na leczenie Pana Damiana

W obliczu pandemii koronawirusa, pracownicy Pekao Leasing zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Spółka zwielokrotniła uzbieraną kwotę, by zakupić przyłbice ochronne dla seniorów oraz wesprzeć Pana Damiana, który zmaga się ze złośliwym guzem mózgu. Ty też możesz pomóc... więcej »

5-letni Alex ma tylko 2 miesiące na znalezienie zgodnego Dawcy szpiku!

Alex ma dopiero 5 lat, a już rozpoczął walkę, by móc co roku cieszyć się kolejnymi świeczkami na urodzinowym torcie. Chłopiec cierpi na leukodystrofię metachromatyczną – to bardzo rzadka choroba genetyczna, na którą do tej pory nie wynaleziono lekarstwa. Duże nadzieje pokłada się jednak w transplantacji szpiku – Alex do takiej właśnie metody leczenia został zakwalifikowany. Czasu jednak jest bardzo mało. Już za 2 miesiące choroba może poczynić nieodwracalne zmiany w organizmie chłopca. Dlatego nie czekaj! Zarejestruj się jako Dawca szpiku i daj szansę Alexowi na zatrzymanie choroby! więcej »

PILNE! 2-miesięczna Marysia szuka Dawcy szpiku!

- Marysia urodziła się poprzez cesarskie cięcie. Leżąc jeszcze na stole operacyjnym, usłyszałam zaniepokojone głosy lekarzy. W 3. godzinie życia naszej córeczki poinformowano mnie i mojego męża o podejrzeniu białaczki. Marysię trzeba było przewieźć na patologię. Pozwolono nam ją ucałować. Zapytano, jak damy jej na imię i uprzedzono, że możemy jej już więcej nie zobaczyć… To były jedne z najgorszych chwil w naszym życiu. W jednym momencie legły w gruzach nasze marzenia o wyczekanej córeczce - w sposób niezmiernie poruszający mówią rodzice Marysi, Karolina i Bartek. Szansą na życie dla Marysi jest przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego Dawcy. Pomóżmy go znaleźć! więcej »

Pan Zdzisław walczy z rakiem. Pomóżmy mu!

Zdzisław Sołczykiewicz z Kóz obok Bielska od kilku lat zmaga się z nowotworem złośliwym – czerniakiem skóry powieki dolnej prawego oka. Aby przeżyć musi poddać się leczeniu nowoczesną immunoterapią – ipilimumabem. Pan Zdzisław na leczenie musi zebrać 77 560 złotych, dlatego wspólnie z Fundacją „Gwiazda Nadziei” prosi o pomoc i wsparcie finansowe. więcej »

Wystawa zdjęć z wyprawy Magdy Pierzyny do Afryki od czwartku na lotnisku w Pyrzowicach

Od czwartku, 20 grudnia br., w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice można oglądać niezwykłą wystawę 32 fotografii dokumentujących wyprawę Magdy Pierzyny i Tomka Michniewicza do Afryki. Podopieczna Fundacji ISKIERKA, która w wyniku nowotworu straciła nogę, testowała w Zimbabwe nową protezę, a każdy jej krok rejestrowały obiektywy aparatów fotograficznych. Wystawa będzie prezentowana do końca stycznia 2013 roku. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Gotowanie będzie łatwe, jeśli zastosujesz te porady

Gotowanie powinno być przyjemne i proste - a szybki proces gotowania i sprzątania bardzo pomaga. Zapoznaj się z tymi wskazówkami, aby dowiedzieć się, jak gotować szybciej i prościej. więcej »

Jaka zmywarka marki Beko - TOP 3 polecane modeli

Szukasz zmywarki sprawdzonego producenta? Poznaj propozycje marki Beko! To entuzjastycznie oceniane urządzenia, chwalone za doskonały stosunek jakości do ceny. Zależy ci, by sprzęt był trwały, a przy tym - w rozsądnym budżecie? Zobacz najlepsze opcje! więcej »

Jak zrobić pizzę w domu? 4 najważniejsze zasady

Pizza to danie, które w każdej pizzerii jest trochę inne, ale są ogólne reguły jej przygotowywania, do, których stosują się wszyscy pizzaiolo. Jeżeli chcesz sam zrobić wyśmienitą pizzę zastosuj się do poniższych zasad. więcej »

Kichaj na przeziębienie! Te produkty musisz mieć zimą w kuchni!

W powietrzu czuć już zimową aurę, właśnie dlatego już teraz warto zadbać o swoją odporność, by skutecznie stawić czoło sezonowi grypowemu. Katarzyna Zadka, specjalista ds. żywienia programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”, podpowie, jak nie dać się przeziębieniu, stosując produkty łatwo dostępne w kuchni. więcej »

Czego nie wiesz o owocach?

Według Światowej Organizacji zdrowia, każdy z nas powinien zjadać dziennie minimum 400 gramów owoców i warzyw. To 400 gramów warto podzielić na 5 porcji, więc porcje minimalne są naprawdę niewielkie. Tymczasem Polacy wciąż jedzą ich zbyt mało, bo 110 kg rocznie. Średnia europejska to 250 kg owoców i warzyw na mieszkańca, chociaż i tę średnią zawyżają Grecy, którzy jedzą rocznie nawet 400 kg owoców i warzyw! Tymczasem owoce są nie tylko smaczne, uniwersalne, zdrowe, ale także ich cechy… potrafią zaskoczyć. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Paradokumenty w odcinkach

Fenomen seriali od lat spędza sen z oczu filmoznawcom. Wielu z nich uważa, że to raczej zadanie dla socjologa, niż dla badacza filmów, ponieważ seriale, w porównaniu z filmami kinowymi, w przeważającej większości są o wiele gorzej zrealizowane, charakteryzują się mniej staranną reżyserią, aktorstwem czy oprawą muzyczną. A jednak popularność niektórych z nich na głowę bije wszelkie kinowe blockbustery... więcej »

Kraków. Artur Szyk. Dziedzictwo polsko-żydowskiego artysty I-szej połowy XX wieku

Zbigniew Kazimierz Witek, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz prof. Aleksander B. Skotnicki, pomysłodawca wystawy i autor katalogu, zapraszają serdecznie na wystawę "Artur Szyk. Dziedzictwo polsko-żydowskiego artysty I-szej połowy XX wieku". Wernisaż odbędzie się 8 marca 2012 r. Wystawa obejmuje przede wszystkim iluminowany przez artystę "Statut Kaliski" Bolesława Pobożnego z XIII wieku, "Hagadę Lwowską", serię "Polsko-Amerykańskiego Braterstwa" oraz karykatury antynazistowskie z czasów II wojny światowej. więcej »

8 marca. Wernisaż Magdaleny Nałęcz w Pałacu Sztuki w Krakowie

Serdecznie zapraszamy na wystawę "Magdalena Nałęcz. MALARSTWO". Wernisaż odbędzie się 8 marca (czwartek) o godz. 17.45. Miejsce: Kraków, Dolny Pałac Sztuki. Godziny otwarcia: pon-pt.: 8.15 – 18.00, sob-nd.: 10.00 – 18.00. Wystawa czynna jest od 28 lutego 2012 r. więcej »

REKLAMA
Przekaż